چطور میشه بهترین نوت برداری را کرد

یکی از راههای موفق شدن 🙂 توی درس اینه که تو کلاس بهترین یادداشت ها و یا بهترین نوت برداری را انجام بدی که وقتی خواستی درست را بخونی مشکلی نداشته باشی تو این مقاله راههای بهترین نوت برداری را بهت یاد میدیم:

 

روی کلید واژه ها و مفهوم کلی تمرکز کن

۱-روی کلید واژه ها و مفهوم کلی تمرکز کن

بهترین روش برای نوت برداری این هستش که روی کلید واژه ها تمرکز کنی و نکات کلیدی رو نوت برداری کنی

* مطالب مهم رو شناسایی کن

لغات مهم و وابسته به متن رو که مهمترین اطلاعات رو بعدا میتونی ازشون بدست بیاری رو یادداشت کن، مطالب مهمی مثل تاریخ ها، اسم ها، تئوری ها، تعریفات، و … رو میتونی در عبارات ساده ای برای یادگیری بهتر یادداشت کنی، فقط یادت باشه که مهمترین هارو یادداشت کنی. همه لغات اضافی و تعریفات ثانویه و اضافی رو که گیج کننده هستن حذف کن. چیزهایی رو که اصلا نفهمیدی و الکی نوشتیشون حذف کن چون این مطالب فقط باعث گیج شدنت میشن.

* فکر کن که از این یادداشت برداشتنت چه هدفی داری

چرا کلاس میای? چرا در سمینارها شرکت میکنی? چرا داری در کنفرانس شرکت  می کنی?

ممکنه که اولین بارت باشه که داری نوت برداری میکنی، اما همیشه به یاد داشته باش که این نوت برداری رو فقط و فقط برای یادگیری بهتر و موثر داری انجام میدی، یادت نره که دقت کنی داری خلاصه برداری میکنی و رمان نمی نویسی. یادت باشه نوت هایی که برمی داری تاثیر زیادی در نمره ی پایان ترمت خواهند داشت و از طرف دیگه نمرات پایان ترمت هم تاثیر زیادی در شغلی که در آینده به دست میاری دارن. پس برای اینکه شغل خوب و پول در آینده به دست بیاری درست نوت برداری کن. از طرف دیگه ممکنه فردا لازم باشه این مطالب رو به یه دوست انتقال بدی، اگه نوت هات تمیز و مرتب و قابل فهم باشن مطالب درست و قابل فهم رو هم به دوشتهات خواهی آموخت.

*هر اطلاعات جدید رو اول یادداشت کن

وقتت رو با نوشتن چیزهایی که میدونی تلف نکن، چرا که این فقط زمان تلف کردنه، فقط روی نوشتن و خلاصه برداری از اطلاعات جدید تمرکز کن و یادداشتشون کن، این کار باعث میشه که باارزشترین نوت ها رو برداری و بعدا وقتی نوت هاتو مطالعه میکنی میبینی که چقدر نکات؛خوب سر کلاس یاد گرفتی.

از روش پرسش و پاسخ در نوت برداری استفاده کن

۲-از روش پرسش و پاسخ در نوت برداری استفاده کن

این روش یه روش خیلی خوب تو نوت برداری هستش، چرا که در این روش، مطالبی که به ذهنت میاد رو  به صورت پرسشی می نویسی، سپس در مقابلش چیزی رو که فهمیدی به عنوان جواب مینویسی. این روش باعث میشه که کاملا وارد بحث بشی و درگیرش بشی که این سطح یادگیریت رو خیلی بالا میبره. طبق مطالعات این روش یکی از بهترین روشها در کمک به دانش آموزان برای فهم مطالب درسی از روش نوت برداری بوده است. میتونی راجع به این مطلب تو اینترنت سرچ کنی و علاوه بر اون روش های درست نوشتن پرسش و پاسخ رو هم یاد بگیری.

* به جای کپی برداری از گفته های معلم یا سخنران، اول گوش بده ببین اون داره چی میگه بعد اون رو به زبان ساده برای خودت کپی برداری کن، لازم نیست که از گفته ها یا نوشته های معلم کپی برداری کنی، همین که بفهمی واقعا معلم داره راجع به چی حرف میزنه میتونی به زبان ساده که فهمش برای خودت راحت تره نوت برداری کنی و به مشکل نیفتی.

کوتاه و خلاصه بنویس

 

۳-کوتاه و خلاصه بنویس

استاندارد لغاتی که یه نوت بردار میتونه بنویسه به اندازه یک یک سوم کلمه در هر ثانیه هستش و متوسط کلمه ای که یه سخنران میتونه در هر ثانیه بگه به صورت دو سوم کلمه در هر ثانیه هستش، بنابراین خلاصه نویسی بهت کمک میکنه که پا به پای معلم پیش بری و نکات مهم رو یادداشت کنی و نگران اینکه نتونی خوب نت برداری نباشی.

* سعی کن که خلاصه ی بعضی از عبارات رو که طولانی هستن یادداشت کنی، لازم نیست که همه لغات طولانی رو یادداشت کنی، اگه سعی کنی که خلاصه های برای لغات بلند کشف کنی، نوت برداریت راحت تر میشه و از طرف دیگه وقت خواهی داشت همه نکات ضروری رو یادداشت کنی، حتی بعدا هم که نوت هات رو میخونی خیلی خوشحال میشی که یه راه خوب برای نوشتن لغات بلند کشف کردی و همه نکات مهم رو تونستی نوت برداری کنی. این روش یه روش محبوب برای خیلی از دانش آموزان به ویژه اونایی که میخوان تو کنکور شرکت کنن هستش. با این روش مطالب طولانی رو راحت میشه حفظ کرد.

* البته خیلی مهمه که بعدا از نوت هایی که نوشتی سر در بیاری، اگه فکر میکنی که داری یه مطلب گنگ مینویسی که بعدا بیشتر گیجت میکه سعی کن ننویسیش و در عوض یه راه واسه فهمیدنش پیدا کنی. دقت کن که اگه یه جاهایی خلاصه شده ی بعضی کلمات رو نوشتی بعد کلاس وقت کافی داری که برگردی و شکل کامل کلمات رو بنویسی که بعدا که نوت هات رو میخونی به دردسر نیفتی. تنها راه چاره  برای نوشتن یه نوت قابل فهم اینه که درست و حسابی به معلمت گوش کنی و بعد چیزی رو که واقعا فهمیدی بنویسی و نه اینکه کلمه به کلمه کپی برداری کنی.

* اگه واقعا سخنران داره خیلی سریع صحبت میکنه و نمیتونی پا به پاش نوت برداری کنی یه دستگاه ضبط صدا به کلاس بیار و صداشو ضبط کن تا بعدا سر فرصت بهش گوش بدی و نکات لازم رو یادداشت کنی. این کار حتی بهت اجازه میده که بارها و بارها صداشو گوش کنی و هردفعه چیز جدیدی به نوت های قبلیت اضافه کنی.

 

خوش خط نوت برداری کن

 

۴-خوش 🙂 خط نوت برداری کن

اگه بعدا بشینی و نوت هایی که با دست خط بد  نوشتی رو بخونی ، می بینی که خیلی ازشون خوشت نمی آد. پس بهتره که خوش خط نوت برداری کنی تا بعدا موقع خوندن به مشکل نیفتی، حالا اینجا چند تا راه بهت معرفی میکنم تا به بهترین نحو نوت برداری کنی تا بعدا خوندنش واست خوشایند بشه.

* همیشه تو صفحه ی تمیز نوت برداری کن

اگه تو صفحه ی تمیز نوت برداری کنی، بعدا خواهی فهمید که خوندنش واست راحت تره و از خوندن نوت هات لذت میبری، سعی کن نوت های هر جلسه ت از جلسه قبلی متفاوت باشه و تو صفحه ی جداگانه ای نوشته بشن، حتما به خاطر داشته باش که تاریخ هر جلسه رو بالای صفحه یادداشت کنی تا بعدا بفهمی که هر درسی در چه تاریخی تدریس شده، اینجوری پیدا کردن یه نوت خاص از بین صدها نوت واست راحت تر میشه. حتی یادت نره که عنوان اون درس رو هم بالای صفحه ش یادداشت کنی و همیشه یه جای اضافی آخر نوت اون جلسه ت بزار تا مفاهیم اضافی که بعدا یادت میاد درو بهشون اضافه کنی. اینجوری یه نوت کامل خواهی داشت و در امتحانات آخر ترم دچار مشکل نخواهی شد.

* اطمینان حاصل کن چیزی که داری مینویسی خوانا باشه

نوت برداری اگه با خط بد و ناخوانا باشه فقط وقت تلف کردنه، مهم نیست که چقدر تو نوت برداری سریع هستی، اگه نوت هات قابل خوندن نباشه، نوت برداری و خلاصه نویسی هیچ ارزشی نخواهد داشت، تازه ممکنه چند نفر نوت هات رو بعدا ازت بخوان، اونجاست که غیر از خودت چند نفر رو هم گیج میکنی، پس تمیز و خوانا بنویس. حالا اگه خوش خط نیست، میتونی بعدا مفاهیم و نوت هایی رو که از سر کلاس برداشتی رو تایپ کنی و از هایلایت نرم افزار وورد برای رنگی و هایلایت کردن نوت هات استفاده کنی حتی بعدا میتونی از این فایلت پرینت رنگی بگیری و بعد نوت ها رو بخونی و میتونی با افتخار نوت هات رو به هم کلاسی هات  هم بدی تا ازش استفاده کنن.

* از حاشیه های بزرگ استفاده کن

هر صفحه رو با مداد و خط کش، خط کشی کن و یه حاشیه ی خیلی بزرگ در قسمت چپ برای خودت قرار بده، این امر کمک میکنه که صفحه رو با لغات زیاد پر نکنی، حاشیه بهت کمک میکنه که چیزهایی رو که یادت رفته اضافه کنی و به این ترتیب نوتت رو کامل کنی.

*از نمودارها و علایم استفاده کن

علایمی مثل پیکان ها، نقطه ها و نمودارها یا جدولها بهت کمک میکنن که راحت تر بتونی نوت برداری کنی و اطلاعات مهم رو برداری، این کار بهت کمک میکنه که در سریع ترین شکل ممکن، بهترین نوت ها رو برداری.

نوت هارو رنگی کن

۵-نوت هارو رنگی کن

این یه نکته ی ثابت شده برای همه ی مردم هستش که وقتی که نوت هاشون رو در  جاهای خاصی رنگ میکنن بعدا از اطلاعات مهم این نوت ها راحت تر می تونن استفاده کنن.

* این یه واقعیته که رنگ ها  قسمت خلاق ذهنتون رو فعال میکنن  هم چنین رنگ یه نوع طراوت و شادابی به نوت هاتون میده که خوندنش رو خوشایندتر میکنه، یادگیری و بخاطر سپردن نوت ها با این روش راحت تر میشه.

این امر همچنین باعث میشه که زمان کمتری رو برای بخاطر سپردن نوت هات صرف کنی.

* حتما سعی کن که از چند رنگ خودکار در نوت برداری استفاده بکنی، برای مثال میتونی سوالها رو به رنگ قرمز بنویسی ، جواب رو به رنگ آبی و،نتیجه گیری رو به رنگ سبز بنویسی.

* همچنین میتونی از یه ماژیک هایلایت برای این کار استفاده کنی و کلید واژه ها و تاریخ ها، اعداد و ارقام ، اسمها و خیلی چیزهای مهم رو هایلایت کنی. این امر بهت در بخاطر سپردن مطالب کمک زیادی میکنه.

نوت هارو از کتاب درسیت بردار

۶-نوت هارو از کتاب درسی  بردار

بعد کلاس درس یا سمینار ممکنه که بخوای نوت هات رو با کتاب درسیت تطبیق بدی، بهترین روش اینه که کتاب درسیت رو مطالعه کنی و نوت های کتاب رو به نوت های سر کلاست اضافه کنی و به این ترتیب یه خلاصه کامل داشته باشی.

* عنوانها و سرفصل هارو مرور کن

قبل از اینکه بخوای شروع کنی متن رو بخونی، اول عنوان ها رو مطالعه کن، این کار بهت کمک می کنه که یه دید کلی راجع به درس داشته باشی، همه عنوانها، حاشیه ها، زیرنویس ها رو قبل از مطالعه کامل کتاب بخون، همچنین یه نگاه به جداول و نمودارها بنداز تا دیدت نسبت به بحث بازتر بشه. جداول و نمودارها کلا خلاصه ی یه متن هستن که با نگاه کردن و خوندن اونها بدون اینکه حتی به متن نگاهی بندازی میتونی در یه لحظه اطلاعات فراوانی ازشون به دست بیاری. پس اول سعی کن به این نمودارها یه نگاه بندازی و بدون خوندن متن سعی کنی که بفهمیشون.

 

*نوشته هات رو بخون

حالا برو اول خط و چیزهایی که نوشتی رو بخون،  وقتی که خوندن رو تموم کردی، برگرد عقب و نکات مهم رو هایلایت کن. نکاتی مثل تاریخ ها، اعداد و ارقام یا کلید واژه هارو پررنگ کن، تا بعدا که نوت هات رو میخونی بدونی که کجاهاش مهمتره. ممکنه که بعضی جاهارو با خط پرنگ بنویسی یا به طرز خاصی که نشون دهنده ی مهم بودنشه بنویسی. یا از ماژیک های هایلایت در رنگ های مختلف میتونی برای این کار استفاده کنی. همونطور که خودت هم میدونی نوت های رنگی رنگی به هرکسی شور و شادی میدن و علاقه ی شخص رو در خوندن بالا میبرن و از طرف دیگه امکان فراموش کردن مطلب با این روش بسیار سخت خواهد بود. پس سعی کن نوت ها و یادداشت های سر کلاست رو هایلایت کنی یا از مداد رنگی و خودکارهای رنگی استفاده کنی.

* نوت برداری کن

حالا که جاهای مهم ر هایلایت کردی، برگرد عقب و از همین جاهای مهم یادداشت های کوتاه بردار، سعی نکن که همش رو کپی کنی. همچنین جملات کامل رو نباید کپی برداری کنی، این کار فقط زمان هدر دادنه، فقط نکات خلاصه و خیلی کوتاه رو بنویس تا خوندنش آسان و قابل فهم باشه.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بهمن ۱, ۱۳۹۶

    […] چطور میشه بهترین نوت برداری را کرد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *