چطور درس خوندن را شروع کنیم

 

دوستهای نوجوانم میدونم درس خوندن شاید یکی از کارهای خیلی سخت دنیا به نظر برسه.اکثرا وقتها  حوصله درس خوندن نداریم . ولی خب چیکار کنیم بالاخره باید از یک جایی شروع کرد ! اینو یادتون باشه هیچ وقت دیر نیست حتی برای درس خوندن .

در این مقاله ما به شما راهکارهایی برای شروع درس خوندن را پیشنهاد میدهیم . برای درس خوندن از کجا شروع کنیم ؟ چه کارهایی انجام بدیم؟

 

یک جای مناسبی را انتخاب کنید .

۱-یک جای مناسبی را انتخاب کنید .

یک محیط آروم با امکانات لازم برای مطالعه می تونه یک انتخاب مناسبی باشه . فرقی نمی کنه اتاقتون باشه یا کتابخانه ، یک جایی را انتخاب کنید که جو ساکت ، آروم و به دور از هر دغدغه و سرو صدایی باشه که باعث بشه تمرکزتون به هم بخوره . این جای ها باید از تلوزیون ، حیوونها و هرچیز دیگه ای که باعث می شه به آسانی تمرکزتون به هم بخوره ، دور باشه . وسایل دیگه مثل یک صندلی راحت و یک چراغ مطالعه خوب لازم دارید . نباید به گردن و پشتتون و چشم هایتون فشار وارد بشه و باعث خستگی تون بشه. این ها خودتون از عواملیه که باعث می شه تمرکزتون به هم بخوره .

 • -برای مثال ، درست جلوی تلوزیون درس نخونید چون فقط زمانی درس می خونید که بین برنامه ها پیام بازرگانی پخش می شه ! فقط زمانی که برای استراحت یا خوردن غذا و نوشیدنی از اتاق بیرون اومده اید تلوزیون یا رادیو را برای مدت کوتاهی روشن کنید و بعد هم که وقت استراحتتون تموم شد اون را دوباره خاموش کنید .
 • -وقتی که درس می خونید بر روی صندلی در مقابل یک میز بنشینید و اصلا سمت تخت خوابتون نرید چون روی تخت خواب هر قدر هم که صاف بشینید و چراغ مطالعه ی خوبی هم داشته باشید باعث می شه قبل از اینکه تموم تکالیف تون را انجام بدید و درس هاتون را بخونید ، خوابتون بگیره .
 • همه ی وسایلی که مورد نیازتونه را با خودتون به همراه داشته باشید .
 • ۲-همه ی وسایلی که مورد نیازتونه را با خودتون به همراه داشته باشید 
 • مداد و خودکار و هایلایتر و کتاب های مورد نیازتون حتما همراهتون باشه تا نبودشون وقت درس خوندن حواستون را پرت نکنه . محیط اطراف خودتون را مرتب کنید تا دلیلی برای حواس پرتی نباشه و نخواهید که جای درس خوندن خودتون را عوض کنید .
 • -اگر چه شاید نیازی نبینید که محیط اطراف خودتون را مرتب کنید اما وقت درس خوندن نیاز به اون را حس خواهید می کنید . مداد و خودکار و کتاب و دفتر ها باید در جایی نزدیک و در دسترس باشند . این یک قدم کوچیک برای موفقیته. اگر وقت  درس خوندن لازمه با لپ تاپ خودتون نیز کار کنید بهتره تا موقعی که به آن نیاز ندارید از خودتون دور نگهش دارید .

وقت درس خوندن مواد خوراکی هم کنارتون باشه .

۳– وقت  درس خوندن مواد خوراکی هم کنارتون باشه

سعی کنید مواد خوراکی را که می تونید وقت  درس خوندن بخورید را کنارتون داشته باشید . این خوراکی ها می تونه شامل  آجیل میوه هایی مثل توت فرنگی و توت و سیب های برش زده و یا یک تیکه شکلات با یک فنجان نوشیدنی باشه . این را به یاد داشته باشید که آب باید همیشه همراهتون باشه و استفاده کنید . از چای و قهوه و نسکافه و یا هر نوشیدنی انرژی زای دیگهی به مقدار زیاد استفاده نکنید (چون این نوشیدنی ها محرک هستند و باعث می شه تون شب ها تا دیر وقت بیدار باشید و خوابتون نبرد ) . و این باعث می شه ک روز بعد به حد مرگ خسته باشید به طوری که با خوابیدن دوباره در طول روز این حالتتون خوب نبشه .

 • -آیا به دنبال خوراکی هایی هستید که باعث می شه ذهنتون تقویت بشه ؟ ما به تون بلوبری ، بروکلی ، شکلات تلخ ، ماهی و . . . را پیشنهاد می کنیم . این مواد می تونه بر روی بهتر خوندن و تمرکز حواستون تاثیر مثبتی داشه باشند .

اهداف مطالعه ای خودتون را مشخص کنید و بنویسید .

۴- اهداف مطالعه ای خودتون را مشخص کنید و بنویسید .

بنویسید فقط برای امروز چه کار هایی را باید انجام بدید و یا چه کار هایی را نیازه به پایان برسونید ؟ چه چیز هایی را حس می کنید که اگر انجامشون بدید باعث می شه حس راحتی کنید؟ این ها همه اهداف تون را تشکیل می دهند و باعث می شه که در طول روز برنامه ریزی کنید و اونها را انجام بدید.

 • -ابتدا مطمئن شوید که اهدافتون قابل اجرا هستش. اگر مجبورید که تا آخر هفته ۱۰۰ صفحه را مطالعه کنید ، اون را به ۲۰ صفحه در هر روز بشکنید ( یعنی هر روز ۲۰ صفحه از اون درس را بخونید . ) این را به خاطر داشته باشید که با این کار بهترین نتیجه را می گیرید. اگر مثلاً امشب فقط یک ساعت وقت اضافی داشته باشید آیا کار مهم دیگه ای دارید که باید انجام بدید ؟
 • مطمئن بشید که گوشی همراهتون و سایر وسایل الکترونیکی و ارتباطی خاموش هستند .

۵- مطمئن بشید که گوشی همراهتون و سایر وسایل الکترونیکی و ارتباطی خاموش هستند

این کمک می کنه که از وسوسه چک کردن گوشی دور باشید و طبق برنامه ای که دارید پیش می روید . اگر برای درس خوندن نیاز به یک وسیله الکترونیکی دارید فقط از رایانه تون استفاده کنید ، اگر چه خیلی وقت ها نیازی به درس خوندن با رایانه هم نیست . اگر حتما باید از گوشی برای درس خوندن کمک بگیرید اون را روی حالت پرواز قرار بدید و یا حالت تماس ضروری را انتخاب کنید .

 • -وب سایت ها و نرم افزارهایی وجود داره مثل selfrestraint ، selfcontrol ، که می تونه شما را از وب سایت ها و نرم افزار های بخصوصی که بشون معتاد شدید دور نگه داره . خودتونتون را در نظر بگیرید و برای چند ساعت هم که شده فیسبوک و سایر نرم افزار های ارتباطی را خاموش کنید . نگران نباشید ، چون بعد درس خوندن باز می تونید روشنشون کرده و از اونها ها استفاده کنید .
 • پخش کردن موسیقی را فراموش نکنید .

۶– پخش کردن موسیقی را فراموش نکنید

برای بعضی از افراد موسیقی باعث تمرکز کردن آنها می شه . اما برای عده ی زیاد دیگه اینطور نیست. پخش کردن موسیقی بدون متن را امتحان کنید و اگر باعث افزایش قدرت تمرکزتون میشه  اون را ادامه بدید . موسیقی با صدای کم می تونه بتون کمک کنه که بجای اینکه به عنوان سرگرمی بحساب بیاد، باعث بشه که تمرکزتون بر روی درس ها زیاد تر بشه .

 • -این را همیشه به خاطر داشته باشید که موسیقی جدید هم می تونه باعث بشه تمرکزتون افزایش پیدا کنه و شاید هم نتواند مثل سنتی ها این کار را انجام دهد .  موسیقی های سنتی بهتر هستند . اما می تونید انواع دیگه را هم امتحان کنید و ببینید که با کدام یک راحت تر درس می خونید ، همون را هم ادامه بدید .
 • -سعی کنید از آهنگ هایی استفاده کنید که به طور طبیعی وجود دارند و شنیدنشون خوشاینده مثل صدای آواز گنجشک ها ، باران ، رودخانه و . . . به تون کمک می کنه که تمرکزتون بهم نریزد و خیلی وقت ها هم افزایش پیدا کنه . چندین نرم افزار و سایت اینترنتی وجود دارند که به رایگان این آهنگ ها را در اختیار تون قرار می دهند و تون می تونید اونهارا دانلود کرده و استفاده کنید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *