چطور برای امتحان زبان آماده بشیم؟

بعضی از بچه ها فکر می کنن، هرچقدر هم درس زبان را می خونن، خوب نمی تونن توی این درس نتیجه بگیرن. ما توی این مقاله می خواهیم روش هایی را به شما نشون بدیم که یاد گرفتن زبان را براتون مثل هلو:) کنه. پس با ما همراه باشید

روش اول بهتر کردن دامنه ی لغات

خودتون خوب می دونین که شاه کلید زبان، لغته. یعنی اگه شما لغت بلد باشین قسمت عمده مسیر را طی کردین. در اینجا روش هایی برای به ذهن سپاری لغت آورده شده است.

از فلش کارت استفاده کن

۱- از فلش کارت استفاده کن

اگه لازمه که لغات تخصصی و خیلی مهم یاد بگیری حتما از فلش کارت استفاده کن و هر روز سعی کن که لغاتی که داخل این فلش کارتها نوشتی رو مرور کنی. لغت رو در یک طرف و همچنین تعریف لغت و یا ترجمه ش و پشت کارت بنویس.

*همچنین میتونی با این لغات جمله بسازی و داخل فلش کارت بنویسی

*این فلش کارت ها رو همیشه همراه خودت داشته باش و هروقت وقت اضافی داشتی، مثلا در صف اتوبوس بخون.

 

وقت های اضافی برای سرگرمی مطالعه کن

 

۲- وقت های اضافی برای سرگرمی مطالعه کن

مطالعه یه روش خیلی خوب برای قوی تر کردن دامنه ی لغات هستش. برای این کار میتونی از انواع مجلات و کتاب های داستان بهره بگیری.

*هروقت وقت اضافی داشتی این کارو انجام بده و رفته رفته سطح کتاب هایی که میخونی رو بالا ببر.

*لغت هایی رو که از کتاب بلد نیستی رو بنویس و سعی کن معنی صحیحش رو پیدا کنی و باهاش جمله بسازی.

با لغات جدید مکالمه کن

 

 

 

۳- با لغات جدید مکالمه کن

سعی کن لغات جدیدی رو که یاد گرفتی در مکالمه با دوست هات یا معلمت استفاده کنی چون این کار به بهتر یادگیری اکن لغت کمک میکنه.

 

از کمک معلمان استفاده کن

 

 

۴- از کمک معلمان استفاده کن

همیشه از معلمات بخواه که در یادگیری بیشتر کمک کنن، مثلا با دادن تحقیقات جدید و کمک با شما در جهت تکمیل این تحقیقات.

 

 

روش دوم خودت رو موفق ببین

همه چیزهایی که قراره یاد بگیری رو یاد بگیر

۱- همه چیزهایی که قراره یاد بگیری رو بنویس

زمانی که ترم جدید شروع میشه، همه مطالبی که باید یاد بگیری رو مشخص کن و در طول ارم روش متمرکز شو. حتی اگه مطالب یکم گنگ هستش از معلمت بخواه که واست توضیح بده.

*بخش های مهم رو مشخص کن و روش متمرکز شو

*همه ی امتحانات مهم زبان انگلیسی رو مشخص کن و همیشه تاریخشون رو در ذهنت داشته باش تا براشون آماده باشی.

 

برنامه ریزی کن

 

۲- برنامه ریزی کن و انجام بده

بعد از اینکه برنامه رو خوندی شروع به برنامه ریزی کن. حتما برای برنامه ریزی وقت زیادی بزار

*اگر ممکنه تکالیفت رو در همون هفته ی اول که بهت دادن انجام بده و به آخر محول نکن.

*حتما اینو میدونی که این تکالیف سهم زیادی در امتحان پایان ترمت دارن، پس خوب روشون متمرکز شو. از خودت مواظبت کن و همواره با انرژی باش.

 

در گروه مطالعه کنید

۳- در گروه مطالعه کنید

در گروه مطالعه کردن باعث میشه که خیلی چیزها از عم کلاسیاتون یاد بگیرین. همچنین توضیح دادن به بقیه باعث میشه که بهتر یاد بگیری.

 

روش سوم حضور در کلاس

 

در کلاس مشارکت کن

۱- در کلاس مشارکت کن

حاضر شدن سر کلاس ها یکی از مواردی هستش که تضمین میکنه میتونی خوب یاد بگیری از طرف دیگه به معلمت نشون میده که مشتاق به یادگیری هستی. باید از نظر فکری و ذهنی در کلاس حضور داشته باشی تا این که بتونی خوب یاد بگیری.

* هیچ گاه در کلاس نخواب

*تلفنت رو در کلاس خاموش کن

*از حرف زدن با دوستانت پرهیز کن

 

در کلاس یادداشت برداری کن

 

۲- در کلاس یادداشت برداری کن

بیشتر حرف هایی که معلم سر کلاس میزنه در امتحان میاد. این اطلاعات در نوشتن مقالات و تکالیف هم بهت کمک میکنه. دقت کن که در کلاس، نوت های خوب و مرتب برداری.

*به قدری نوت برداری کن که بعدا بتونی ازش اطلاعات خوبی بیرون بکشی. مخصوصا چیزهایی که روی تخته نوشته میشن خیلی مهمن و حتما لازمه که در دفترت یادداشت کنی.

* اگه با نوشتن مشکل داری و نمیتونی پا به پای معلم بری، سعی کن صداش رو ضبط کنی.

 

شروع به مکالمه کن

۳- شروع به مکالمه کن

اگه معلمت لغتی یا عبارتی رو گفت که برات نا آشناست، سعی کن که حتما ازش سر کلاس بپرسی.

* مطمئنا معلمت خوشحال خواهد بود از این که بتونه مشکلت رو حل کنه، از طرف دیگه این ممکنه سوال خیلی ها باشه.

* دقت کن که به خوبی گوش بدی و بعد سوال بپرسی، چون بعضی از معلمان دوست ندارن چیزی رو توضیح بدن که قبلا توضیح داده شده، پس باید حواست کاملا سر کلاس جمع باشه.

 

بعد از کلاس با معلمت صحبت کن

 

۴- بعد از کلاس با معلمت صحبت کن

مطمئن باش معلمت ساعات خالی رو در اتاقش برای شما اختصاص خواهد داد تا این که به سواات شما پاسخ بده و مشکلتون رو حل کنه.

* خارج از کلاس ملاقات کردن با معلم باعث میشه که وقت زیادی برای سوال کردن داشته باشی. همچنین میتونی به مقدار زیادی از اطلاعات دست پیدا کنی و نظرش رو راجع به کارهایی که برای یادگیی درس انگلیسی میکنی بپرسی.

 

بیشتر مطالعه کن

۵- بیشتر مطالعه کن

اگه واقعا دوست داری زبانت رو بهتر کنی، بیشتر از چیزی که معلمت ازت انتظار داره کار کن و زحمت بکش. مثلا میتونی علاوه بر تکالیفی که اون بهت میده دنبال یه سری تحقیق های اضافی هم که مورد علاقه ی خودت هستن بری.

*برای مثال اگه معلمت یه داستان کوتاه برای ترجمه بهت داده، علاوه بر اون داستان یه چیز مهیج دیگه هم برای ترجمه به معلمت ارائه بده و نشون بده که مشتاقی.

*حتما و مرتبا خارج از کلاس با معلمت ملاقات کن و از کمک هاش و نظراتش بهره بگیر

 

 روش چهارم  گذراندن امتحان زبان انگلیسی

 

مطالعه های منظم

۱- مطالعه های منظم

به جای این که تمام شب بیدار بمونی و برای امتحان زبانت مطالعه کنی، کتاب رو به چند بخش تبدیل کن و در طول روز شروع به خوندن اون بخش ها کن. این کار باعث میشه که راحت تر یاد بگری و سریع تر تموم کنی از طرف دیگه کم تر در استرس خواهی بود.

*برای مثال اگه برای شنبه امتحان داری، از هفته ی قبلش شروع به مطالعه کن و هرروز یه قسمت کوچک از کتاب رو مطالعه کن.این جوری تا آخر هفته کتاب رو تموم میکنی. حتما هم وقت تنفس و استراحت مابین مطالعه هات قرار بده.

*این استراحت باید هر ۴۵ دقیقه یه بار باشه و هر بار باید پنج تا ده دقیقه استراحت کنی. این کار باعث میشه بیشتر متمرکز بشی.

 

در جلساتی که مختص زبان هستن شرکت کن

 

۲- در جلساتی که مختص زبان هستن شرکت کن

بعضی از معلمان جلساتی قبل از شروع امتحان ها با عنوان کلاس های رفع اشکال آماده میکنن و مسائلی رو که برای دانش آموزان حل نشده هستن رو سعی میکنن توضیح بدن. پیشنهاد میکنم که در این جلسات شرکت کنی

* مطمئنا در این کلاس ها سطح دانشت افزایش پیدا خواهد کرد، چون ممکنه سوالاتی پرسیده شه که به ذهن خودتم نمی رسید، از طرف دیگه با دانشت میتونی در این کلاس ها بقیه رو هم کمک کنی. از طرف دیگه ممکنه معلم بر روی سوالات مهم تاکید کنه که در امتحان پایان ترم ازش سوال میده.

 

از خودت امتحان بگیر

 

۳- از خودت امتحان بگیر

قبل از این که یک سره سر امتحان نهایی بری، پیشنهاد میکنم که از خودت امتحان بگیری و سطح علمت رو ارزیابی کنی، از معلمت بخواه که چند تا از این سوال ها رو آماده کنه و سعی کن که به سوالاتش پاسخ بدی.

* زمانی که این امتحان آمادگی رو از خودت میگیری، مطمئن باش که دقیقا شرایط امتحان رو در خونه محیا کرده باشی. همه ی کتاب عا و یادداشت هات رو از خودت دور کن. بعد از تموم شدن امتحان جواب عا رو چک کن یا از معلمت بخواه که برگه ت رو اصلاح کنه و جاهایی که مشکل داری رو کمکت کنه.

 

شب قبل از امتحان، خوب بخواب

 

۴- شب قبل از امتحان، خوب بخواب

خوابیدن یکی از راه هایی هستش که مطمئنت میکنه سر امتحان سر حال خواهی بود و تمرکز خوبی خواهی داشت.  شب زود به تختخواب برو و به اندازه بخواب.

*برای مثال اگه ساعت خوابت یازده شب هستش، شب قبل از امتحان زبان انگلیی سعی کن ساعت ده به تختخواب بری و به اندازه بخوابی تا برای امتحان آماده باشی.

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *