چطور صبور باشیم؟

 

صبور بودن هیچوقت آسون نبوده، ولی احتمالا هیچوقت هم به سختی زمان ما نبوده ! توی دنیایی که پیام ها و اطلاعات می تونن بلافاصله به کل جهان فرستاده بشن، همه چیز تنها با چند کلیک ماوس در دسترسمونه. صبر یه خصوصیت خوب اخلاقیه که خوشبختانه می تونه در هر زمانی به وجود بیاد و پرورش پیدا کنه. احتمالا تعجب می کنید اگه بدونید چطور ریلکس کردن و آروم کردن ذهنتون می تونه روی کیفیت زندگی تون تاثیر بذاره.

قسمت ۱: چرا بی حوصله و بی تابید؟

چرا بی حوصله و بی تابید؟

۱-سعی کنید بفهمید چرا اینقدر عجله دارید. مثلا شاید منتظر یه قرار ملاقات مهمید! ما معمولا وقتی که چند تا کار رو هم­زمان انجام می­دیم و یا وقتی که یه برنامه سفت و سخت داریم و در روز تنها دقایقی کوتاه وقت آزاد داریم، صبرمون رو از دست می دیم .

اگه خیلی از خودتون کار می کشید، بهتره قبل از این که سعی کنید واکنش طبیعی تون رو به وضعیت های خسته کننده تغییر بدید، دوباره یه نگاهی به لیست کارهاتون بندازید.

سعی کنید وظایف و کارهاتون رو طوری در طول روز پخش کنید که توی هر لحظه فقط یک کار انجام بدید و درعین حال برنامه تون طوری باشه که اونقدر بیکار نمونید که حوصله تون سر بره !

سعی کنید اگه میشه مسئولیت هاتون رو به بقیه بدید، این کار به خودیِ خود ممکنه یه آزمونی باشه که صبرتون رو بسنجه، اما به هر حال باید یاد بگیرید که بارهای اضافه رو با دیگران به اشتراک بذارید.

عواملی رو که باعث می شن صبرتون رو از دست بدید

۲-عواملی رو که باعث می شن صبرتون رو از دست بدید، به صورت دقیق مشخص کنید. مثلا زمانی که هیچ کاری انجام نمی دید! بی صبری مثل یه خائن تو وجودتون رخنه می کنه و ممکنه شما رو عصبی، نگران و یا ناراحت کنه و ممکنه شما حتی نفهمید که دلیل تمام این احساسات بی صبریه. کم کردن بازه های زمانی بین وقتایی که بی حوصله می شید، باعث میشه که نسبت به بی صبری و بی حوصلگی تون آگاهی پیدا کنید.

چه حوادثی، چه آدمایی و یا چه شرایطی باعث میشه که شما تحت تاثیر قرار بگیرید و خونسردیتون رو از دست بدید؟ بشینید و یه لیست از تمام چیزایی که شما رو مضطرب، عصبی و یا ناامید می کنه درست کنید. باید بدونید که پشت بیشتر این عوامل یه حقیقت درونی و اصلی وجود داره که شاید به سختی بهش پی ببریم. ولی در عین حال فهمیدنشون باعث میشه بتونید مشکلتون رو به صورت ریشه ای حل کنید. سعی کنید اونا رو پیدا کنید. این حقایق در مورد شما چیا هستن؟!

از بی صبری خودتون آگاهی و شناخت داشته باشید

۳-دنبال الگوها بگردید. اگر از بی صبری خودتون آگاهی و شناخت داشته باشید شانس این رو دارید که ازش یاد بگیرید و ممکنه یه رابطه یا شرایطی رو کشف کنید که سالم و سازنده نیست ولی در عین حال شما قدرت تغییرش رو دارید. این شرایط رو کشف کنید و بعدش به صورت منطقی فکر کنید و ببینید آیا بی صبری تون موجهه یا اینکه آیا مفیده؟ معمولا موجه یا مفید نیست ! ولی در این صورت شما می تونید به جای این که به راحتی عصبی بشید، راه هایی رو برای حل ریشه ای مشکلتون پیدا کنید.

 

قسمت ۲: بنویسید !

هر وقت که حس عجله و بی صبری بهتون دست داد، اون رو به همراه هر چیزی که بهش مربوطه داخل دفترتون یادداشت کنید

۱-یک دفتر برای ثبت وقایع روزانه همراه داشته باشید. به مدت یک یا دو هفته، هر وقت که حس عجله و بی صبری بهتون دست داد، اون رو به همراه هر چیزی که بهش مربوطه داخل دفترتون یادداشت کنید (مثلا بنویسید ۵ آبان – کلاس فیزیک). کاملا دقیق و به صورت متوالی همه چیز رو یادداشت کنید.

با انجام این کار به زودی متوجه خواهید شد که آگاهی (و بالطبع آمادگی) بیشتری نسبت به حستون پیدا کردید. می تونید بی صبری تون رو درک کنید و بفهمید چه حوادثی اون رو تشدید می کنه.

ممکنه به این نتیجه برسید که شرایطی که هنگام بی صبری دارید باعث وحشت و نگرانی شما نمی شن، بلکه خود حس بی صبریه که حال شما رو بد می کنه. با دونستن این موارد می تونید وقتی بی صبری سراغتون اومد، اون رو بهتر کنترل کنید.

قسمت ۳: به بی صبری تون غلبه کنید

به حملات بی صبری غلبه کنید و ازش بِبَرید!

۱-به حملات بی صبری غلبه کنید و ازش بِبَرید! در درازمدت صبورتر شدن نیاز به تغییر در شیوه زندگی تون داره، اما می تونید هر وقت که احساس بی صبری کردید، با ریلکس کردن خودتون، به سرعت پیشرفت کنید و به نتایج خوبی برسید. چند نفس عمیق بکشید و فقط سعی کنید ذهنتون رو پاک کنید. روی نفس کشیدنتون تمرکز کنید و اینطوری می تونید حوصله خودتون رو سرجاش برگردونید.

عوامل ایجاد کننده بی صبری

۲-اگر نتونستید هیچ کاری در رابطه با عوامل ایجاد کننده بی صبری کنید چی؟ اگر نتونستید برای برطرف کردن این عوامل کاری کنید، خیلی راحت اجازه بدید که پیش بیاد و بهش اهمیت ندید! درسته که گفتنش خیلی راحته، اما امکان پذیره و این بهترین کاریه که می تونید انجام بدید.

اگر مسئله پیش اومده براتون مهم باشه، شاید در شروع براتون سخت باشه که بهش اهمیت ندید – مثلا در شرایطی که منتظر نتیجه امتحاناتتون هستید – اما با تمرین کردن در شرایطی که با مسائل کم اهمیت تری مواجهید، می تونید کم کم بی صبری تون رو کم کنید (مثلا وقتی تو صف نونوایی هستید سعی کنید صبور باشید).

اگر سعی کنید که به صورت مداوم و متمرکز در مسائل تقریبا بی اهمیت تر و موقعیت های کوتاه تر صبورتر باشید، کم کم می تونید قدرت صبرتون رو حتی در شرایط خیلی سخت و وخیم هم زیاد کنید و در هر شرایطی صبور باشید.

قسمت ۴: خاطرات خوبتون رو به یاد بیارید

هر چیزی یه زمانی می بره

۱-به خودتون یادآوری کنید که هر چیزی یه زمانی می بره. مردمی که عجولن کسایی هستن که می خوان همه چی در یک لحظه انجام بشه و دوست ندارن وقت رو هدر بدن. در حالی که خیلی کارها نمی شه که با عجله انجام بشه.

به بهترین خاطراتتون فکر کنید. این خاطرات مربوط به وقتایی می شن که شما به اندازه کافی صبور بودید، مثل وقتی که پیوسته تلاش کردید تا به یه هدفی برسید که به سرعت به دست نمیومد، یا وقتی که زمان بیشتری رو اختصاص دادید تا با دوست صمیمیتون باشیند.اگر عجول بودید آیا باز هم این خاطرات خوب ساخته می شد؟ احتمالا نه.

تقریبا همه چیزای خوب توی زندگی نیاز به زمان و فداکاری داره و اگر صبور نباشید به احتمال زیاد تسلیم می شید و روابط و اهداف و بقیه چیزهایی که براتون مهم هستن رو از دست می دید. چیزای خوب همیشه به سمت آدمای صبور نمیان ولی اکثر چیزای خوب فورا اتفاق نمی افتن.

مسائل و ارزش های مهم رو به خاطرتون بسپرید

۲-مسائل و ارزش های مهم رو به خاطرتون بسپرید. تمرکز نکردن روی مسائل و ارزش های مهم زندگی باعث تقویت بی صبری می شه. با بخشنده بودن، سپاسگزار بودن و بهره مندی کامل از ارزش هایی که در زندگی وجود داره، دنیای بهتری بسازید. وقتی مسائل بی اهمیت تر می خوان باعث بی صبری شما بشن، سعی کنید این ارزش های مهم رو به یاد بیارید.

نهایتا هر چیزی رو که بخواید به دست میارید

۳-همیشه یادتون باشه که شما نهایتا هر چیزی رو که بخواید به دست میارید. ( فهمیدن و درک این موضوع نیاز به رشد و صبر داره!) سخت کار کردن می تونه کار درستی باشه، اما بیشتر وقت ها باید صبور باشید تا چیزی رو که می خواید به دست بیارید.

این کار برای دیگران ممکنه آسون باشه، ولی چیزی که مهمه اینه که شما بدونید چطوری حتی توی زمان های مرده، خودتون رو مشغول کنید.

فقط یادتون باشه، صبر یه مهارت ذهنیه که هرگز از یادتون نمی ره، پس سعی کنید تقویتش کنید و اینطوری یه گام بزرگ توی زندگی تون بردارید. عجول بودن افتخاری نداره، اما باید قبل از این که زندگی تون رو خراب کنه، از طریق آموزش دادن خودتون، اون رو حذف کنید.

4-	همیشه دید مثبت به زندگی داشته باشید

۴-همیشه دید مثبت به زندگی داشته باشید. مثبت اندیش بودن در تقویت صبر نقش مهمی داره. یادتون باشه که زندگی مسابقه نیست، بلکه سفریه که باید از هر لحظه اش لذت برد.

قسمت ۵: عقبگرد

1-	اتفاقات غیر منتظره و پیش بینی نشده رو هم پیش بینی کنید

۱-اتفاقات غیر منتظره و پیش بینی نشده رو هم پیش بینی کنید. بله ! شما برنامه ریزی کردید و دارید از روی برنامه پیش می رید، اما همیشه همه چیز اونطور که برنامه ریزی کردیم پیش نمی ره. با آرامش و خونسردی این اتفاقات غیرمنتظره رو در زندگی بپذیرید. سعی کنید انتظاراتتون واقع بینانه باشه. نه فقط نسبت به شرایط، بلکه حتی نسبت به رفتار اطرافیانتون هم باید واقع بین باشید.

مثلا اگر از دست کارای یه بچه کوچیک یا به خاطر سهل انگاری دوستتون از کوره در رفتید، نشون می ده که هنوز این واقعیت رو قبول نکردید که همه آدما کامل و ایده آل نیستن. حتی اگر اتفاق پیش اومده برای اولین بار هم نبوده باشه و مرتب به خاطر بی توجهی و بی دقتی اطرافیان تکرار بشه، بی صبری و عجول بودن شما هیچ چی رو بهتر نمی کنه. بلکه باید در این شرایط خودتون رو کنترل کنید و در صورت امکان با صحبت قضیه رو حل کنید.

به خودتون زنگ تفریح بدید

۲-به خودتون زنگ تفریح بدید. این جمله دو جنبه داره.

اول اینکه، برای چند دقیقه هیچ کاری انجام ندید. فقط آروم بشینید و فکر کنید. تلویزیون نبینید، حتی چیزی هم نخونید. هیچ کاری انجام ندید. ممکنه اولش سخت به نظر بیاد و ممکنه حتی بعد از یکی دو دقیقه بی تاب و بی حوصله بشید، اما بعد از گذشت زمان کمی میتونید آرامش رو به دنیای خودتون بیارید و آروم تر بشید، و این کار خیلی به صبورترشدنتون کمک می کنه.

دوم اینکه، سعی کنید به دنیایی دست نیافتنی و رویایی فکر نکنید! مطمئنا همه ما صبورتر خواهیم شد اگر بچه ها گریه نکنن، ظرفا نشکنن، کامپیوترها خراب نشن و مردم اشتباه نکنن، اما این دنیا هیچوقت حقیقی نمیشه. این که انتظار داشته باشید روند حرکت دنیا آروم بشه مث این می مونه که سرتون رو به دیوار بکوبید! بهتره به جاش به خودتون استراحت بدید!

نکات:

 • -صبورتر شدن آسون نیست ولی شما باید به خودتون انگیزه بدید که صبورتر بشید. اگر بخواید، حتما می تونید و باید بتونید. صبر می تونه استرس شما رو کم کنه، سلامتی تون رو بهبود ببخشه و عمرتون رو بیشتر کنه و واقعا می تونه شادترتون کنه. هر وقت حس کردید دارید بی تاب و بی حوصله می شید، به اثرات خوب صبور بودن فکر کنید و به این فکر کنید که بی تابی فقط همه چیز رو بدتر می کنه.
 • -یادتون باشه که هر دقیقه عصبانیتتون باعث میشه ۶۰ ثانیه شادی رو از دست بدید.
 • در حال زندگی کنید و روی کاری که الان دارید انجام می دید تمرکز کنید. ممکنه به این فکر کنید که (وای امروز چقدر کار دارم!!)، ولی این درست نیست! شما فقط یه کار برای انجام دادن دارید، و اونم کاریه که الان پیش روتونه. حسی که بعد از تموم کردن اون کار بهتون دست میده میتونه استرس شما رو کم کنه و بهتون حس موفقیت بده.
 • -صبر کلید موفقیته.وقتی تونستید نگرش خودتون رو عوض کنید و آدم صبوری بشید، می فهمید که صبر می تونه به شما کمک کنه تا هر رنجی رو هر قدرم طولانی یا سخت باشه تحمل کنید. مهم تر اینکه صبر بهتون کمک می کنه که به اهدافتون برسید.
 • -صبور باشید. هیچوقت کسی که سریع حرکت نمی کنه رو اذیت نکنید. هر کاری زمانی لازم داره.
 • -به جای اینکه با چیزایی مثل صدای گریه بچه ها توی اتوبوس عصبی بشید، سعی کنید نگاهتون مثبت باشه. اگر این رو برای خودتون تبدیل به عادت کنید که به همه چیز بدون پیش داوری نگاه کنید، با گذشت زمان وقایع و اتفاقات کمتر شما رو آزار می دن.
 • -خستگی می تونه صبور بودن رو سخت کنه. فکر کنید توی مطب دکتر نشستید و منتظرید که نوبتتون بشه و تنها چیزی که می تونید روش تمرکز کنید صدای تیک تاک ساعته! خب توی این شرایط صبور بودن کار سختیه. ولی اگر به جاش کتاب بخونید یا جدول حل کنید، می بینید که زمان به سرعت میگذره (یا حداقل آروم گذشتن زمان کمتر اذیتتون می کنه). اگر هم وقتی منتظرید تا نوبتتون بشه، کاری برای انجام دادن ندارید سعی کنید به همین موضوع فکر کنید که شما هیییچ کاری برای انجام دادن ندارید! توی دنیایی که به سرعت تمام در حال گذره، خیلی کم پیش میاد که کاری برای انجام دادن نداشته باشید و باید خدا رو شکر کنید که این شانس بهتون رو کرده و می تونید چیزای بی اهمیت رو فراموش کنید.
 • -صبور بودن در قبال دیگران به نوع احترام گذاشتن به اون هاست. هیچ کس کامل نیست و اگر شما می خواید دوست خوب، رئیس خوب یا خواهر و برادر خوبی باشید، مهمه که این رو بدونید که باید در برابر دیگران صبور باشید. چیزای کوچیک ارزش ندارن که -بخاطرشون ناراحت بشید. اینطوری خودتون و اطرافیانتون می تونید آروم تر باشید و زندگی بهتری داشته باشید.یکی از راه های کم کردن استرس، نوشتنه. مطالعات نشون داده که مردمی که درباره احساساتشون می نویسن آروم ترن و یاد می گیرن که احساساتشون رو بپذیرن. بنابراین، دفه بعد که عصبانی شدید، درباره اش بنویسید و سعی کنید بفهمید که چرا عصبانی شدید.
 • -بعضیا با استفاده از مدیتیشن و یوگا خودشون رو آروم می کنن. یادتون باشه که می تونید برای آروم شدن موقتی، ذهنتون رو از مسئله ای که شما رو ناآروم کرده پرت کنید و روی چیز دیگه ای تمرکز کنید.
 • -هشدارصبوربودن دلیلی برای به تاخیر انداختن کارها نیست. صبر می تونه باعث میشه شما مشکلی با این نداشته باشید که بعضی وقتا هیچ کاری انجام ندید، اما این رو هم باید در نظر داشته باشید که بیکاری زیاد خودش باعث استرس و بی صبری می شه.

  -با کسایی که عجولن، صبورتر باشید. اگر حس کردید که رفتارشون شما رو اذیت می کنه، جاتون رو عوض کنید و از دست رفتار استرس آورشون یه نفس راحت بکشید.

 • -تا حالا شنیدید که می گن :(گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی)مردی بود که چهار تا پسر داشت. اونا رو فرستاد به سراغ درختی که از خونشون فاصله زیادی داشت. اون ها رفتن و پسر اول زمستون، دومی تو بهار، سومی تابستون و چهارمی پاییز پیش پدرشون برگشتن. پدر ازشون خواست چیزی رو که دیدن توصیف کنن.پسر اول گفت: درخت زشتی بود، خمیده و در هم پیچیده!

  دومی گفت: درختی پر از جوانه و پر از امید شکفتن بود.

  سومی گفت: درختی بود سرشاز از شکوفه های زیبا و با شکوه ترین صحنه ای بود که تا امروز دیدم.

  چهارمی گفت: درخت بالغی بود پر از میوه!

  مرد لبخند زد و گفت:

  ( هر یک از شما فقط یک فصل از زندگی درخت را دیده اید! شما نمی توانید درباره یک درخت یا یک انسان براساس یک فصل قضاوت کنید. همه حاصل آنچه هستند و لذت، شوق و عشقی که از زندگیشان برمی آید فقط در انتها نمایان می شود، وقتی همه فصلها آمده و رفته باشند!اگر در ”زمستان” تسلیم شوید، امید شکوفایی ”بهار” ، زیبایی “تابستان” و باروری “پاییز” را از کف داده اید! )

  پس نذارید درد و رنج یک فصل زیبایی و شادی فصل های دیگه رو نابود کنه. زندگی رو با فصل های دشوارش نبینید. در راه های سخت مقاوم باشید تا لحظه های بهتر زندگی از راه برسن …

 • مترجم : حکیمه زنجانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *