در اولین دوره عادت ماهیانه چه کنیم ؟

اصطلاحی رایجی به نام قاعدگی یا عادت ماهیانه وجود دارد . ساده ترین تعریف قاعدگی ، خروج مقداری خون از رحم در طول چند روز است . گرچه ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد ، اما قاعدگی فرآیند طبیعی است که در آغاز دوره ی بلوغ ، هر ماه برای خانم ها اتفاق می افتد و تا سنی که خانمها دیگر قادر به بچه دار شدن نیستند ادامه می یابد.

اولیه دوره عادت ماهیانه چه کار کنیم

اولیه دوره عادت ماهیانه چه کار کنیم

در بدن تمام دخترها ، از بدو تولد ، عضوی وجود دارد که نطفه ی بچه در آن شکل میگیرد و جنین تا زمان تولد ، در آن رشد می کند . به این عضو رحم می گویند . در دو طرف رحم ، دو غده کوچک به نام تخمدان وجود دارد . وظیف تخمدان ترشح هورمون زنانه و ذخیره تخمک است که در بسته شدن نطفهی جنین دخالت دارد . در آغاز دوره بلوغ ، هر ماه ، تخمدانها یکی از تخمک ها را آزاد میکند . این فرآیند سه روز به طول می انجام . دیواره ی رحم پراز مایع و خون است اگر تخمک بارور شود ( اسپرم وارد شود ) نطفه ایجاد میشود . اگر تخم بی آنکه بارور شود وارد رحم شود ، دیواره ی رحم فرو می ریزد و پر از خون میشود و خونریزی تا چند روز ادامه دارد .

اولین قاعدگی

چطور از آن با خبری شوی ؟

وقتی برای اولین بار عادت ماهیانه می شوی ، مقداری مایع از رحمت خارج می شود . گاهی کنار آمدن با احساسی که در اولین قاعدگی داردی ، دشوار است . بخصوص وقتی برای اولین بار متوجه خروج مایعی سرخ یا قهوه ای از رحمت می شوی.

اولین قاعدگی غافلگیرت می کند حتی اگر از قبل ، از وقوع این اتفاق باخبر باشی . اما لازم نیست دستپاچه شوی .

اولیه دوره عادت ماهیانه چه کار کنیم

از چه مدل نوار بهداشتی استفاده کنیم

نکته ی مهم

بهتر است در کیف ، نوار بهداشتی بگذاری تا اگر در مدرسه یا جایی خارج از منزل ، عادت ماهیانه شدی نگران و دستپاچه نشوی . حتما اسم نوار بهداشتی بالدار به گوشت خورده میتونی از اون استفاده کنی.

اولیه دوره عادت ماهیانه چه کار کنیم

با کسیکه صمیمی هستیم این موضوع را در میان بگذاریم

بعضی از دختر

اولیه دوره عادت ماهیانه چه کار کنیم

در یک تقویم هر دوره را یادداشت کنیم

ها ، وقتی برای اولین بار عادت ماهیانه میشوند موضوع را با تمامی دوستانشان و یا با خواهر یا مادرشان یا با دوست صمیمیشان درمیان میگذارند . بهتر است این موضوع را به کسی بگوئید که با او احساس راحتی میکنید .

 

اولین قاعدگی ها معمولا نامنظم انجام میشود و دوره آن بین ۲۱ الی ۲۸ روز است . نوشتن تاریخ هر قاعدگی در تقویم ، کمک می کند تا دوره و تاریخ قاعدگی ات را به خاطر بسپاری .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *