چجوری با رادیولوژی کار پیدا کنیم؟

یکی از رشته هایی که میتونی با دیپلم تجربی و شرکت تو کنکور توش قبول بشید رادیولوژی هست. اگه عاشق کار با اشعه و عکس برداری هستین بهتون پیشنهاد می کنم که این رشته رو انتخاب کنید . اگه الان به عنوان یه رادیولوژیست از دانشگاه فارغ التحصیل شدین و دنبال کار و پیشرفت هستین این مقاله می تونه کمکتون کنه.

چجوری با رادیولوژی کار پیدا کنیم؟

کارآموزی برید

۱- به عنوان کارآموز کار کنین

یه روش خوب برای اینکه بتونین رادیولوژی رو به خوبی یاد بگیرید این هست که پیش یه تکنسین متخصص رادیولوژی به عنوان کارآموز کار کنین و از تجربه هاش استفاده کنین . این کار یه مزیت عمده ای داره و اونم این هست که دیگه زمان زیادی لازم نیست تا بخوایین همه ی کار هارو در طول زمان طولانی و با آزمون خطا یاد بگیرید چون یکی هست پیشتون که به شما می گه دقیقا چی کار بکنین . بعد از تموم شدن دوره ی کارآموزیتون می تونین تو همون جا به صورت پاره وقت کار کنین و بعد کنار اونم دنبال یه کار تمام وقت باشید .

۲- تو آزمون های استخدامی شرکت کنین و شروع به کار کنین

قبل از اینکه فرم مربوط به درخواست کار رو پر کنین بهتره همه ی شرایطی رو که توی اون ذکر کردن رو بخوانید و مطمئن باشید که قبل از ثبت نام همه ی شرایطی رو که برای اون ردیف شغلی درخواست شده و لازم هست رو دارید . بعد استخدام شدن می تونین از مزایایی که داره استفاده کنین . برای این که از آزمون های استخدامی باخبر شید بهتره توی سایت های معتبر عضو شین و اخباره استخدامی رو دنبال کنین .

۳- رزومه ی قوی داشته باشین

توی خیلی از شرکت ها و بیمارستان ها قبل از استخدام ، از شما درخواست می کنن که رزومتون رو براشون بفرستید . اگه شما رزومه ی قوی داشته باشین شانس اینکه شما رو استخدام کنن زیاد می شه . خیلی از اوقات با وجود رزومه ی قوی درخواست همکاری شما رو رد می کننو این می تونه چنتا دلیل داشته باشه یکیش این هست که رزومه تون رو درست ننوشتید ( نه از لحاظ مفهومی بلکه از لحاظ کاربرد کلمات و جملات ) سعی کنین که از جمله هایی که کارفرما رو جذب می کنن استفاده کنین .
– اگه برای یه سازمان و یا شرکتی رزومه فرستادید سعی کنید یه کپی از گواهی هاتون هم بگیرید  مدارک را ضمیمه رزومتون کنید و براشون بفرستید و قبل فرستادن چک کنین که چیزی رو از قلم ننداخته باشین .
– از جمله مزایایی که یه کار می تونه داشته باشه عبارت است از : برنامه بازنشستگی ، بازپرداخت ، کمک هزینه تحصیلی ، روز های تعطیلی و مرخصی، تعطیلات و روزهای بیمار و پوشش بیمه.

چجوری با رادیولوژی کار پیدا کنیم؟

به روز باشید

۴- به روز باشین

سعی کنین همه ی اطلاعات و یافته های جدیدی که توی رشتتون وجود داره رو بلد باشین و علاوه بر اون با نحوه ی کار با دستگاه هایی که تازه تولیدن رو هم یاد بگیرین . هر تکنیک جدید ، رویه ها ، مقررات قانونی، شرایط مجوز جدید و . . . رو یاد بگیرید . برای به روز بودن لازم هست شما ارتباطتون رو با سازمان مربوط به رشتتون و یا بیمارستان حفظ کنین ( توقسمت قبل گفتیم که مثلا می تونین به صورت کارآموز کار کنین ) .. اگه شما با یه همچین سازمانی در ارتباط باشین این به شما کمک می کنه که این سازمان ها همچنین به شبکه شما کمک می کند و با افرادی که در زمینه خود هستند و می توانند به شما در پیدا کردن کارهای آینده کمک کنند ارتباط داشته باشین.

۵- مهارت هاتون رو تقویت کنین

اگر می خوایید بهترین تکنسین رادیولوژی باشید لازم هست که مهارت های مورد نیاز برای کارتون رو یاد بگیرید و سعی کنید اون ها رو تکرار کنین . به روز باشید و سعی کنید همه چی رو یاد بگیرید و هر چی دستور العمل تو رادیولوژی وجود داره رو به نحو احسن به یاد داشته باشید و اجراشون کنین . در ادامه ی همین قسمت چند ویژگی اشاره شده که باید حتما اون ها رو کسب کرده باشین و سعی کنین ماهر تر بشین :
– جزئی بین باشین : شما باید دستورالعمل های دقیقی رو که وجود داره به نحو احسن دنبال کنین تا بتونین عکس های دقیقی و درستی رو بگیرید و بتونین از روی اون عکس ها به تشخیص بیماری فرد مریض کمک کنین .
– مهارت های علمی و ریاضی : شما باید درک خود تون رو از فیزیولوژی، آناتومی و دیگر علوم بالا ببرید و دونسته هاتون رو تقویت کنین و هر کجا گیری داشتید اون ها رو رفع کنین .

– مهارتهای فنی : شما باید درک عمیق از نحوه استفاده از ماشین آلات پیچیده داشته باشین تا بتونین به راحتی از اون استفاده کنین .

قسمت دوم – تو کارتون موفق باشین

چجوری با رادیولوژی کار پیدا کنیم؟

هر ۲ سال یکبار کلاس های بازآموزی برید

۱- وضعیت مدرکتون رو مشخص کنید .

بعضی گواهی هایی که از کارگاه ها و موسسسات خارجی می گیرید نیاز دارند که هر ۲ سال یه بار تمدید بشن و تمدیدشونم اینجوری هست که شما باید یه دوره ی باز آموزی ۲۴ ساعته رو بگذرونید تا مدرکتون تمدید بشه . این دوره ها ی بازآموزی به شما کمک می کنه تا علاوه بر اینکه مهارت هاتون رو به روز نگه دارید ، تکنیک های جدید رو یاد بگیرید

۲- آموزش تکنسین های تازه وارد

از اونجایی که ممکن هست آموزش تکنسین های تازه وارد رو به شما واگذار کنند ، قبل از اینکه این کار را به عهده بگیرید اطمینان حاصل کنین که می تونین اونها رو مدیریت کنین و آموخته هاتون رو به اون ها هم یاد بدید . سعی کنید به شیوه ای حرفه ای و مفید به تکنسین های تازه وارد آموزش های لازمه رو ارائه کنید .

چجوری با رادیولوژی کار پیدا کنیم؟

مهارت های فردی تون رو افزایش بدید

۳- مهارت های فردی تون رو افزایش بدید

کاری که شما انجام می دین ارتباط نزدیکی با بیماران داره ( یعنی تو کار هایی که انجام می دین با بیمار سرو کار دارین ) و استرس های اون ها روی شما هم اثر میذاره سعی کنید تا کار های مشاوره ای یاد بگیرید و توانایی هاتون رو در اون زمینه افزایش بدید و بیمار ها رو آرام کنید و به آن ها کمک کنین که موقع عکس برداری آرامش خودشون رو حفظ کنن . همان طور که این کار ها و می کنین ، تو زندگی شخصی و کاریتون رشد می کنین و نوع گفتار و رفتارتون با بیماران بهتر می شه و این باعث می شه مریض آرامش پیدا کنه و شما بتونین کارتون رو به خوبی و راحتی انجام بدین .

– وقتی مریض ها نگا می کنن و می بینن که شما فقط به دستگاه نگاه می کنین شاید عصبانی بشن و از شما بپرسن که توی دستگاه چی می بینین ؟ با این وجود به خاطر حرفه ی کاری که دارید نمی توانید هر چیزی را که می بینید و هر مریضی را تشخیص می دهید را با بیمار در میون بذارید و بگید که چه تشخیصی می دهید . مثلا ممکنه که شما یه تومور بزرگ رو ببینید و عکسش رو بگیرید و متوجه بشید که یه تومور بدخیم و سرطانی هست ، شما نباید این قضیه رو به بیمار بگید و اون ها رو دچار ناراحتی کنید فقط بگویید که عکس رو نشون دکتر بدن تا دکتر تشخیص بده که بیمار چه مشکلی داره و بگویید که مار شما فقط با دستگاه هست و تشخیص مشکل با پزشک .

۴- استقامت خودتون رو حفظ کنین

برای موفقیت در کاری که انجام می دین هم به توان بالای جسمانی و هم به توان بالای ذهنی و روانی نیاز دارین . اگه بخواییم میانگین بگیریم تقریبا می شه گفت در هفته لازمه به طور میانگین ۴۰ ساعت کار کنین . ممکنه خیلی از روز های تعطیل هم کار بکنینو بعضی وقتها عصر ها و شب ها هم باید تو مطب رادیولوژیست بمونین و کار کنین خیلی از اوقات هم باید ON- Call باشین و به این صورت که هر موقع به شما نیاز بود تو هر ساعت شبانه روز باید فوری توی محل کارتون حاضر شین ، این جوری کاری بخصوص توی ماه های اولیه ی کارتون بیشتر پیش میاد ، برای همین نیاز هست که بنیه ی جسمانی لازمه رو داشته باشین . لازم هست برای این کار از لحاظ ذهنی هم تقویت بشید . چون این یه کار تکراری هستو شما هر روز همون کار رو انجام می دین و چون همیشه با مریض سروکار دارید و ناراحتی هاشون رو می بینید و این ممکنه شما رو ناراحت و عصبانی کنه برای همون باید از لحاظ ذهنی هم آماده ی این کار باشین و سعی کنید تو کارتون احساساتتون رو وارد نکنین چون ممکنه عوارض روانی زیادی رو بر روی شما ایجاد کنه
– اگر چه این کار از لحاظ ذهنی و روانی روی شما تاثیر خیلی زیادی داره ولی باید آخر هر روزه کاری خدا رو شکر کنین که تونستین کاری برای مریض ها انجام بدین و در مسیر بهبودی بیماری اون ها کاری کنید و قدمی بردارید .

چجوری با رادیولوژی کار پیدا کنیم؟

در حرفه ی کاریتون پیشرفت کنین

 

۵- در حرفه ی کاریتون پیشرفت کنین

وقتی به عنوان یه رادیولوژیست کار می کنین می شه گفت پیشرفت کاریتون خیلی کمه و اغلب توی جاهای بخصوصی می تونین کار کنین . اگه بخوایین پیشرفت کنین می تونین از رشته ی رادیولوژی به سایر رشته ها تغییر رشته بدید و به سرعت پیشرفت کنین و حتی حقوق بیشتری هم بگیرید . شایعترین رشته هایی که یه رایولوژیست می تونه واردش بشه می شه : آموزش ، مشاوره ، صنعت ، خرید وفروش وسایل و تجهیزات رو نام برد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *