نکاتی که دختران از اینترنت باید بدانند

 

امروزه بیشترین زمانمون رو توی دنیای مجازی هستیم تا دنیای واقعی. این موضوع غیر قابل انکار هست که حتی نوجوانان هم به وسیله اینترنت با مدرسه و دوستان خود در ارتباطند. در واقع اینترنت نقش بزرگی توی زندگی روزمره داره. پیر و جوان با اینترنت سر و کار دارن و هر کدوم به طریقی ازش استفاده میکنن. دختران نوجوان هم جزو گروهی از علاقمندان به استفاده از اینترنت هستن. معمولا دختران نوجوان تمایل دارن که با دوستاشون از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنن یا آهنگ مورد علاقشون رو پیدا کنن و خیلی ها هم عشق مد هستن و دنبال کیف و لباس های جدید میگردن. اما گاهی از دختران از خوب و بد دنیای مجازی بی اطلاع هستن و یه سری بایدها و نبایدها رو نمیدونن. اینجا قراره در مورد نکاتی که دختران نوجوان در رابطه با استفاده صحیح از اینترنت باید بدونن، مطالبی گفته بشه.

ویژگی‌های شخصی دیگران رو بشناسید.

اطلاعات شخصی محرمانه اس نه همگانی

یه دختر نوجوانی که وارد دنیای اینترنت میشه باید چهار چشمی حواسش رو جمع کنه که اطلاعات شخصیش مثل سن، اسم و فامیل، آدرس، شماره تلفن رو به هیچکسی نده. همچنین پسورد اینترنتی هم جز پدر و مادر نباید ازش اطلاع داشته باشه.  چون این اطلاعات محرمانه اس و نباید کسی دیگه ازش باخبر بشه.

قرار اینترنتی ممنوع

با کسی که از طریق اینترنت آشنا شدین و به قولی بهش میگن: دوست مجازی!، با این افراد قرار ملاقات حضوری نذارین مگر به شرطی که همراه با پدر و مادرت بخوای به دیدنش بری. یادت هم باشه که عکست هم نباید بفرستی، عکس هم جزو اطلاعات شخصیته که محرمانه اس. ممکنه بهت بگن حالا که نمیایی ببینمت پس میشه عکست بفرستی؟ فقط یه کلمه باید جواب بدی: نه نمیشه.

بی توجهی به پیام های آزار دهنده

در بعضی مواقع ممکنه که ایمیل های آزار دهنده ای از طرف یه شخص ناشناس برات بفرستن. سعی کن بهش بی توجه باشی و اهمیتی ندی.  و اگه دیدی باز هم این کار تکرار شد میتونی در مورد این مساله با پدر و مادرت مشورت کنی تا راهنماییت کنن.

مشورت قبل از دانلود برنامه

بهترین راه اینه که قبل از دانلود هر برنامه یا نرم افزاری در ابتدا به پدر و مادرت بگی تا در موردش برات توضیح بدن و اگه مناسب بود میتونی دانلودش کنی. چون هر چی باشه اونها بهتر از تو میتونن راه رو از چاه تشخیص بدن. بعضی برنامه ها ممکنه ویروسی باشه یا اینکه مناسب نباشن.

از خانواده تون بخواید که برای تمرکز حواس کمک تون کنن

اینترنت گردی خانوادگی

فکر خیلی خوبیه که درباره موضوعات مورد علاقه ات، همراه با پدر و مادرت پای اینترنت بشینی و جستجو کنی. اینجوری هم یه تفریح دسته جمعی کردین و هم اینکه اونها بیشتر با علایقت آشنا میشن و با یه تیر دو نشون زدی. حتی میتونی با کمک پدر و مادرت برای خودت ایمیل درست کنی.

توی دنیای مدرن امروز احتیاط لازمه تا از آسیب ها در امان ماند. با رعایت این نکات میتونی خودت رو توی دنیای مجازی ایمن نگه داری و صد البته میتونی از اینترنت استفاده درست داشته باشی و لذت ببری.

نویسنده: زینب قضاوتی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *