چطوری مهربون باشیم

مهربون بودن می‌تونه به زندگی‌مون معنا بده و از طرف دیگه به زندگی اطرافیانمون شادی ببخشه. این خصلت کمکمون می‌کنه بتونیم با بقیه بهتر ارتباط برقرار کنیم و نقش مثبتی توی زندگی‌شون داشته باشیم. درسته که مهربونی ذاتیه ولی بعضی وقتا هم می‌شه آگاهانه انتخاب کنیم که مهربون باشیم. توی این مقاله قراره بیشتر راجع به همین «مهربونی انتخابی و آگاهانه» صحبت کنیم.

مراقب بقیه باشید

۱-مراقب بقیه باشید

می‌شه گفت که مهربونی به زبون ساده یعنی این‌که مراقب آدمای اطرافتون باشید و براشون بهترین‌ها رو بخواید و به نیازها و خواسته‌ها و حتی ترس‌هاشون احترام بذارید. آدمای مهربون، گرم و منعطف، صبور، قابل اعتماد و وفادار هستند. یه روانشناس به اسم «پیرو فروچی» معتقده که مهربون یعنی «کمتر تلاش کردن»؛ چون ما رو از احساسای منفی‌ای مثل حسادت، شک و ناراحتی خلاص می‌کنه.

 • -مهربونی و بخشندگی رو تمرین کنید. با تمرین کردن می‌تونید مهربونی رو برای خودتون به عادت تبدیل کنید.
 • -انتظار نداشته باشید. مهربونی واقعی اینه که در برابر کارها و لطف‌هایی که به بقیه می‌کنید، انتظاری نداشته باشید.

۲-مهربونی‌تون نباید بابت منفعت شخصی باشه

نباید به خاطر منافع شخصی و یا به خاطر این‌که روی بقیه کنترل داشته باشید باهاشون مهربون باشید. همچنین تظاهر به مهربونی در حالی‌که در درون، از طرف مقابل عصبانی یا ناراحت هستید هم درست نیست.

با خودتون مهربون باشید

۳-با خودتون مهربون باشید

خیلی‌ها این اشتباه رو می‌کنن که با بقیه مهربونن ولی با خودشون مهربون نیستن. دلیل این رفتار می‌تونه این باشه که شما تمام جنبه‌های خودتون رو دوست ندارید. ولی معمولاً دلیل اصلیش اینه که خودتون رو درست نمی‌شناسید و متأسفانه اگه شما با خودتون مهربون نباشید ممکنه مهربونی‌تون به بقیه هم دچار گمراهی بشه و همونطور که توی بخش قبل گفته شد، نشه اسمش رو مهربونی واقعی گذاشت. به این ترتیب ممکنه به مرور دچار سرخوردگی بشید، چون خودتون رو فراموش کردید و به خودتون اهمیت ندادید.

 • -خودشناسی کمک می‌کنه بفهمید چه چیزهایی آزارتون می‌ده، تناقضات وجودتون رو بهتر درک کنید و کمکتون می‌کنه که بتونید روی چیزهایی که باعث ناراحتی‌تونه کار کنید و اون‌ها رو برطرف کنید. به این ترتیب مانع از این می‌شه که جنبه‌های منفی شخصیتتون رو به بقیه نشون بدید و بنابراین با آدم‌ها با عشق و مهربونی برخورد کنید.
 • -برای خودشناسی، زمان بگذارید و یاد بگیرید که با خودتون و بقیه مهربون‌تر باشید (البته یادتون باشه که هرکسی نقاط ضعف خودش رو داره).
 • -خودشناسی و وقت گذاشتن برای خودتون رو «خودخواهی» تلقی نکنید.
 • -از خودتون بپرسید که مهربون بودن با خودتون به چه معناست. مثلاً خیلی‌ها مهربون بودن با خودشون رو تو این می‌بینن که افکار منفی‌شون رو متوقف کنن.

۴-مهربونی رو از بقیه یاد بگیرید

به آدمایی فکر کنید که به نظرتون واقعاً مهربونن و این‌که باعث می‌شن بهتون چه حسی دست بده. آیا باعث می‌شن قلبتون گرم بشه؟ وقتی بقیه راهی پیدا می‌کنن تا شما رو بابت کسی که هستید دوست داشته باشن، غیر ممکنه که همچین اعتماد و تاییدی رو فراموش کنید و درنتیجه مهربونی‌شون تا ابد توی زندگی‌تون باقی می‌مونه.

به این فکر کنید که چطوری مهربونی بقیه باعث می‌شه احساس خاص بودن و ارزشمند بودن بکنید؟ و آیا خودتون می‌تونید از این احساسات برای خودتون به وجود بیارید؟

مهربون باشید تا سلامتی رو برای خودتون به ارمغان بیارید

۵- مهربون باشید تا سلامتی رو برای خودتون به ارمغان بیارید

شادی و سلامت روانی از مثبت بودن میاد و مهربونی هم باعث می‌شه که مثبت‌تر باشید. درسته که مهربونی به معنی اینه که با بقیه برخورد بهتری داشته باشید ولی در کنارش هم باعث این می‌شه که ارتباطتون با خودتون هم بهتر بشه و به این ترتیب وضعیت و سلامتی روحی‌تون بهتر بشه.

 • به زبون ساده‌تر می‌شه گفت که توانایی مهربون بودن، در نوع خود یه پاداشه و کمک می‌کنه اعتمادبنفستون تقویت بشه.

۶-مهربون بودن رو برای خودتون تبدیل به عادت کنید

مهربونی عادتیه که هرکسی می‌تونه اون رو توی خودش پرورش بده. مثلاً می‌تونید برای یک ماه، هر روز روی مهربون بودن تمرکز کنید. اونوقت می‌تونید تو پایان ماه تاثیرات عمیقش رو توی زندگی‌تون حس کنید و ببینید که چقدر نسبت به خودتون حس بهتری دارید و چقدر برخورد مردم باهاتون بهتر شده. برای این که مهربون بودن رو برای خودتون تبدیل به عادت کنید این تمرین‌ها پیشنهاد می‌شه:

 • -هر روز برای یک نفر یه کاری انجام بدید. می‌تونید اول روز، برای خودتون تعیین کنید که قراره چه کار خوبی انجام بدید و در طول روز برای انجام دادنش وقت بذارید.
 • -وقتی با کسی ارتباط برقرار می‌کنید، مهربون، صمیمی و دلسوز باشید حتی وقتی‌که فرد مقابلتون شما رو عصبانی یا ناراحت می‌کنه یا براتون دردسر درست می‌کنه. از مهربونی به عنوان سلاح خودتون استفاده کنید.
 • -از کارای کوچیک مهربانانه شروع کنید و بعد کارای بزرگ‌تر و دلسوزانه انجام بدید. این که داوطلب بشید و به کسایی که درد می‌کشن کمک کنید و از رنجشون کم کنید از جمله کارهای بزرگ دلسوزانه‌اس.
 • -مهربونی‌تون رو گسترش بدید.
 • با همه مهربون باشید نه فقط با نیازمندا

۷- با همه مهربون باشید نه فقط با نیازمندا

دایره‌ی مهربونی‌تون رو گسترش بدید. مهربونی کردن با کسایی که نیازمندن (فقیر، بیمار، آسیب پذیر و…) کار ساده‌ایه. مهربون بودن با کسایی که بهمون نزدیکن (مثل خانواده و یا دوستان) هم آسون‌تر از مهربون بودن با بقیه‌اس.

 • -باید یاد بگیریم که با همه مهربون باشیم و فرقی نکنه که عقایدشون چی باشه، ملیتشون چی باشه و یا میزان ثروتشون چقدر باشه.
 • -اگر فقط با کسایی که به نظرمون لایق مهربونین، مهربون باشیم در واقع فقط به صورت شرطی مهربونی کردیم. باید تمرین کنید که بدون قید و شرط مهربون باشید تا بتونید مهربونی واقعی رو تجربه کنید.

۸- تا حد ممکن قضاوت نکنید

اگه می‌خواید واقعاً مهربون باشید باید قضاوت کردن رو کنار بذارید. وقتی رو که صرف قضاوت کردن بقیه می‌کنید صرف مثبت بودن و دلسوز بودن کنید. اگه مرتب به این فکر کنید که آدمای دوروبرتون آدمای خوبی نیستن یا در مورد بقیه فکرای بد کنید، در اون صورت نمی‌تونید مهربونی واقعی رو یاد بگیرید. یادتون باشه که تا با کفشای کسی راه نرید نمی‌تونید راجع بهش قضاوت کنید. پس به جای قضاوت کردن بقیه سعی کنید بهشون کمک کنید.

 • -اگه مرتب در مورد بقیه قضاوت کنید یا سریع شایعات رو باور کنید و یا بدبین باشید هیچوقت نمی‌تونید مهربون باشید.
 • -یادتون باشه که همه‌ی آدما عیب دارن و هیچ‌کس بی‌نقص نیست.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. مهدي گفت:

  بسیار مفید

 1. تیر ۵, ۱۳۹۷

  […] سایت نوجوان شاد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *