نکاتی در خصوص سخت گیری پدر و مادر

2

شاید شما از کسانی باشید که پدر و مادرتان به چیزهای کوچک و کم ارزش گیر می دهند. ممکن است آنها از مدل موی شما و یا لباس کوتاه شما خوششان نیاید. ممکن است آنها برای شما محدودیت های زیادی را در خصوص دوستان و یا بازی ها و یا حتی تبلت و موبایل گذاشته باشند. نکات زیر به شما کمک می کند که بتوانید بهتر در برابر آنها رفتار کنید.

5

۱- عصبانیت آنها را با فریاد پاسخ ندهید. رفتار نامناسب آنها را با سکوت پاسخ گویید و در موقعیتى مناسب درباره موضوع مورد نظر به صحبت و گفتگو بپردازید . از گفتن کلمات کنایه آمیز و نیش دار دوری کنید و از زدن برچسب‏‌هاى نامناسب مانند بدقول، کله ‏شق، یک دنده، لجباز، زورگو، بد اخلاق، خودخواه و … به او پرهیز کنید

  • 6

۲- همواره باور داشته باشیم که بار مسئولیت سنگین اداره خانه، بخش مهم آن به دوش پدر است و مشکلات و سختی ها و کار بیرون از منزل و… گاهی مواقع موجب بی حوصلگی و بدخلقی می شود. اگر ما جای پدرانمان بودیم چه بسا زودتر از کوره در می رفتیم و اخلاقمان تغییر می نمود.
۳-   یکی از بهترین روشهای مقابله و بیان اشکال طرف مقابل و اصلاح آن، «شیوه برخورد غیر مستقیم» است. شما لازم نیست و نباید که اولاً به طور مستقیم به ایشان بگویید که اخلاقتان مناسب نیست و ثانیاً اگر در مقابل، عکس العمل تندی از خود نشان دهید و یا نافرمانی و سرپیچی از آنها داشته باشید «خصوصاً در مواقع خستگی و بدخلقی»، نه تنها موجب بهتر شدن نمی شود بلکه باعث بدتر شدن اوضاع هم بشود.

3
بهترین برخورد در مواقع ناراحتی ایشان، برخوردی آرام و طبیعی و خونسردانه و محترمانه دیگران است. فایده این گونه برخوردها، یکی ایجاد آرامش در محیط خانه و خانواده و دیگر حفظ احترام پدر و مادر است و مهمتر آنکه به طور غیر مستقیم فهمانده ایم که برخوردشان درست و صحیح نیست. در این صورت، به مرور زمان در پی اصلاح و تغییر رفتار خواهند رفت.
۴- اول خودمان سپس دیگران. بیاییم این اصل گفته شده را فراموش نکنیم. وقتی انسان خود اهل عمل شد و سعی در برطرف کردن صفات بد خود داشت قطعاً دیگران نیز از او تاثیر می پذیرند.
اگر اخلاق و رفتار من مناسب نبود و گاهی لغزش و تندی هایی داشته باشم، چگونه می توانم ازدیگری توقع رفتار خوب داشته باشم. بهترین تاثیر گذاری ما هنگامی است که خودمان هم جزء بهترین ها باشم.

4
۵- یکی از بهترین و راحت ترین مواقع و حالاتی که می توان به پدر و مادر نزدیک بود و درد را به آنها گفت، در مواقع عاطفی است و هنگامی که رابطه خوبی بین شما برقرار است. هنگامی خسته نیستند و خوشحال و سرحال و در حال رضایت از شما هستند، بهترین موقعی خواهد بود که می توانید با ظرافت و رفتار دوستانه حرف خود را به آنها منتقل نمایید و آنها را متوجه اشکال خودشان کنید.

۶- در مواقع عصبانیت آنها سعی کنید آرام ( ریلکس) باشید، زمانی را به تنهایی بگذرانید، احساساتتان را یادداشت کنید، چند نفس عمیق بکشید و وقتی که آرام شدید با آرامش و مهربانی با پدر و مادرتان حرف بزنید. مثلاً، ” مادر. وقتی به من توجه نمی کنی و به حرفهایم گوش نمی دهی عصبانی می شوم. اینطوری فکر می کنم هیچ ارزش و اهمیتی برایت ندارم. از کلمات غیرمحترمانه استفاده نکنید و حتی اگر تقصیری به گردنتان نباشد عذرخواهی کنید. سعی کنید با گذشت باشید.

 

۷- سعی کنید در فعالیت های اجتماعی بیشتر شرکت کنید. ارتباط خود را با دیگران تقویت کنید. خود را از نظر اجتماعی قوی کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *