چطور ذهنی قوی داشته باشیم

هر چقدر که بزرگتر میشیم ما با مسائل جدید مواجه می شویم و نیاز به قدرت تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل بالایی دارد چه در مدرسه و دانشگاه و چه در زندگی . چطور میشه این کار را انجام داد و درست تصمیم گیری کرد ؟ چطور میشه ذهن و فکر قوی داشته باشیم تا از پس از مسائل بر بیایم ؟

برای این کار نکات کلیدی وجود داره .

نکات کلیدی :

مسائل ریاضی حل کنید و بازی های فکری انجام بدید.

عضو یک باشگاه بحث و تبادل نظر و مطالعه بشید.

تبدیل به یک آدم آگاه و عاقلی بشید و سطح فکر خودتون رو افزایش بدید.

به جزئیات توجه کنید و از خودتون راجع بهش سوال بپرسید.

برای افزایش مهارت هاتون تمرین کنید و ازشون در راه درست استفاده کنید.

 ۱) اقدامات فعالانه انجام بدید.

روی مسائل ریاضی کار کنید.

۱ – روی مسائل ریاضی کار کنید.

حل کردن مسائل ریاضی یکی از راه های افزایش مهارت تجزیه و تحلیل کردنه. مسائل ریاضی با منطق سر و کار دارن و طوری طراحی شدن که به ما یک سری اطلاعات میدن و ما مجبوریم با استفاده از اون اطلاعات شروع به حل مسائل کنیم. نتیجه حل کردن این نوع مسائل، مهارت های تحلیلی ما به خوبی پیشرفت می کند.

برای حل کردن اینجور مسائل، از مسائل پیچیده ای که شامل تقسیم های طولانی، جبر، دیفرانسیل و انتگرال هستن استفاده کنید. این مسائل به پیشرفت مهارت های منطق و استدلال شما کمک میکنه و در نتیجه مهارت های تحلیلی شما بالا تر میره.

مسائل ریاضی رو توی زندگی روزمره خودتون تشخیص بدین و برای حل کردنش وقت بذارید.

توی آزمون های ریاضی در سطح دانشگاهی ثبت نام کنید. خیلی از آزمون های دانشگاهی به پیشرفت مهارت تحلیل شما کمک میکنند.

بازی های فکری انجام بدید.

۲ – بازی های فکری انجام بدید.

یکی از راه های افزایش مهارت تحلیل، انجام بازی های فکریه که توی اون ها به شکل مستقیم از این مهارت استفاده میشه. اینجور بازی ها با وادار کردن شما به تفکر عمیق به پیشرفت مهارت تجزیه و تحلیل شما کمک میکنند. این بازی ها طوری طراحی شدن تا با فکر کردن از راه های خاصی توانایی فکریتون رو بیشتر کنه. به این ترتیب شما میتونین با انجام این بازی ها، در کنار تفریح کردن مهارت های تحلیل تون را هم بالا ببرید.

یه نوع از بازی های فکر “پازل منطق” هستش. این نوع پازل ها خیلی متنوع هستن و شامل جدول، چیستان و سودوکو و خیلی بازی های دیگه میشن. شما میتونید به راحتی از طریق اینترنت یا دکه روزنامه فروشی به این پازل ها دسترسی چیدا کنید.

بازی های تخته ای هم بد نیستن. خیلی از این نوع بازی ها هستند که استفاده از مهارت های تحلیلیتون رو به چالش میکشن و به پیشرفتشون کمک میکنن. بهترین مثال برای این نوع از بازی ها اسکربل، بعضی بازی های استراتژیک، شطرنج و چکرز هستند.

بعضی بازی های کامپیوتری هم هستند که به پیشرفت این مهارت کمک میکنند. این بازی ها در سطوح مختلفی هستند و بهترین اون ها، بازی های استراتژیک و بازی های دیگه هستن که برای حل مسائل مختلف و رسیدن به اهداف متنوعی شما رو به چالش میکشن.

بازی های فکری انجام بدید.

۳ – عضو یک باشگاه بحث و تبادل نظر و مطالعه بشید.

ثبت نام در این نوع گروه ها و باشگاه ها هم به افزایش مهارت تجزیه و تحلیل کردنتون کمک میکنه. چنین گروه هایی بستری فراهم میکنه برای مردم تا دور هم جمع بشن و راجع به ایده های مختلف، ادبیات و تنظیم آداب معاشرت بحث کنن. در نتیجه چنین گروه هایی بهتون کمک میکنه تا مهارت تحلیلی خودتون به سطح عالی برسونید و در کنارش مهارت صحبت کردن بهتر رو هم کسب میکنید.

باشگاهای کتاب خونی بهتون این اجازه رو میدن تا راجع به چیزی که اخیرا در کتاب های خوندید بهش پی بردید، صحبت بکنید. همچنین مهارت گفتگو و ارتباط با دیگران رو هم کسب میکنید که ممکنه نقطه نظر های متفاوتی نسبت به اون کتاب داشته باشن.

از طرف دیگه باشگاه های بحث و گفتمان هم راه خوبی برای بالا بردن این مهارته چرا که دیدگاه و استدلال های شما دائما توسط بقیه اعضای باشگاه که خودشون هم در تلاش برای بالا بردن قدرت بحث کردنشون هستند، به چالش کشیده میشه.

بیشتر گروه های اجتماعی که شما رو تشویق به آزادانه مطرح کردن ایده ها و نظراتتون و دنبال کردن اطلاعات مختلف میکنه هم، به طور مداوم به مهارت تحلیل مسائل شما اضافه میکنه.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. امیر گفت:

    سلام
    خیلی خوبه این مطلب
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *