پرطرفدارترین رشته های ریاضی فیزیک

تمامی داوطلبینی که در کنکور سراسری شرکت میکنن ، پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و با خبر شدن از رتبه و تراز خودشون همیشه این سوال در ذهنشون هسش که با این رتبه و تراز در چه رشته ای میتوانند تحصیل کنن. یک سری از رشته های دانشگاهی به طور کلی بیشتر از دیگر رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری، بیشتر انتخاب میشوند و به طور کلی جز رشته های انتخابی اول تمامی داوطلبین می باشند. عاملی که در پرطرفدار شدن یک رشته تاثیر بسزایی دارد ، موقعیت شغلی آینده و جایگاه و شان و منزلت اجتماعی می باشد که در اثر تحصیل رشته در دانشگاه ایجاد میشود.

پرطرفدارترین رشته های ریاضی فیزیک

پرطرفدار ترین رشته های گروه آزمایشی کنکور ریاضی شامل تمامی رشته مهندسی میباشد، که در این بین رشته های مهندسی برق ، کامپیوتر و مکانیک پرطرفدارتر می­باشد.

یه نگاهی مختصر بکنیم به این رشته های محبوب:

مهندسی برق :

مهندسی برق انرژی اگر بنیادی ترین رکن اقتصاد نباشد، یکی از ارکان اصلی آن که هسش و توی این بین برق به عنوان عالی ترین نوع انرژی خیلی مهم هسش. تا اونجا که در دنیای امروز میزان تولید و مصرف این انرژی در شاخه تولید، شاخص رشد اقتصادی جوامع و در شاخه خانگی و عمومی یکی از معیارهای محاسبه سطح رفاه بحساب میاد. مهندسی برق بخشی از مهندسی است که به مطالعه و کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می‌پردازد. بهترین تعریفی که میشه از مهندسی برق بکنیم، این هسش که محور اصلی کارهای مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. که البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد.

مهندسی برق

فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال و نیز پردازش سریع‌تر اطلاعات، مهندسی برق را به یکی از مهم‌ترین و پر طرفدارترین زمینه‌های مهندسی و صنعت تبدیل کرده‌است.

مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر:

می خواهیم باهم بریم و نگاهی به رشته مهندسی کامپیوتر بندازیم:

شاید به گوش شماهم رسیده باشه که محققان میگن تا ده سال آینده به همان میزان که برای گذراندن زندگی به برق نیازمندیم همانقدر هم به اینترنت نیازمندیم. در اینچنین شرایطی نه تنها نیاز به فارغ التحصیلان کامپیوتر کم نمیشه بلکه روز به روز بیشتر وبیشتر میشه. پس برای فارغ التحصیلان این رشته آینده شغلی خوبی رو میشه پیش بینی کرد. البته علاقمندان به این رشته هم باید بدونند که در این رشته باید سخت کوش باشن چون در این رشته هر روز چیز جدیدی برای یادگیری هسش.

مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک:

خوب این بار باهم بریم یه نگاه کوتاهی بندازیم به رشته مکانیک :

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ها سر و کار دارد. مهندس مکانیک یعنی فردی با دست‌های آلوده به بنزین یا روغن ماشین! چنین دیدگاهی را می‌توانید در بین تعداد قابل توجهی از عامه مردم و حتی داوطلبان آزمون سراسری بیابید، در حالی که رشته مهندسی مکانیک به جز یک درس تک واحدی، تقریباً هیچ ارتباطی با شغل مکانیکی ماشین ندارد. در واقع در مهندسی مکانیک به تعمیر خودرو پرداخته نمی شود. مهندسان مکانیک، اصول اساسی نیرو، انرژی، حرکت و گرما را به کار برده و با دانش تخصصی خود، سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرایندهای گرمایی را طراحی کرده و می‌سازند. مهندسان مکانیک، گسترهٔ وسیعی از دستگاه‌ها، فراورده‌ها و فرایندها را تولید می‌کنند؛ از آن جمله می‌توان به موتورها و سیستم‌های کنترل، نیروگاه‌های الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی، چرخ‌دنده‌ها، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و تولید به کمک رایانه، خودکارسازی و رباتیک، دستگاه‌های تهویهٔ مطبوع و تجهیزات کارخانه‌ها اشاره کرد. رشته‌ مهندسی‌ مکانیک‌ در برگیرنده‌ تمامی‌ علوم‌ و فنونی‌ است‌ که‌ با تولید، تبدیل‌ و استفاده‌ از انرژی‌، ایجاد و تبدیل‌ حرکت‌ و انجام‌ کار، تولید و ساخت‌ قطعات‌ و ماشین‌آلات‌ و به‌ کارگیری‌ مواد مختلف‌ درساخت‌ آنها و همچنین‌ طراحی‌ و کنترل‌ سیستم‌های‌ مکانیکی‌، حرارتی‌ و سیالاتی‌ مرتبط‌ می‌باشد. به‌ عبارت‌ دیگر محاسبات‌ فنی‌، مدلسازی‌ و شبیه‌سازی‌، طراحی‌ و تهیه‌ نقشه‌ها، تدوین‌ روش‌ ساخت‌، تولید و آزمایش‌ تمامی‌ ماشین‌ آلات‌ و تأسیسات‌ موجود در دنیا، با تکیه‌ بر توانایی‌های‌ مهندسین‌ مکانیک‌ انجام‌ می‌گیرد.

 

نگاهی به انتخاب رشته های رتبه های برتر کنکور:

انتخاب رشته رتبه های زیر 100

انتخاب رشته رتبه های زیر ۱۰۰

ازبین ۶۶ داوطلب کانون که در کنکور ۹۵ رتبشون زیر ۱۰۰بوده ۶۵ نفر از آن­ها رشته های مهندسی برق ، کامپیوتر و مهندسی مکانیک را انتخاب کردن اونم در دانشگاه شریف.

انتخاب رشته رتبه های زیر 1000 کنکور

انتخاب رشته رتبه های زیر ۱۰۰۰ کنکور

از بین ۵۰۱ داوطلب که رتبه زیر ۱۰۰۰ داشتند ۳۵۳ نفرشان رشته های مهندسی برق، کامپیوتر ومکانیک را انتخاب کردند، که این میزان حدود ۷۰ درصد داوطلبان بوده ونشانی بر محبوبیت این سه رشته بین داوطلبان بوده است.

انتخاب رشته رتبه های زیر 10000 کنکور

انتخاب رشته رتبه های زیر ۱۰۰۰۰ کنکور

و در بین ۴۷۶۸ داوطلب بارتبه هایی زیر ۱۰۰۰۰ از داوطلبان کانون فرهنگی آموزش ۱۷۷۰ نفر از داوطلبان این سه رشته را انتخاب کردند که بیامگر محبوبیت بالای این رشته هاست.

معرفی از زبان استادهای رشته های  مرتبط با گروه آزمایشی ریاضی فیزیک

خیلی خوبه که در خصوص رشته ها ، بیشتر اطلاع بدست بیارید. چون آینده شما در گرو انتخاب صحیح است. در لینک زیر می تونید در خصوص رشته های مختلف از زبان استادهای این رشته ها اطلاعات بدست بیارید.

معرفی رشته ها از زبان استاد های رشته های مهندسی دانشگاههای تهران

 

نویسنده: محمد برازنده

 

مقاله های مرتبط :

به اصرار پدر و مادرم به تجربی رفتم ولی دوست ندارم

 

 

 

T

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *