چگونه هورمونهای دوره نوجوانی را کنترل کنیم (قسمت دوم)

 

شروع به ورزش کردن کنید

شروع به ورزش کردن کنید

 

 • شروع به ورزش کردن کنید. اگر چه بدن شما در حال تغییر است اما خیلی مهم است که آن را با ورزش کردن ، روی فرم نگه دارید. سعی کنید که با یک برنامه منظم ورزش کنید.هنگامی که شما انجام ورزش می کنید، بدن شما هورمون ( بتا اندورفین) زیادی تولید می کند، که  این هورمون می تواند استرس را کاهش داده و در شما خلق و خوی بهتر ایجاد می کند.

بعضی از ورزش ها ممکن است برای شما سخت تر از گذشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما قبل از ورود به سن بلوغ  یک اسکیت باز حرفه ای  بوده اید، شما ممکن است پریدن با افزایش وزن برایتان سخت تر شده باشد ولی این را بدانید که  این اتفاق تقریبا برای همه می افتد

با مربی ورزشی خود در خصوص شرایط جدید و نحوه ورزش کردن صحبت کنید. ورزش کردن حتی به دخترانی که درد قاعدگی دارند کمک می کند

کمد لباس خود را تغییر دهید

کمد لباس خود را تغییر دهید

 • کمد لباس خود را تغییر دهید. همانطور که شما رشد می کنید به لباس های جدیدتری نیاز خواهید داشت. شما باید راجع به مدل جدیدی که میخواهید داشته باشید فکر کنید. شاید شما دوست داشته باشید که بشکل یک انسان بالغ در بیایید. مثلاً در مورد دخترها لازم است که درمورد سینه بند چیزهایی را یاد بگیرند. از مادر خود یا اعضای خانواده کمک بخواهید. فروشگاه های بزرگتر و یا فروشگاه های لباس زیر زنانه نیز متخصصانی دارند  که می تواند به دخترها کمک کنند که سینه بند مناسب را انتخاب کنند.. برای پسران که بازی های ورزشی می کنند، در خصوص وسایل ورزشی با مربیان خود میتوانند مشورت کنند.
 • غذاهای سالم بخورید

  غذاهای سالم بخورید

 • غذاهای سالم بخورید. در هنگام رشد بدن، لازم است که شما از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و غلات سبوس دار تغذیه کنید. سعی کنید از مصرف مواد غذایی نامناسب خودداری کنید. شما ممکن است در سن رشد دایم احساس گرسنگی کنید. این درست است که شما دوست دارید تنقلات  بخورید اما سعی کنید چیزهایی مانند آجیل یا ماست  به جای آب نبات و یا چیپس بخورید.

– صبحانه را حذف نکنید. شما برای مدرسه به انرژی نیاز دارند.

– پنج وعده در روز از  پروتئین ،میوه ها و سبزیجات استفاده کنید

– . از موادغذایی سرشار از آهن و کلسیم، به عنوان مثال پنیر، شیر، اسفناج استفاده کنید

-. وقتی احساس تشنگی دارید آب بنوشید. کم شدن آب بدن می تواند در شما احساس خستگی ایجاد کند

-.  اگر شما قصد رفتن به یک مهمانی دارید  و می دانید که وجود در آن مهمانی غذا های نامناسب وجود دارد، قبل از رفتن، یک میان وعده مناسب بخورید.

در مورد بلوغ اطلاعات بدست بیاورید

در مورد بلوغ اطلاعات بدست بیاورید

در مورد بلوغ اطلاعات بدست بیاورید. وقتی که شما وارد دوران بلوغ، می شوید، مغز شما شروع به ایجاد هورمونهای جنسی از طریق ‘تخمدان ها (در دختران) یا بیضه ها (در پسران) می کند.  برای دختران، بدن  شروع به تولید زیاد استروژن و پروژسترون می کند. پسران بیشتر هورمون تستوسترون خواهند داشت. داشتن هورمون های اضافی می تواند تغییراتی در بدن شما ایجاد کند.(مثل بزرگ شدن سینه ها ) و همچنین گاهی اوقات باعث ایجاد تغییرات احساسی شود. این تغییرات طبیعی هستند اما می تواند در شما احساسات متفاوتی ایجاد کند.

. دختران در سن ۸-۱۳ شروع به بلوغ می کنند، در حالی که بلوغ پسران بعد از سنین ۹-۱۴ شروع می شود. برخی از بچه ها  نیز ممکن است زودتر یا دیرتر شروع به بلوغ کنند. اگر دختران قبل از سن ۹  و پسران قبل از سن ۸ شروع بلوغ  کنند، به آن  “بلوغ زودرس.” می گویند اگر شما متوجه که زودتر از موعد شروع به بلوغ کرده اید، فوراً با پدر و مادر و یا دکتر خود صحبت کنید.

دوران بلوغ تمام خواهد شد. بلوغ برای شما لازم است و شما را به یک فرد بزرگسال تبدیل می کند. اما شما باید صبور باشید. مدت بلوغ بین  ۱٫۵ سال تا ۵ سال ممکن است طول بکشد.اگر چه سخت است وقتی می بینید که اینقدر طولانی است ولی این را بدانید که سرانجام تمام خواهد شد.

تغییرات جسمی دختران در دوران بلوغ

تغییرات جسمی دختران در دوران بلوغ

 • تغییرات جسمی دختران در دوران بلوغ
 • در آغاز بلوغ، تغییر هورمون ها باعث رشد پستانها خواهد شد. باسن نیز بزرگ خواهد شد و موهای ناحیه تناسلی می روید. همچنین شما بلندتر خواهید شد. دو سال پس از شروع بلوغ، موهای زیر بغل شما می روید ماده سفید رنگ و شفافی در لباس زیر خود ببینید. دوره قاعدگی شما به احتمال زیاد به زودی آغاز خواهد شد. در زمان عادت ماهانه، شما ممکن است  گرفتگی عضلات پیش از قاعدگی یا زمان قاعدگی را تجربه کنید. شکم شما ممکن است  درد بگیرد و شما دچاراحساس نفخ (باد داشتن شکم) شوید.

–  اگر سینه های شما در مراحل مختلف  رشد کند کاملاً خوب است. آنها همچنین ممکن است در این زمان نسبت به لمس کردن حساس باشند.

– قد شما بین ۵ تا ۲۰ سانتیمتر رشد خواهد کرد.

– بعضی از قسمت های بدن شما ، مانند سر و دست سریع تر از بازو و پا رشد می کنند. شما ممکن است احساس خوبی نداشته باشید اما نگران نباش! بقیه بدن شما هم رشد خواهد کرد!

-زمانی که عادت ماهیانه شما شروع می شود به این معنی است که رحم شما پوشش خود به همراه خون اضافی را یک بار در ماه دفع می کند. اگر چه گرفتگی های قاعدگی طبیعی است، اگر درد آن غیر قابل تحمل است، با دکتر خود صحبت کنید.

تغییرات جسمی پسران در دوران بلوغ

تغییرات جسمی پسران در دوران بلوغ

 

 • تغییرات جسمی پسران در دوران بلوغ
 • اندامهای جنسی شروع به بزرگ شدن می کنند. بیضه ها و آلت تناسلی شما بزرگ خواهد شد و شما موهای ناحیه تناسلی به دست آورید. در اوسط بلوغ، شما یک جهش رشد پیدا خواهید کرد. چند سال بعد از آغاز بلوغ  موهایی در سراسر بدن از جمله صورت شما رشد خواهد کرد. در این زمان خوب است شما نحوه اصلاح صورت و نگهداری از پوست و موی خود را یاد بگیرید. همچنین بدن شما تستوسترون تولید می کند.
 • آلت تناسلی شما برخی مواقع بلند می شود و مایع سفید و خاکستری رنگی از آن خارج می شود . هنگامی که شما سن ۱۴ یا ۱۵، سالگی را گذراندید بلوغ شما به پایان نزدیک می شود! حنجره شما تغییر  خواهد کرد و. صدای شما ممکن است دو رگه شود.

– یکی از بیضه ها ممکن است سریع تر از دیگری رشد کند. بدانید که این طبیعی است.

– پسران بین ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر افزایش قد خواهند داشت. رشد شما تا ۱۸ یا ۲۰ سالگی ادامه پیدا خواهد کرد.

–  تستوسترون یک هورمون جنسی است که باعث می شود بیضه های شما اسپرم(سلول جنسی نر) بسازد.

– بعضی مواقع  ممکن است آلت تناسلی شما بدون دلیل بلند شود.  بعضی مواقع ممکن است در خواب خود از آلت تناسلی شما مایعی خارج شود ، که کاملاً طبیعی است

– صدای شما تغییر خواهد کرد و ممکن است تغییراتی داشته باشد ولی این تغییرات در نهایت متوقف خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *