چطور دوست‌داشتنی باشیم؟ قسمت اول

 چطور دوست‌داشتنی باشیم؟

حتماً افرادی را می‌شناسید که نظر همه را به خودشان جلب می‌کنند، آدم‌هایی که همه با آنها احساس راحتی می‌کنند و جذب‌شان می‌شوند. آنها چطور این کار را می‌کنند؟ با موهبتی خدادادی متولد شده‌اند یا با مطالعه و تمرین فهمیده‌اند که چه چیزهایی روی دیگران بیشتر اثر دارد و آنها را در زندگی‌شان به کار می‌برند؟ احتمالاً دومی درست است.
اگر شما هم ‌می‌خواهید دوست‌داشتنی(تر) باشید، این مقاله را از دست ندهید.

۱. هرجا که می‌توانیم، مودب باشیم
استفاده از کلماتی مثل «لطفاً» و «متشکرم» ممکن است همه جا ضرورتی نداشته باشد؛ اما اگر می‌خواهیم دوست‌داشتنی باشیم استفاده از آنها بسیار به نفع‌مان خواهد بود.

 

۲. قدردان محبت‌های کوچک باشیم
وقتی کسی به خاطر چیزی از ما تشکر می‌کند، گفتن «خواهش می‌کنم» خیلی بیشتر از «حرفشم نزن» اثر دارد. آدم‌های دوست‌داشتنی از شنیدن تشکر خوشحال می‌شوند و با کلام به آن پاسخ می‌دهند.

 

۳. تعریفمان واقعی باشد
افراد دوست داشتنی تعریف‌هایی واقعی به زبان می‌آورند؛ نه بیهوده تعریف می‌کنند، نه چاپلوس‌اند و اگر کسی شایسته‌ی تعریف باشد از گفتن‌اش دریغ نمی‌کنند.

 

۴. از ته دل همدردی کنیم
استفاده از عباراتی مانند «حتماً خیلی احساس غرور کردی» یا «می‌تونم تصور کنم چقدر عصبانی شدی» را فراموش نکنیم؛ چرا که همه‌ی ما دوست داریم دیگران درکمان کنند!

 

۵. اطلاعات مفید را با دیگران به اشتراک بگذاریم
بعضی‌ها اطلاعات را فقط برای خودشان می‌خواهند؛ چون فکر می‌کنند که این کار باعث قدرت آنها می‌شود، اما ما نمی‌خواهیم چنین آدمی باشیم. البته فراموش نکنیم که «اطلاعات» با «شایعات» تفاوت دارد.

 

۶. به دیگران پیشنهاد کمک دهیم
خیلی از ما دلمان می‌خواهد به جامعه کمک کنیم؛ اما نمی‌دانیم از کجا باید شروع کرد. کافیست خیلی ساده در جستجوی فرصتی برای کمک، فقط به اطرافتان نگاه کنیم؛ این کار می‌تواند در حد باز نگه داشتن در برای کسی باشد که پشت سر ما دارد وارد می‌شود

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *