چطوری از یه گربه مراقبت کنیم (قسمت دوم)

در قسمت قبل خواندیم که چه گربه ای باید انتخاب کنیم و در داخل خونه چه چیزهایی را باید به آنها یاد بدهیم . ادامه مطلب را با ما همراهی کنید .

بخش ۳: غذا دادن به گربه تون

نوع غذایی که می خواید به گربه تون بدید رو انتخاب کنید.

۱-نوع غذایی که می خواید به گربه تون بدید رو انتخاب کنید.

غذای گربه ها تنوع زیادی داره: غذای خشک، نیمه مرطوب و کنسروها رایج ترین هاش هستن. غذای خشک رو به راحتی می شه ذخیره کرد، اما گربه ها برای خوردن غذاهای کنسرو شده و نیمه مرطوب، وحشی می شن! نوع دوم نسبت به غذاهای خشک می تونه مایعات بیشتری به رژیم گربه اضافه کنه. در کل میشه گفت که انتخاب نوع غذا به صاحب گربه بستگی داره.

 • -گاهی اوقات، گربه ای که شرایط پزشکی خاصی داره، ممکنه نیاز به نوع خاصی از غذا داشته باشه. بنابراین بهتره در این مورد با دامپزشک مشورت کنید.

 مارک خوب برای غذای گربه انتخاب کنید.

۲-یه مارک خوب برای غذای گربه انتخاب کنید.

گربه ها هم مثل بقیه حیوانات، نیازهای تغذیه ای خاصی دارن.

اون ها (گوشتخواران ناچار) هستن، یعنی برای این که دچار مشکلات سلامتی شدید نشن نیاز به پروتئین حیوانی دارن. با دامپزشکتون در مورد غذای باکیفیت و خوب مشورت کنید. محصولات ارزون ممکنه برای گربه تون تغذیه خوبی نباشه و سلامت و شادیش رو تضمین نکنه.

 • -دنبال غذاهایی باشید که گوشت حیوانی مثل، گوشت گاو، مرغ، بوقلمون و یا ماهی رو به مقدار زیاد داشته باشه.
 • -غذاهایی که تهیه می کنید باید آمینواسیدهای ضروری مثل آئورین، آرژنین و اسیدهای چربی مثل آراشیدونیک و لینولئیک هم داشته باشه.
 • -به گربه تون از غذای آدم ها ندید مگر این که با دامپزشکتون مشورت کرده باشید. بعضی از غذاهای مخصوص انسان می تونه گربه ها رو به شدت مریض کنه و یا حتی براشون سمی باشه (مثلا شکلات).

برای غذا دادن به گربه تون از راهنمای تغذیه کمک بگیرید.

۳-برای غذا دادن به گربه تون از راهنمای تغذیه کمک بگیرید.

در کل، گربه ها باید براساس سن، وزن و سطح فعالیتشون تغذیه بشن. اون ها ترجیح میدن در طول روز، وعده های غذایی بیشتر با حجم کمتری بخورن.

 • -در مورد این که چطوری و چقدر به گربه تون غذا بدید با دامپزشکتون مشورت کنید.
 • بیش از حد به گربه تون غذا ندید.

۴-بیش از حد به گربه تون غذا ندید.

به توصیه های دامپزشکتون به دقت گوش بدید و مطمئن بشید که گربه تون باندازه کافی فعالیت داره، چون چاقی یکی از بزرگترین مشکلات گربه های امروزیه. احتمال ابتلای گربه های چاق با سن متوسط، به دیابت بیشتره. وزن زیاد توی گربه ها می تونه منجر به آرتروز، بیماری های قلبی و دیگر مشکلات سلامتی هم بشه.

بخش ۴: سلامتی گربه تون رو حفظ کنید

با توجه به نوع موی گربه تون، اون رو شونه کنید.

۱-با توجه به نوع موی گربه تون، اون رو شونه کنید.

شاید فکر کنید که نیازی به این کار نیست. ولی شما باید گربه هایی که موهاشون بلنده رو چند بار در هفته و گربه هایی که موهاشون کوتاه هست رو هر هفته شونه کنید. این کار باعث میشه موهاشون توی خونه نریزه و از ایجاد گلوله های مو هم جلوگیری می کنه.

 • -برای گربه هایی که موهاشون می ریزه (به خصوص اون هایی که موهاشون بلنده)، از شونه ای استفاده کنید که دندونه های باریک و فلزی داره، تا بتونید به عمق موهاشون نفود کنید و از ریختن موهاشون جلوگیری کنید.
 • همونطور که گربه تون رو شونه می کنید، وضعیت پوستش رو هم چک کنید.

۲-همونطور که گربه تون رو شونه می کنید، وضعیت پوستش رو هم چک کنید.

حواستون به هر نوع کک، انگل، قرمزی های عجیب، توده، ضربه و یا مشکلات پوستی دیگه باشه. اگر هر چیز مشکوکی دیدید، به دامپزشکتون بگید و ازش بپرسید که برای این مشکل خاص باید چی کار کنید.

به طور منظم و سالیانه به دامپزشک مراجعه کنید.

۳-به طور منظم و سالیانه به دامپزشک مراجعه کنید.

گربه هم مثل سایر اعضای خانواده نیاز به ویزیت منظم پزشکی داره. برخلاف بچه های آدم، گربه ها نمی تونن وقتی حالشون بد شد به ما بگن. اون ها برای سلامتی شون وابسته به آدم ها هستن تا بطور منظم اون ها رو برای معاینات پزشکی پیش دامپزشک ببرن. لازمه که یه گربه حداقل یک بار در سال برای چک آپ بدنی، دندون، گوش، قلب، واکسیناسیون تقویتی و درمان کک و… پیش دامپزشک برده بشه. همه کسایی که گربه دارن باید حواسشون باشه تا گربه شون در برابر عواملی مثل اسهال های عفونی (FIE)، ویروس آنفولانزا و لوسمی گربه(FeLV) واکسینه بشه. همه این موارد می تونه باعث مردن گربه بشه و بنابراین مهمه که شما از گربه تون محافظت کنید. دامپزشک می تونه دقیقا بهتون بگه که چه واکسن هایی برای گربه تون نیاز هستش. اگر نگران رفتار یا سلامتی گربه تون هستید باید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

 • -گربه های پیرتر ممکنه نیاز داشته باشن که دو بار در سال دامپزشک رو ببینن.
 • بچه گربه ها رو بیشتر برای ویزیت پیش دامپزشک ببرید.

۴-بچه گربه ها رو بیشتر برای ویزیت پیش دامپزشک ببرید.

درست مثل بچه های آدم، بچه گربه ها هم نیاز هست که بیشتر از گربه های بالغ به ویزیت دامپزشک برن. تقریبا از هفته هشتم، اون ها نیاز دارن ۲ تا ۳ بار ویزیت بشن تا واکسن ها و درمان برای کرم هاشون انجام بشه. این واکسن ها باید حداقل شامل واکسن هاری باشن. دامپزشکتون می تونه خیلی خوب راجع به فواید واکسن های اختیاری دیگه براتون صحبت کنه. ازشون درباره خطر بیماری های دیگه ای مثل لوسمی گربه بپرسید و بعد تصمیم بگیرید که کدوم واکسن رو می خواید که حتما انجام بشه.

 • -دامپزشک بچه گربه ها رو برای کک و کرم های گوش چک می کنه و اگر لازم شد اون ها رو درمان می کنه.
 • -مطمئن بشید که کرم های بچه گربه درمان می شه. بیشتر بچه گربه ها کرم هایی دارن که می تونه رشد کنه و به انسان هم منتقل بشه.

گربه تون رو عقیم کنید.

۵-گربه تون رو عقیم کنید.

عقیم کردن گربه فواید زیادی داره. این کار رفتارهای ناخواسته ای مثل پلکیدن و پرسه زدن و ادرار در محیط اطراف زندگی رو کاهش می ده. از لحاظ بدنی هم از چیزهایی مثل حاملگی های ناخواسته و بیماری هایی مثل فساد رحم جلوگیری می کنه. مهم ترین فایده اش هم اینه که تعداد بچه گربه های ناخواسته در جهان را کم می کنه!

 • -از دامپزشک خود بپرسید که چه زمانی بهتره بچه گربه هاتون رو عقیم کنید. بطور کلی، دامپزشکان رنج سنی بین ۲ تا ۶ ماه رو برای این کار توصیه می کنن.
 • دندون های گربه تون رو مسواک بزنید.

۶-دندون های گربه تون رو مسواک بزنید.

گربه ها می تونن بیماری های دندان هم بگیرن. برای مسواک زدن دندون های گربه تون، از یه مسواک نرم و خمیردندان دامپزشکی استفاده کنید. هیچوقت از خمیردندان انسان استفاده نکنید، چون فلوراید زیادش می تونه شکم گربه تون رو اذیت کنه و اگر غلظت فلوراید زیاد باشه حتی می تونه برای گربه ها سمی باشه. برای شروع بهشخمیردندان دامپزشکی رو نشون بدید. دفعه بعد، اجازه بدید خمیر دندان رو مزه مزه کنه و بعدش انگشتاتون رو روی لثه دندونای بالایی حرکت بدید. این حرکت رو با مسواک هم تکرار کنید. موی مسواک رو روی خط لثه دندون عقب بالایی با زاویه کمی رو به بالا بذارید، طوری که موی مسواک زیر خط لثه بره. دندون ها رو از عقب به جلو مسواک بزنید، این کار رو با دایره های کوچیکی روی خط لثه انجام بدید. این کار باید کمتر از ۳۰ ثانبه طول بکشه.

 • -سعی نکنید همون اول کل دندونا رو مسواک بزنید. اگر اجازه داد فقط دندونای جلوی بالاییش رو مسواک بزنید، بازم از هیچی بهتره! با این کار مهم ترین قسمتی که می تونه موجب بیماری های دندانی بشه رو تمیز می کنید.
 • در صورت لزوم، برنامه ریزی کنید تا به صورت حرفه ای دندون های گربه تون رو تمیز کنید.

۷-در صورت لزوم، برنامه ریزی کنید تا به صورت حرفه ای دندون های گربه تون رو تمیز کنید.

بعضی از گربه ها حتی با وجود بهترین مسواک ها هم نیاز به تمیز کردن حرفه ای دندوناشون دارن. مسواک زدن می تونه پلاک دندون رو کاهش بده و سطح قابل مشاهده دندان رو تمیز کنه ولی بیشتر از این نمی تونه کاری کنه. ولی یه دامپزشک این شانس رو داره که در کمال آرامش و به صورت حرفه ای به تمیز کردن دندون ها بپردازه. بعضی از نشونه هایی که حاکی از بیماری دندون هستش، عبارنند از:

 • -بوی بد دهان
 • -از دست دادن دندان
 • -تغییر رنگ یا جرم دندان
 • -حساسیت یا درد در دهان
 • -خون ریزی
 • -سرازیر شدن یه عالمه آب دهان وقتِ غذا خوردن
 • -کم شدن اشتها یا وزن
 • مطمئن بشید که گربه تون باندازه کافی وقت برای بازی کردن داره.

۸-مطمئن بشید که گربه تون باندازه کافی وقت برای بازی کردن داره.

گربه تون نیاز داره که هر روز با شما تعامل داشته باشه تا هر دوتون از لحاظ فیزیکی و احساسی شاد باشید. برای وقت گذاشتن باهاش، از اسباب بازیای مخصوص گربه استفاده کنید، باهاش حرف بزنید و نظافتش کنید. برای بازی با گربه تون می تونید از پوینترهای لیزری، توپ، موش اسباب بازی و تشک های بازی استفاده کنید.

یادتون باشه که …

 • -اگر گربه تون سخت گیره، سعی کنید بهش به جای آب شیر، آب تصفیه شده بدید.
 • -حقیقت جالب: گربه ها گیرنده ای برای طعم شیرین ندارن، ولی گیرنده هاشون به شدت به مزه آمینواسید (که توی گوشت هست) حساسه.
 • -گربه ها پنجه دارن، و اگر تحریک بشن، بترسن، عصبانی بشن و… ازشون استفاده خواهند کرد. پس حواستون باشه که ممکنه گربه چنگتون بزنه. بیشتر چنگا تصادفی ان. اگر وقتی با گربه تون بازی می کنید، چنگتون زد فقط بگید (نه) و بازی رو قطع کنید. اینطوری یاد می گیره که چنگالش رو موقع بازی کردن کنترل کنه.
 • -اگر گربه گازتون گرفت یا چنگتون زد، زخم رو با صابون و آب و بعدش با الکل (یا هر ماده ضد عفونی دیگه) بشورید و پانسمان کنید. اگر زخمتون تورم یا عفونت کرد به دکتر مراجعه کنید.
 • -گربه تون رو حداقل یک بار در سال برای چک آپ پیش دامپزشک ببرید.
 • -حواستون به نوع گل هایی که توی خونه نگه می دارید باشه. انواع خاصی از گل های زینتی به شدت برای حیوانات خانگی سمی هستن (مثلا بنت قونسول).
 • -برای سلامتی گربه تون، بهش غذای با کیفیت و به مقدار کافی بدید.
 • -حداقل یکبار در هفته گربه تون رو شونه کنید، و اگر موهاش بلنده، بیشتر از یک بار این کار رو انجام بدید.
 • -شیر می تونه شکم گربه تون رو اذیت کنه، بهترین مایع برای اون آبه.
 • -گربه تون رو داخل خونه نگه دارید، گربه های بیرون به خاطر حوادث، بیماری ها، حمله سگ ها و خطرات دیگه عمر کوتاه تری دارن.

زبان گربه ها را یاد بگیرید!

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *