چطور تمرکزمان را بالا ببریم ؟

همیش حواست پرت میشه ؟ فکرهای مختلف میکنی و نمی تونی روی کارت تمرکز کنی . برای بالا بردن قدرت تمرکز ، این مقاله را بخوون بهت کمک میکنه

از چیزهایی برای پوشوندن گوش هات استفاده کن

از چیزهایی برای پوشوندن گوش هات استفاده کن

۱-از چیزهایی برای پوشوندن گوش هات استفاده کن

ممکنه جایی که داری توش تمرین میکنی خیلی پر سر و صدا باشه یا آدم های زیادی در اون محل باشن. حالا ممکنه آدم های زیادی هم در اون جا نباشن اما صدای طبیعت هم ممکنه حواست رو پرت کنه. برای جلوگیری از هرچیزی که ممکنه حواست رو پرت کنه میتونی هدفون، هندسفری یا هر چیز دیگه ای رو داخل گوشت بزاری و به این ترتیب حواست رو جمع کنی. حتما یادت باشه که بعد از یه ساعت یه تنفس کوتاه داشته باشی. چون تمرین به مدت طولانی هم خسته کننده خواهد بود.

 

۲-روزت رو تقسیم کن

برای این کار از کارت هایی استفاده کن و هر کارت رو به سه قسمت شامل صبح، بعد از ظهر و شب تقسیم کن. اونوقت هر کاری رو که تونستی و به موقع انجام بدی در داخل کارت مقابل اون کار رو تیک بزن. بعد از یه مدت خواهی فهمید که ذهنت رو روال میفته و میدونه که هر کاری در چه زمانی باید انجام بشه.

کلید همه ی این ها یه برنامه ریزی درست و حسابیه، هر روز آخر شب قبل از اینکه بخوابی میتونی برنامه ی فردا رو رو یه تیکه کاغذ بنویسی، یا نه، اصلا لازم نیست بنویسی، همین که برنامه رو تو ذهنت مرور کنی هم یه نوع برنامه ریزی هستش و به این ترتیب ذهنت رو از بلاتکلیفی نجات میدی.

*اگه این کار رو انجام بدی رفته رفته تمرکزت افزایش پیدا خواهد کرد و بعد از یه مدت کوتاهی خواهی دید که بدون تلاش زیاد به راحتی رو هرچی که بخوای تمرکز خواهی داشت.

* با استفاده از این روش، ذهنت فعال تر خواهد شد و خواهی توانست که زمانت رو به چیزهای با ارزش تر اختصاص بدی. خواهی دید که حتی زمانی که خیلی هم خسته هستی میتونی تمرکز خیلی بالایی داشته باشی و کارهارو به بهترین شکل ممکن انجام بدی.

 

یه وقت های استراحت در طول روز برای ذهنت قرار بده

یه وقت های استراحت در طول روز برای ذهنت قرار بده

 

 

۳-یه وقت های استراحت در طول روز برای ذهنت قرار بده

برای هر کار یه زمان مناسب اختصاص بده و بگو که مثلا زمان استراحت مغزت هر روز بعد از مدرسه و ساعت پنج عصره، حالا ذهنت این زمان رو قبول خواهد کرد و محاله که این زمان رو در یازده صبح یا سه بعد از ظهر انجام بده. اگر ذهنت در خارج از اون زمان مشخص دستور کار مورد نظر رو صادر کرد باید بشینی و با خودت فکر کنی که کجای کار رو اشتباه کردی.

 

۴-سعی کن که اکسیژن زیادی وارد مغزت کنی

تنها جزئی رو که میتونه اکسیژن زیادی رو وارد مغزت کنه خون هستش. اما به خاطر جاذبه ی زمین، خون در مغز باقی نمیمونه و وارد بخش های پایین بدن میشه. باید فعالیت هایی انجام بدی که خون بیشتری به سمت مغزت جریان پیدا کنه. فعالیت های زیادی وجود دارن که باعث حرکت بیشتر خون به سمت مغز میشه که از جمله اونا میتونیم به پیاده رو بعد از، از خواب بیدار شدن اشاره کنیم.

پیاده روی علاوه بر این که برای سلامتی بدن خیلی مهمه و جریان اکسیژن رو به سمت مغز زیاد میکنه، باعث آزاد شدن مواد شادی زا در بدن میشه و از طرف دیگه هم چون یه نوع ورزش به حساب میاد باعث سوزوندن چربی های اضافی در بدن میشه.

*اگه واقعا سر کار مشغولی و زمان کافی برای ورزش کردن نداری، سعی کن با تکون دادن بدنت و انجام بعضی از حرکات ساده سر کار ورزش کنی. حرکات اروبیک هم از جمله حرکات و ورزش های خوب هستش که قابل انجام شدن سر کار هستش.

پس همونطور که میبینی در هر لحظه و هر مکانی بادر به ورزش کردن هستی، فقط کافیه که بخوای.

 

به خاطر داشته باش که هر سی دقیقه یه بار به ذهنت استراحت بدی

به خاطر داشته باش که هر سی دقیقه یه بار به ذهنت استراحت بدی

۵-به خاطر داشته باش که هر سی دقیقه یه بار به ذهنت استراحت بدی

اگه مغزت برای مدت طولانی رو یه موضوع خاصی تمرکز کنه، حتما قدرت وانرژیش رو از دست خواهد داد. بهتر اینه که در طول مدتی که داری کاری رو انجام میدی یه زمان هایی در طول کار، وایسی و بدون این که به چیزی فکر کنی به مغزت استراحت بدی. به این ترتیب کارایی مغزت رو به صد در صد افزایش خواهی داد. پس هیچ وقت پشت سر هم و به مدت طولانی کار نکن چون در این صورت تنها شخصی که ضرر میکنه خودتی. چون تمرکزت رو از دست خواهی داد و خودتم که میدونی بدون تمرکز نمیشه کاری رو درست انجام داد.

از طرف دیگه زمانی که مغزت خسته میشه، دیگه دوست نداره که برگرده و اون موضوع رو دوباره انجام بده چون مغزت با اون کار شرطی شده و با انجام اون کار خستگی به سراغش میاد، پس برای جوگیری از این کار، چند دقیقه استراحت به مغزت بده و بعد دوباره شروع کن.

 

۶-تمرین کن که در آن واحد چند تا کار انجام ندی

زمانی که از این شاخه به اون شاخه میپری و قبل از این که کاری رو انجام بدی بری و یه کار دیگه رو شروع کنی در واقع داری به ذهنت دستور میدی که خب! این کار کاملا تموم شد، حالا بریم سراغ اون یکی کار. در واقع ذهنت دیگه به اون کار ناقص فکر نخواهد کرد. اگه واقعا میخوای تمرکزت رو افزایش بدی باید به ذهنت دستور بدی که در یه زمان فقط یه کار رو باید انجام بده و نباید هی از این شاخه به اون شاخه بپره.

*این ایده رو در همه ی کارهای روزمره ت انجام بده و به این ترتیب تمرکزت رو بیشتر کن.

ممکنه فکر کنی که آره میشه چند تا کار رو در یک زمان انجام داد بدون اینکه مشکلی پیش بیاد اما اینطور نیست و به طرز قابل ملاحظه ای تمرکزت کاهش پیدا خواهد کرد و هیچ کدوم از اون کارها رو به طرز درستی نخواهی تونست انجام بدی.

البته موضوعی که کلید حل همه ی این مشکلات هستش و قبلا هم بهش اشاره کردم موضوع برنامه ریزیه. اگر برای همه ی کارهات برنامه ریزی کنی، هیچ وقت برنامه هات با هم تداخل پیدا نمیکنن و همه ی کارها رو به موقع انجام میدی.

 

 

تکنیک عنکبوت رو یاد بگیر و تمرین کن

تکنیک عنکبوت رو یاد بگیر و تمرین کن

۷-تکنیک عنکبوت رو یاد بگیر و تمرین کن

هیچ فکر کردی که اگه یه چیزی که ویبره میکنه رو نزدیک تار عنکبوت قرار بدی چه اتفاقی خواهد افتاد? معلومه، عنکبوت میاد تا ببینه که چه چیزی باعث شده شبکه ی تارهاش به لرزه دربیاد. اما اگه به طور ثابت این کار رو انجام بدی، بعد یه مدت دیگه اون عنکبوت هیچ توجهی از خودش نشون نخواد داد. برای اینکه میدونه چه اتفاقی میفته پس دیگه به خودش زحمت نمیده تا بیاد و موضوع رو کشف کنه.

* منظور ما هم از روش عنکبوت که در بالا ذکر شد اینه که واقعا مثل عنکبوت این داستان رفتار کنی. ممکنه چیزهایی برای از بین بردن تمرکزت موجود باشه، این چیزها میتونه شامل جیر جیر کردن در در اثر باز و بسته شدن، صدای پرنده یا هزاران نوع چی دیگه باشه. یادت باشه که هر کدوم از این چیزهای حواس پرت کننده رو شنیدی گوشهات و ببند و سعی کن تمرکزت رو حفظ کنی و کارت رو انجام بدی. هیچ وقت نزار که چیزی حواست رو پرت کنه، حالا اگه چیزی هم حواست رو پرت کرد و واقعا آزار دهنده بود سعی کن سریع یه راه خوب برای برطرف کردنش پدا کنی..

 

۸-حتما روی میز کارت کار کن و هیچ وقت کاری رو در تختت انجام نده

تخت جایی برای خوابیدنه. مغزت این چیزها رو یاد گرفته و در خودش ذخیره کرده، زمانی که به تخت میری ذهنت دستور و سیگنال های خواب رو به بدنت صادر میکنه.  این کاملا دستوری هستش که خودت داری به مغزت میدی. در عوض مغز میدونه که میز جایی برای کار کردنه و نخوابیدن، پس به بدنت دستور میده که حتما تمرکز کنه و اون کار رو با دقت زیاد و به بهترین نحو انجام بده. تقریبا اکثر افرادی که در تخت کارشون رو انجام میدن می گن که برای مدت کوتاهی به خواب میرن و تمرکزشون رو از دست می دن.

 

 

از تکنیک پنج تایی استفاد کن

از تکنیک پنج تایی استفاد کن

۹-از تکنیک پنج تایی استفاد کن

زمانی که مغزت تمرکزش رو از دست داد، سعی کن ذهنت زو دوباره به فعالیت برگردونی، به ذهنت بگو که در اون لحظه پنج تا اضافی از اون کار رو انجام بده، اگه مثلا داری کتاب میخونی به ذهنت دستور بده که پنج صفحه اضافی تر بخونه. اگه داری تمرین تمرکز انجام میدی، پنج دقیقه بیشتر تمرین روانجام بده،  اون انرژی لازم مورد نیاز برای انجام دادن پنج کار اضافی رو سعی کن به بدنت ببخشی، ایو روش یه روش آزموده شده و خوبی هستش.

از تکنیک کلیدواژه ها استفاده کن

از تکنیک کلیدواژه ها استفاده کن

۱۰- از تکنیک کلیدواژه ها استفاده کن

در این روش ساده، تنها کاری که باید انجام بدی این هستش که یه کلید واژه ی کلی واساسی در رابطه با اون کاری که داری انجام میدی پیدا کنی. زمانی که تمرکز و دقتت رو از دست دادی، با فکر کردن به اون کلید واژه، دوباره تمرکزت رو بدست بیاری. به محض این که تمرکزت رو از دست دادی شروع به تکرار اون کلید واژه کن. کلید واژه در مبحث ما، یه کلمه ی ساده یا یه جمله ی پیچیده نیستش، فقط سعی کن چیزی رو پیدا کنی که ذهنت بیشتر باهاش راحته و با تکرار اون به بحث برمیگردی و تمرکزت رو به دست میاری، هیچ قانونی برای انتخاب کلید واژه وجود نداره، خودت با هرچی راحتی همون رو انتخاب کن و روی میز کارت یا جایی که کار میکنی بچسبون تا اگه تمرکزت رو از دست دادی با خوندنش دوباره به بحث برگردی.

* یه مثالی که میتونم در این باره بهت بزنم، کلمه ی فتوسنتز هستش، مثلا زمانی که داری راجع به درس زیست شناسی و تولید اکسیژن از گیاهان میخونی، اگه یهو تمرکزت رو از دست دادی کلمه ی فتوسنتز رو میتونی به عنوان کلید واژه چندین بار تکرار کنی تا ذهنت به حالت تمرکز برگرده و دوباره روی اون موضوع متمرکز بشه. یادت نرو که هر روز به مدت ده دقیقه تمرین هایی مثل یوگا رو برای بهتر شدن تمرکزت انجام بدی

 

همه ی روش هایی که ذکر شد روش هایی هستن که توسط میلیون ها انسان در سراسر کره ی زمین انجام شدن و موفق هم بودن، تو هم اگه روش های ذکر شده رو با دقت انجام بدی، خواهی توانست بعد از مدت زمان کوتاهی تمرکزت رو به مقدار خیلی زیادی افزایش بدی و در هر کاری موفق باشی.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *