چطور در کلاس همکاری کنیم؟

خیلی از معلمان به فعالیت های دانش آموزان در کلاس نمره اختصاص میدن. همکاری در کلاس، نه تنها باعث میشه نمره ت بالاتر بره بلکه به معلم نشون میده که دانش آموز خوبی هستی. صحبت کردن پیرامون موضوع مورد نظر در کلاس نشون میده که به درس اهمیت میدی و موضوع برات جالبه. خوب نشون دادن خودت در کلاس، حل تمرینات، آماده سر کلاس اومدن، سوال پرسیدن و همچنین احترام گذاشتن به نقطه نظرات بقیه، از جمله راه های همکاری در کلاس به حساب میان. در مقاله ی زیر چند تا روش برای چگونگی همکاری در کلاس آورده شده.

*روش یک از دو روش

 *آماده سازی برای رفتن به کلاس

گذاشتن یک رابطه ی خوب با معلم

۱-گذاشتن یک رابطه ی خوب با معلم

قبل از شروع ترم، سعی کن خودت رو به معلمت معرفی کنی. این کار خیلی میتونه تاثیرگزار باشه. این معرفی، زمانی که در یه کلاس خیلی بزرگی متشکل از مثلا صد دانش آموز هستی خیلی میتونه تاثیر گزار باشه. چون در کلاس های بزرگ، معلمان معمولا اسم دانش آموزارو به خاطر نمیارن. این کار به معلمت نشون میده که به کلاس اهمیت میدی و تلاش میکنی.

*اگه بچه دبیرستانی هستی، سعی کن خارج از ساعات کلاسی، مثل زنگ تفریح، معلمت رو ملاقات کنی. میتونی در این ملاقات راجع به هر چیزی مثلا مسائل درسی چالش برانگیز با معلمت بحث کنی. یا مثلا میتونی پروژه ی نا تمومت رو به معلمت نشون بدی و تظراتش رو در رابطه با بهتر کردن پروژه بپرسی.

۲-تمرینها و تکالیفت رو به درستی انجام بده

این مسئله، یکی از مهم ترین مراحل هستش. هیچ وقت آمادگی حرف زدن در کلاس رو نخواهی داشت، مگر این که تمرینایی رو که معلمت بهت داده رو حل کرده باشی. خیلی از معلم ها از همین تمرینات و تکالیفی که میدن در جلسه ی بعدی به عنوان پایه ازش برای شروع بحث جدید استفاده میکنن، پس دقت کن که از این نظر آماده باشی.

قبل از کلاس آمادگی داشته باش

۳-قبل از کلاس آمادگی داشته باش

زمانی که تمریناتت رو داری انجام میدی، از هر چیزی که برات شک برانگیزه و واضح نیست، نوت برداری کن. کامنت ها و سوالات رو در دفتر یادداشت برای جلسه ی بعد یادداشت کن. دقت کن که میزان یادگیریت رو در طول سال برآورد کنی.

*اگه راجع به موضوع خاصی مثلا در درس شیمی چیزی در طول سال یاد میگیری اون رو جداگانه در بخش مربوط به خودش بنویس و رفته رفته هر اطلاعات خاصی در رابطه با اون موضوع رو بهش اضافه کن.

*همه چیز رو به دنیای واقعی ربط بده. در این صورت فرصت بحث و بررسی جالب در کلاس رو میتونی پیش بیاری و توجه معلم بیشتر بهت جلب میشه.

۴-راه و روش معلمت رو یاد بگیر

اگه دقت کنی و بررسی کنی و ببینی که معلمت چگونه کلاس رو مدیریت میکنه و پیش میبره، بیشتر بری شرکت در بحث های کلاسی آماده خواهی بود. خیلی از معلمان بعد از بحث در کلاس از دانش آموزان میخوان که سوال بپرس. بعضیا نظر میپرسن و بعضیا هم از دانش آموزان میخوان که در بحث شرکت کنن و یا ترکیبی از اینها.

*اگه میدونی که معلمت در پایان کلاس از بحث سوال میپرسه، سعی کن در طول بحث، خوب نوت برداری کن. اگر عم معلمت در پایان نظر دانش آموزلن رو راجع به موضوع مورد نظر میخواد خوب به حرفهای معلم گوش بده و در پایان با نتیجه گیری از بحث یه نظر جامع ارائه بده و موافق بودن یا نبودنت رو اعلام کن.

 

*روش دو از دو روش

*درگیر بودن و ماندن در بحث کلاسی

دقت کن که برای کلاس آماده باشی

۱-دقت کن که برای کلاس آماده باشی

دقت کن که قبل از کلاس، چیزهای پایه ای رو یاد گرفته باشی. اگه قبل از کلاس چندین ساعت چیزی نخورده باشی، گرسنگی بهت اجازه نخواهد داد اونطور که باید در بحث شرکت کنی و احتمال این که حواست پرت بشه زیاد خواهد بود. دقت کن که قبل از کلاس، لباس مناسب پوشیده باشی، خوب غذا خورده باشی و دستشویی رفته باشی. اگه لازم باشه میتونی با خودت یه بطری آب سر کلاس بیاری تا در صورت لزوم استفاده کنی.

۲-در کلاس دقت کن

دقت کن که سر کلاس خوابت نبره، یا این که از پنجره ی کلاس بیرونو نگاه نکنی. اجازه نده حتی دوست هات بتونن حواست رو پرت کنن. سعی کن در طول کلاس تلفن رو کنر بزاری و حدالامکان خاموشش کنی. اگه در طول کلاس از کامپیوتر استفاده میکنین، دقت کنین که به وب های دیگه سر نزنین و مثلا سر کلاس صفحه فیس بوکتون رو چک نکنید. خلاصه این که سعی کنین حواستون رو فقط و فقط به معلم بدین و نزارین؛هیچی حواستون رو پرت کنه.

با حرکات بدن مثلا حرکت دست تو بحث های کلاسی شرکت کن

۳-با حرکات بدن مثلا حرکت دست تو بحث های کلاسی شرکت کن

باید با معلم و دانش آموزان صادق باشی. زمانی که دانش آموزی یا معلم داره صحبت میکنه سعی کن باهاش تماس چشمی برقرار کنی و بهش این اطمینان رو بدی که داری با دقت به حرفهاش گوش میدی. حتی وقتی خودت داری صحبت میکنی میتونی با حرکت دست یا… نشون بدی که میدونی داری راجع به چی صحبت میکنی و از چیزی که داری میگی کاملا مطمئنی.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *