من یک مزاحم دارم

اگه کسی مرتب تهدیدتون می کنه، یا سعی می کنه بهتون آزار جنسی برسونه و یا تنهاتون نمی ذاره، باید به این فکر کنید که چطوری به بهترین نحو از خودتون محافظت کنید. اولین قدم اینه که به فرد مورد نظر بگید که بس کنه و ارتباطتون رو به کل باهاش قطع کنید.اگه این کار نتیجه نداد، از تماس ها و پیام هاش اسکرین بگیرید، قفل هاتون رو عوض کنید و پلیس رو در جریان بذارید. در شرایط بحرانی تر، ممکنه نیاز باشه از فرد مزاحم شکایت کنید. برای این که بیشتر در مورد نحوه برخورد با کسی که بهتون آزار می رسونه بدونید، ادامه این متن رو بخونید.

 

بخش ۱: وخامت اوضاع رو کمتر کنید

براش روشن کنید که این رفتار آزاردهنده اش رو یادتون می مونه و حواستون هست.

۱-براش روشن کنید که این رفتار آزاردهنده اش رو یادتون می مونه و حواستون هست.

ممکنه شما خودتون یه آدم مؤدب و محافظه کار باشید که از آزار رسوندن به احساسات دیگری متنفره، ولی کسی که بهتون آزار می رسونه ممکنه فکر کنه که رفتارش کاملا مورد قبوله. ممکنه باورش سخت باشه، اما امکانش هست که فردی که آزارتون میده نفهمه و درک نکنه که رفتارش چقدر شما رو به دردسر میندازه. گاهی تنها گفتن مستقیم این جمله که (این کاری که می کنه من رو آزار می ده) می تونه زنگ هشدار و بیدارباشی برای فرد مزاحم باشه.

 • -اگه با صحبت رودررو مشکل دارید و یا اصلا نمی خواید اون شخص رو ببینید، می تونید به جای صحبت کردن، بهش ایمیل بزنید و یا نامه بنویسید.
 • شما اونی که کار اشتباه انجام داده نیستید، پس به خاطر زنگ زدن بهش معذرت خواهی نکنید. با لحن صمیمی و دوستانه صحبت نکنید. شما باید برای فرد خاطی روشن کنید که کاری که می کنه بهتون آسیب می زنه وگرنه ممکنه اون فرد پیامتون و منظورتون رو دریافت نکنه.
 • -کار آزاردهنده ای که می کنه رو نام ببرید و بگید که این کار درست نیست. مثلا بگید (به بدن من دست نزن، این کارت آزار جنسیه).
 • -به رفتار اشتباه حمله کنید، نه به فرد. به افراد مزاحم کار اشتباهی که می کنن و شما دوست ندارید رو بگید. مثلا به جای این که بگید (تو به احمقی) بگید (بیش از حد داری تو کارم دخالت می کنی). از فحش دادن، لعنت کردن، تحقیر کردن و حرکات دیگه ای که ممکنه اوضاع رو بیخود وخیم کنه خودداری کنید.

به فرد مزاحم بگید که دیگه باهاتون تماسی نداشته باشه.

۲-به فرد مزاحم بگید که دیگه باهاتون تماسی نداشته باشه.

اگه گفتن رفتار آزاردهنده، کمکی نکرد و شخص همچنان به رفتار بدش ادامه داد، ممکنه وقتش رسیده باشه که تماستون رو باهاش قطع کنید. خواسته و هدفتون رو به طور کامل و شفاف به فرد خاطی بگید. بهش بگید که انتظار دارید بهتون نزدیک نشه و شما دیگه به تماس هاش پاسخ نمی دید. براش روشن کنید که اگر به تهدیداش و آزارهاش ادامه بده، شما برای متوقف کردنش کارهایی می کنید.

 • با فرد مزاحم بحث و گفتگو نکنید، یا سعی نکنید که قانعش کنید یا به سوالاش جواب بدید. نیازی نیست که دلیل رفتارتون رو بگید و یا به سوالا و تهدیدا و سرزنش هاش جواب بدید و یا این که احساس گناه کنید. طبق برنامه خودتون پیش برید و به کارتون ادامه بدید.
 • اگه فرد مزاحم کسیه که شما باید مرتب ببینیدش – مثلاً توی مدرسه یا سرکارتونه، به یکی دیگه توی مدرسه و یا به همکارتون بگید – شما می تونید مرزها و محدودیت های جدیدی متناسب با شرایطی که درش قرار دارید برای رابطه تون تعیین کنید. مثلاً بگید که موقع ناهار و… بهتون نزدیک نشه.
 • دیگه به تماس ها، ایمیل ها و پیام هاش جواب ندید.

 ۳-دیگه به تماس ها، ایمیل ها و پیام هاش جواب ندید.

حالا وقتشه که به حرفی که زدید عمل کنید. اگه فرد مزاحم سعی کرد بازم باهاتون تماس داشته باشه، به ایمیل ها و تماساش جواب ندید. شما تا این لحظه به طور شفاف خواسته تون رو بهش گفتید پس اگر اون شخص دوباره باهاتون تماس برقرار کنه، به این معنیه که داره به مرزی که براش تعیین کردید تجاوز می کنه. شما وظیفه ندارید که بهش توضیحی بدید، یا معذرت خواهی کنید یا اینکه رابطه تون رو باهاش ادامه بدید.

شماره و اسم فرد رو از گوشی تون و شبکه های اجتماعی پاک کنید.

۴-شماره و اسم فرد رو از گوشی تون و شبکه های اجتماعی پاک کنید.

این کار باعث می شه اون فرد دیگه به شما و اطلاعاتی که توی شبکه های اجتماعی با بقیه به اشتراک میذارید، دسترسی نداشته باشه. شماره اش رو از گوشی تون پاک کنید و در صورت امکان بلاکش کنید. توی فیسبوک آنفرندش کنید و توی توئیتر بلاکش کنید.

 

بخش ۲: از فرد خاطی شکایت کنید

مدرک آزار و اذیت ها رو نگه دارید.

۱-مدرک آزار و اذیت ها رو نگه دارید.

اگه فرد مزاحم به تهدیداش ادامه داد، هر اتفاقی که میفته رو ثبت کنید. ممکنه کارای فرد مزاحم غیرقانونی باشه و مجبور بشید که از بقیه کمک بخواید. بنابراین نیاز دارید که از رفتارهای فرد مزاحم مدرک داشته باشید تا به کسایی که می خوان کمکتون کنن، نشون بدید.

 • -ایمیل ها و پیام هایی که دریافت می کنید رو نگه دارید.
 • -تمام اتفاقایی که میفته رو همراه با تاریخ و مکانش ثبت کنید.
 • -اسم کسایی که شاهد رفتارای تهدیدآمیز علیه تون بودن رو بنویسید تا اگه لازم شد ازشون بخواید صحت گفته هاتون رو تایید کنن.

 به رئیس مدرسه یا محل کارتون اطلاع بدید.

۲-به رئیس مدرسه یا محل کارتون اطلاع بدید.

نباید با فرد مزاحم تنها روبرو بشید. قبل از این که اوضاع از کنترل خارج بشه با یکی که بهش اعتماد دارید حرف بزنید. بیشتر جاها قوانینی برای فرد مزاحم وجود داره. اگه اون شخص کارمند یا دانش آموز باشه، خبر دادن به رئیسش می تونه رفتارش رو متوقف کنه.

به پلیس زنگ بزنید.

۳-به پلیس زنگ بزنید.

اگه آزارهای مزاحم بیش از حد شد، طوری که دیگه احساس امنیت نکردید، فوراً به پلیس زنگ بزنید. اگه مزاحم نزدیکتون باشه اومدن پلیس شما رو از خطر دور می کنه. هر وقت احساس خطر کردید تردید نکنید و به پلیس زنگ بزنید، چون کار پلیس همینه.

قرار منع موقت بگیرید.

۴-قرار منع موقت بگیرید.

می تونید برای حفاظت خودتون و خانواده تون از مزاحم، قرار منع موقت بگیرید. برای این کار باید درخواست یه قرار منع موقت بدید، و با برگزاری دادگاه، قاضی مشخص می کنه که این قرار منع، چه محافظت هایی ازتون رو شامل میشه. بعد از اون برگه های قرار منع رو دریافت می کنید.

 • -قرار منع موقت معمولاً مشخص می کنه که مزاحم نمی تونه باهاتون تماسی داشته باشه و یا از فاصله مشخصی بهتون نزدیک تر بشه.
 • -اگه توی خطر جدی قرار دارید، می تونید یه قرار موقت فوری دریافت کنید که مزاحم رو به طور قانونی از نزدیک شدن به شما و یا برقراری ارتباط باهاتون، حداقل تا زمان دادگاه منع می کنه.
 • -به گرفتن وکیل فکر کنید. بدون وکیل هم می تونید به دادگاه برید، ولی بهتره برای اطمینان، از کسی که خوب قوانین رو بلده کمک بگیرید.

 از مخابرات کمک بگیرید.

۵-از مخابرات کمک بگیرید.

به مخابرات زنگ بزنید و بخواید که تماس هایی که از شماره فرد مزاحم میاد رو ردیابی کنن. مخابرات می تونه این تماس ها رو در اختیار پلیس بذاره و اون ها می تونن در صورت لزوم از این تماس ها برای ردیابی مزاحم استفاده کنن.

 

بخش ۳: در امان باشید

تخطی فرد مزاحم از قرار منع موقت رو فوراً گزارش بدید.

۱-تخطی فرد مزاحم از قرار منع موقت رو فوراً گزارش بدید.

هر وقت که مزاحم مفاد قرار منع موقت رو زیر پا گذاشت فوراً به پلیس گزارش بدید. اون ها این تخطی ها رو ثبت می کنن. تخطی از قرار منع موقت جرمه و باعث می شه اون فرد رو دستگیر کنن.

به دوستا و خانواده تون جریان رو بگید.

۲-به دوستا و خانواده تون جریان رو بگید.

تنهایی مواجه شدن با این تجربه خیلی خطرناکه، چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روحی. مهمه که به کسایی که توی زندگی تون هستن بگید که در خطرید و نگران امنیتتون هستید. باید به کسایی که نزدیکتون هستن خبر بدید تا اگه اون ها مورد مشکوکی دیدن بهتون بگن.

 • -اگه نیاز هست که سرکار نرید و یا به خارج شهر برید به کسایی که بهشون اعتماد دارید اطلاع بدید.
 • -مطمئن بشید که کسایی که می شناسید به مزاحم هیچ اطلاعاتی راجع به شما ندن.
 • -دوستایی رو در نظر داشته باشید که اگر احساس ناامنی کردید پیشتون بمونن.
 • عادات روزانه و موقعیت مکانی خودتون رو عمومی نکنید.

 ۳-عادات روزانه و موقعیت مکانی خودتون رو عمومی نکنید.

اگه از فیسبوک و توئیتر استفاده می کنید، وقتشه که از اشتراک گذاری عاداتتون خودداری کنید. حتی اگه مزاحم رو از اکانتتون حذف کردید، ممکنه از طریق اکانت یکی دیگه شما رو چک کنه.

 • -از اپلیکیشن هایی که مکان دقیق شما رو در اختیار بقیه میذاره استفاده نکنید.
 • -این که قراره به خارج شهر برید و یا این که قراره برای یه مدت مشخصی تنها باشید رو عمومی نکنید.
 • قفل درتون رو عوض کنید و موارد امنیتی رو رعایت کنید.

 ۴-قفل درتون رو عوض کنید و موارد امنیتی رو رعایت کنید.

برای اطمینان قفل ها رو عوض کنید. ممکنه بخواید از یه قفل امنیتی تر استفاده کنید. علاوه بر اطمینان از قفل درها، این موارد رو هم در نظر داشته باشید:

 • -می تونید از چراغ هایی که نسبت به حرکت حساس هستن استفاده کنید تا اگه توی شب کسی نزدیک خونه تون اومد روشن بشن.
 • -می تونید از دوربین های امنیتی استفاده کنید.
 • -می تونید از سیستم هشداری استفاده کنید که اگه مزاحم وارد خونه تون شد پلیس مطلع بشه.

 مهارت های دفاع شخصی رو یاد بگیرید.

۵-مهارت های دفاع شخصی رو یاد بگیرید.

اگه بتویند از خودتون دفاع کنید احساس امنیتی بیشتری خواهید داشت. به کلاس دفاع شخصی برید و یاد بگیرید که چطوری وقتی کسی که بهتون حمله می کنه، از خودتون دفاع کنید.

 • -یه چیزی مثل سوت و … پیش خودتون داشته باشید.
 • -حتی اگه مجاز باشه می تونید یه اسپری فلفل هم کنارتون داشته باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *