همه چیز درباره ی سوسکها

همه چیز درباره ی سوسکها

بعضی از سوسکها دشمن سلامت ما انسان هایند. برای مبارزه با این حشرات موذی، بهتر است اوّل آنها را بشناسیم.ترسیدن از سوسکها دردی را دوا نمی کند .

انواع سوسک
سوسکها محیطهای گرم و مرطوب و تاریک را دوست دارند. پناهگاه آ نها،جاهایی مثل مجرای فاضلاب،توده های زباله، شکافها وترکها، انبارها، حمّام ودستشویی و… است.
بیشتر سوسکهایی که ماگاهی دور و بر خودمان می بینیم، سوسکهای آلمانی،آمریکایی یا شرقی هستند.
غذای سوسکها
این جانورها «هم هچیزخوار» و پرخورند! آ نها هم مواد غذایی تازه و هم مواد در حال فساد را میخورند؛چیزهایی مثل پسماند های مواد غذایی که در زباله ها وجود دارد و حتّی مدفوع انسان و حیوان! سوسکها میتوانند بدون آب تا چند هفته و بدون غذا تا چند ماه زنده بمانند.
بچّه سوسکها
تخمهای سوسک داخل کپسولهایی جا دارد که تقریباً شبیه لوبیا قرمز است!بعضی از انواع سوسکها تخمهایشان را داخل شکافها میگذارند. هنگام بازشدن تخم، سوسک نوزاد کاملاً سفید
و بدون بال است. تعداد نوزادان داخل کپسول، در گونه های مختلف بین ۱۴ تا ۴۸ عدد است. اگر سوسک به صورت وارونه قرار گیرد، بعد از مدّت کوتاهی میمیرد.

خطر سوسک برای سلامتی انسان
این موجودات موذی، معمولاً انسان را گاز نمیگیرند. امّا گاهی اثر گاز گرفتن آ نها بر روی بدن نوزادان و بیماران ناتوان دیده میشود. سوسکها باعث ایجاد بیماریهایی مثل تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، حسّاسیت، انواع اسهال خونی و… میشوند. سوسکها باعث گرم شدن کره ی زمین میشوند! زیرا آ نها از خود گاز «متان » منتشر میکنند. این گاز کره ی زمین را گرم میکند. بد نیست بدانید که آنها تا ۱۸ ساعت بعد از مرگ هم گاز متان پس میدهند!

راههای مبارزه با سوسکها

را ههای مبارزه با سوسکها
اگر درز یا شکافی در خانه، حیاط و انباری دیدیم به بزرگترهایمان اطّلاع دهیم تا آن شکاف را با
سیمان پر کنند. نظافت را در مدرسه و محیط زندگیمان رعایت کنیم. از ریختن خرد ههای غذا و زباله در مدرسه یا خانه خودداری کنیم. توجّه کنیم که درپوشهای فاضلاب بسته باشد. بهتر است برای توالت هم از درپوش استفاده کنیم. برنام هی سمپاشی به عهده ی بزرگترهاست. ما نباید سم را تنفّس کنیم… چه به صورت گرد و چه به صورت افشانه.
از هر وسیله ای برای کشتن سوسک استفاده نکنیم. بهتر است سوسک را طوری نابود کنیم که فرش، مبل و چیزهای دیگر، کثیف نشود. آشپزخانه، حمّام و توالت همیشه باید کاملاً شست وشو داده شود. میتوانیم در پاکیزگی خانه، به پدر و مادرمان کمک کنیم .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *