مهارت عذر خواهی کردن ،چیزی که نوجوانها خیلی بهش احتیاج دارن

 

حمیدرضا، بچه پر انرژی و با نشاطی هست.  او دوست داره با همه همکلاسی هاش شوخی کنه، یک بار موقعی که زنگ تفریح خورد، توی شلوغی نفر جلویش را هل داد. نفر جلوی هم به حسن برخورد کرد و حسن با شدت روی زمین افتاد. در اثر برخورد حسن با زمین، دست هاش زخمی شد. حمیدرضا خیلی ناراحت بود و می خواست عذر خواهی کنه ولی نمی دونست چطوری…..

جرات معذرت خواهی

جرات پیدا کردن برای عذرخواهی کار ساده ای نیست ولی میشه با تمرین و فکر، این کار را یاد بگیریم. همه ما آدما اشتباه می کنیم. کیه که توی زندگیش اشتباه نکرده باشه!  برای همین، لازمه که اولاً بتونیم خوب روی اشتباهی که کردیم فکر کنیم و آدم لجوجی نباشیم و هی نگیم” نه کار من درست بوده”. و دلیل اشباهمون  را هم پیدا کنیم دوماً سعی کنیم دیگه اون اشتباه را تکرار نکنیم و سوماً یاد بگیرم که چطوری عذر خواهی کنیم. اگه این سه تا کار را یاد بگیریم واقعاً آدم باهوشی هستیم و باید به خودمون افتخار کنیم.

یادمون باشه این مهارت  وقتی که بزرگتر میشیم، اهمیتش خیلی بیشتر میشه برای همین، اگه الان یاد بگیریم بعداً توی شکل گیری شخصیت و بدست آوردن اعتماد به نفس، بمون کمک میکنه

با هم تمرین کنیم:

صمیمانه عذرخواهی کنید

  • -روش درست عذرخواهی را یاد بگیریم. سعی کنیم وقتی عذر خواهی می کنیم صمیمانه این کار را انجام بدیم بطوریکه دوستمون یا کسی که ازش عذرخواهی می کنیم بفهمه که واقعاً ما از انجام این اشتباه پشیمون هستیم.
  • جای مناسب عذرخواهی
  • -درصورت امکان او را کناری بکشید و تنهایی از او عذرخواهی کنید. چون این کار تاثیر عذرخواهی را بیشتر میکنه و استرس و نگرانی شما را هم کمتر می کنه
  • علت اشتباهتون را توضیح بدید
  • -عذر خواهی خودتون را خوب توضیح بدید. مثلا بگید: معذرت می خواهم که دیروز سرت داد کشیدم . دلیل انجام اون اشتباه را برای دوستتون یا کسی که ازش معذرت میخواهید، بگید. مثلاً بگید دیروز از صبح حالم خوب نبود یا مثلاً اتفاقی برام افتاده بود. البته متوجه باشید که بهانه الکی نگید که این کار اوضاع را خراب تر می کنه

پذیرفتن مسولیت اشتباه

  • -سعی کنید اشتباه خودتون را تقصیر دیگران ندازید و مسولیت اشتباهتون را قبول کنید.
  • اشتباهتون را جبران کنید
  • -سعی کنید اشتباهتون را جبران کنید. اگه چیزی را شکسته اید یا خراب کردید سعی کنید یه دونه مثل قبلی براش بخرید، مثلاً اگه کتابی از دوستتون گرفتید و گم کردید، یه دونه نو براش بخرید.
  • -صبور باشید و عجله نکیند. اگه دوستتون معذرت خواهی شما را قبول نکرد. باز توی یه فرصت دیگه و یه زمان دیگه ازش عذرخواهی کنید.

یادتون باشه ، بعداً کسی که شما ازش معذرت خواهی کردید از شما قدردانی خواهد کرد. چه باور کنید و چه نکنید، عذرخواهی شخصیت و اعتماد به نفس شما را خیلی بالا میبره.

چندتا اس ام اس عذر خواهی هم برای راحتی کارتون آوردیم:

اس ام اس عذرخواهی

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *