چطور فرزند خود را تنبیه کنیم

 در یه دنیای ایده آل به طور معمول تنبیه کودکان کار ضروری ای نیست. با این حال گاهی بعضی از والدین احساس می کنن که لازمه بچه شونو تنبیه مختصری به شکل ضربه زدن به باسن کودک کنن. این مقاله اصراری برای انجام این کار توسط والدین یا انجام ندادن اون نداره، اما می تونه راهنمای مناسبی باشه که چه زمانی تنبیه کودک باید انجام بشه و راه و روش درستش که امنیت کودک رو هم تهدید نکنه به چه شکله.

تنبیه کردن به شکل ضربه زدن به پشت کودک مساله پیچیده و قابل بحثیه  و بیشتر روان شناسا معتقدن این نوع تنبیه نباید روشی برای تنبیه باشه. اما بعضی دیگه از روان شناسا و والدین اعتقاد دارن که تنبیه کردن منصفانه که همراه با عشق و علاقه و مراقبت کافی باشه، یه نوع روش تربیتی محسوب میشه. تصمیم اینکه این تنبیه ها مناسب هستن یا نه بستگی به فرهنگ و اعتقادات مناطق مختلف داره.

چطور کودکان را تنبیه کنیم

۱-به آرومی از کودک بپرسید که چرا فلان کار ناشایست رو انجام داده.

شاید واقعا بچه نمی دونسته که انجام اون کار غلطه یا شاید درک مناسبی از انجام اون کار نداشته. صحبت کردن می تونه خیلی از مسائل رو برای کودک روشن کنه. : هم می تونه برای کودک مشخص کنه که چرا فلان کار او غلط بوده و هم به والدین کمک می کنه که دلایل رفتار های نامناسب فرزندشونو بدونن.

اگه شما به قدری عصبانی هستید که نمی تونید آروم باشید، بگید: “من خیلی عصبانی ام و لازمه یه کم استراحت کنم تا آروم بگیرم” . چند قدم تو محوطه ی اتاق بزنید و چندتا نفس عمیق بکشید. بعدش دوباره برگردید.

 

۲-با کودک در مورد عواقب کاری که کرده صحبت کنید.

بچه های بزرگتر توانایی اینو دارن که بفهمن چرا یه کاری غلطه. بهشون بگید که بعد از انجام فلان کار تو مردم چجوری راجع بهت فکر می کنن و اینکه فلان کار تو این نتایج نامناسب رو ایجاد کرده. می تونید از کلمات غیر پرخاشگرانه ای مثل جمله های زیر استفاده کنید:

“هیچ فکر کردی خواهرت چقدر ناراحت میشه اگه بفهمه تو اسباب بازیشو خراب کردی؟”

“وقتی توی فروشگاه گمت کردم واقعا ترسیدم. واقعا لازمه که همیشه کنار من راه بیای تا امنیت داشته باشی”

“می دونی وقتی پدرت داشت پی پی تو رو از رو سنگ توالت تمیز می کرد چقدر عصبانی بود؟”

۳- این نکته رو در نظر بگیرید که چه زمان هایی واقعا لازمه که فرزند شما تنبیه بشه.

تو همه ی شرایط برای آموزش بچه لازم نیست اونو تنبیه کنید.

چطور کودکان را تنبیه کنیم

۴-اگه لازم شد به نتایج و عواقب غیر فیزیکی دقت کنید.

با صبوری و محکم بهشون بگید که چه اتفاقی باید بیفته. کتک زدن همیشه لازم نیست اولین اقدام شما باشه. چون راههای زیادی برای تنبیه رفتار های نامناسب کودک وجود داره.

با قطعیت بگید “نه”. با جوابی قاطع و کوتاه و تون صدای مناسب به اونا جواب بدید. “ما به صورت مردم گلوله برفی پرت نمی کنیم”

نتایج منطقی. به کودک بگید کثیف کاری های خودشو تمیز کنه، اگه چیزی رو خراب کرده خودش درست کنه، یا برای چیزی که خراب کرده و نمیتونه درستش کنه هزینه بده. این کار ها به اونا یاد میده که اشتباهاشونو خودشون جبران کنن. (اگه خیلی سنشون برای جبران اشتباهشون کمه شما هم تو اون کار کمکشون کنید.)

حق انتخاب بدید بهشون. بذارید کودک با ۲ یا ۳ پیشنهاد از طرف شما رو به رو شه. مثلا اگه اصرار داره که خودش لباس بپوشه بهش حق انتخاب بدید که مثلا اول می تونه شلوار رو بپوشه یا اول پیرهنو…

اصلاح کردن. اگه اونا کار غلطی انجام دادن بهشون این فرصتو بدید که اونو جبران کنن. مثلا اگه اون کودک اسباب بازی خواهرش رو خراب کرده بهش بگید که با انجام دادن یه کار بهتر برای خواهرش میتونه اشتباهشو جبران کنه. این کارا باید به شکلی به کودک پیشنهاد بشه که براش قابل انجام باشه.(مثلا درست کردن یه کارت پستال و …)

ایجاد محرومیت. مثلا اگه کودک شما بقیه ی بچه ها رو موقع بازی کردن هل میده، اسباب بازی هاشو فعلا ازش بگیرید و دلیلش رو هم بهش بگید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *