من معلم بداخلاقی دارم …

هیچ کس – چه والدین، چه دانش آموزان- دوس نداره که با یه معلم بد اخلاق سر و کار داشته باشه. معلم های بد اخلاق نه تنها باعث میشن که شما از رفتن به کلاس بدتون بیاد، بلکه می تونن باعث بشن که شما نسبت به خودتون هم حس بدی داشته باشین. اگه با یه معلم بد اخلاق سر و کار دارین، باید سعی کنین رفتارتون رو تغییر بدین و وری عمل کنین که نگاه معلم نسبت به شما عوض بشه و مثبت بشه. اگر شما سعی خودتون رو کردین و باز هم معلمتون بد رفتاری کرد، بعدش باید حتما با والدینتون این مووع رو در جریان بذارین تا اونا چاره ای پیدا کنن.

خودتون رو به جای معلمتون تصور کنین.

۱-خودتون رو به جای معلمتون تصور کنین

با اینکه ممکنه فکر کنین که معلمتون بدترین آدم توی دنیاست، اما باید انصاف داشته باشین تا ببینین که شاید اینطور نباشه. سعی کنین بفهمین که چرا معلمتون بد اخلاقه و شاید بخاطر این باشه که به معلمتون در کلاس احترام کافی گذاشته نمیشه. شاید همه دانش آموزا بد اخلاقن، شاید خیلی از بچه ها درس رو جدی نمی گیرن، یا شاید چند تا بچه بی انباط توی کلاس هستن که آموزش رو دشوار می کنن. معلمتون ممکنه به  خاطر این که حس می کنه راهی جز خشونت برای مجبور کردن بچه ها به گوش دادن درس نیست، خشن رفتار می کنه.

تصور کردن خودتون به جای دیگران، مهارتیه که می تونه توی بقیه مسائل زندگیتون هم به درد بخوره. ایجاد یکدلی و محبت می تونه توی موقعیت های اجتماعی و کاری زندگیتون بهتون کمک کنه. اینکه نگاهتون رو عوض کنین و از بالا به مووع نگاه کنین به شما کمک میکنه تا بتونین یه موقعیت رو با یه دید متفوات ببینین و بتونین مسائل رو حل کنین. شما باید به معلمتون بگین که چه احساسی دارین.

اگرچه سخته که ببینین معلمتون مثل هر آدم بد اخلاق دیگه ای شما رو ناراحت می کنه ولی یادتون باشه که اون هم یه انسانه.

با معلمتون همکاری کنین

۲-با معلمتون همکاری کنین

اگه با یه معلم بد اخلاق سر و کار دارین، واکنش طبیعی شما اینه که ثابت کنین معلمتون اشتباه می کنه، و کاری کنین که راجع به خودش احساس بدی داشته باشه، یا فقط اینکه به عنوان فرد باهوش کلاس باشین. در هر صورت، اگه می خواین آتیش رو با آتیش جبران کنین، فقط با این کار باعث بدتر شدن شرایط میشین. به جای اینکه جلوی معلمتون زرنگ بازی در بیارین، سعی کنی در مقابل معلمتون رفتار خوبی داشته باشین و وقتی کمک می خواد بهش کمک کنین و یه دانش آموز خوب باشین. اگه تلاش کنین که با معلمتون مهربون تر باشین، او هم این لطف شما رو پاسخ خواهد داد.

با اینکه ممکنه سخت باشه که با کسی که شما رو دوس نداره، خوب رفتار کنین اما این کار شما به معلمتون کمک می کنه که بهتر رفتار کنه، که در نهایت باعث میشه همه در کلاس حس بهتری داشته باشن. این یه مهارته که بعدا توی زندگی هم به کارتون میاد، پس بهتره که همین حالا این مهارتو تمرین کنین.

فکر نکنین که این کار نوعی تظاهر کردنه. به این موضوع به چشم فراهم کردن شرایط برای قابل تحمل کردن اوضاع برای همه نگاه کنین.

به جای شاکی بودن سعی کنین مثبت نگاه کنین

۳-به جای شاکی بودن سعی کنین مثبت نگاه کنین

یه راه دیگه برای برخورد با چنین معلم هایی اینه که به جای بحث و شکایت کرن از کوچیک ترین مشکلات، سعی کنین رفتار مثبتی توی کلاس داشته باشین. وقت زیادی از کلاس رو برای ناله کردن در مورد سختی امتحان اخیر نگیرین. به جاش از خودتون بخواین که توی امتحان بعدی بیشتر بخونین و بهتر عمل کنین. ناله نکنین که کتابی که باید برای درس می خوندین، سخت ترین کتابی بوده که تابحال دیدیدن، به جاش روی بخش هایی که بیتشر خوشتون اومده، بیشتر تمرکز کنین. هر چه بیشتر مثبت باشین، رفتارتون باعث میشه که معلمتون راحت تر بتونه یه جو مثبت تو کلاس ایجاد کنه و باعث میشه که معلمتون کمتر بد اخلاق بشه.

سعی کنین روی بخش هایی از آموزش که بهش علاقه دارین، متمرکز بشین. علاقه نشون دادن به موضوعات جدید باعث میشه کلاس براتون جذاب تر باشه و باعث میشه معلمتون هم کمتر عصبانی بشه. اگه معلم ببینه که شما واقعا به درس اهمیت می دین احتمالا سعی می کنه ملایم تر و با علاقه تر درس بده.

راجع به این موضوع فکر کنین: کاملا برای معلمتون غیر قابل تحمل میشه که معلم بخواد چیزی رو درس بده که براش هیجان انگیزه، ولی در برابرش از شما ناله و چشم غره ببینه. البته که این شرایط باعث عصبانیت بیشترش میشه.

با معلمتون جر و بحث نکنین

۴-با معلمتون جر و بحث نکنین

بحث کردن با معلم شما رو به هیچ جایی نمی رسونه. اگرچه ممکنه با این کار کمی احساس رضایت کنین و موحبات خنده ی دوستاتون رو فراهم کنین، اما این کار فقط باعث میشه معلمتون از شما برنجه و بد اخلاق تر بشه. اگه حرفی برای گفتن دارین، بعد از کلاس و با یه صحبت منطقی و آروم بهش بگین به جای اینکه بخواین توی کلاس مطرحش کنین.

ممکنه بقیه دانش آموزا رو ببینین که دارن بحث می کنن و فکر کنید این کار خوبه. اما کار شما اینه که بهتر از بقیه رفتار کنین و الگویی واسه بقیه باشین.

اگه با معلمتون مخالفین، سعی کنین تا جایی که می تونین با احترام برخورد کنین و به جای اینکه جملاتی بگین واسه اینکه ثابت کنین اون اشتباه می کنه، سعی کنین ازش سوال بپرسین.

سعی کنین بفهمین که چه کاری معلمتون را عصبانی می کنه

۵-سعی کنین بفهمین که چه کاری معلمتون را عصبانی می کنه

اینکه بفهمین چه چیزایی معلمتون رو عصبی می کنه، می تونه خیلی تو رابطتون با اون بهتون کمک کنه. اگه معلمتون بخاطر مشارکت نکردن بچه ها توی درس عصبانی میشه، سعی کنین بیشتر تو موضوعات کلاس شرکت کنین. اگه معلمتون به خاطر اینکه حس می کنه بهش بی احترامی شده عصبانی میشه، سعی کنن پشت سرش حرف نزنین و مسخرش نکنین. اگه بخاطر این عصبانی میشه که کسی به درس گوش نمیده، سعی کنین بیشتر تلاش کنین تا سوالاشو جواب بدین و حواستون رو سر کلاس پرت بقیه چیزا نکنین. اگه اون چیزی که می خواد رو بهش بدین، دیگه کمتر عصبانی میشه.

چه باور کنین، چه نه، هر کسی یه روی خوش داره. شاید معلمتون به گربه ها علاقه داشته باشه. پس یه کاری بکنین مثل این که راجع به گربتون باهاش حرف بزنین یا ازش بخواین عکس گربشو بهتون نشون بده. این کارتون باعث میشه که معلمتون با شما یه مقدار راحت تر باشه.

حتی تعریف کردن از معلمتون باعث میشه که معلمتون بتونه باهاتون مهربون تر باشه. مثلا بگین چهره ی شما مثل تصویرهای زیبای روی پوستره.

اگه واقعا موضوع جدیه و کاری از دستتون بر میاد، سعی کنین بنویسین که معلم چه رفتار بدی داره و والدینتون رو در جریان بذارین.

۶-اگه واقعا موضوع جدیه و کاری از دستتون بر میاد، سعی کنین بنویسین که معلم چه رفتار بدی داره و والدینتون رو در جریان بذارین.

بعضی اوقات ممکنه واقعا رفتار معلمتون نادرست و غیر منطقی باشه. اگه واقعا اینطوریه و رفتارش شما رو اذیت می کرد، مثلا شما رو مسخره می کرد یا شما و سایر دانش آموزا رو نادون خطاب کرد، تو این شرایط باید یه سری کار دیگه انجام بدین. اول اینکه وقت بذارین و تمام حرف ها یا کارای بدی که معلمتون کرده رو توی یه دفتر بنویسین. بعدش می تونین نوشته هاتون رو به والدینتون نشون بدین و ازشون بپرسین که باید چیکار کرد.

توی نوشته هاتون زیاده روی نکنین. فقط یه دفترچه یادداشت با خودتون به کلاس ببرین و چیزای ناراحت کننده ای که معلمتون میگه رو بنویسین. می تونید حتی اون جملات رو به خاطر بسپرین و بعدا بیرون از کلاس اون ها رو یادداشت کنین.

همونطور که خودتون هم می دونین اینکه صرفا بخواین بگین معلمتون بد اخلاقه ، خیلی قابل درک نیست و واسه چنین موضوعاتی باید مثال داشته باشین. پس هر چقدر مثال های دقیقی از رفتارهای بد معلمتون بزنید ، بهتر می تونین شرایط رو برای بقیه توضیح بدین و قانعشون کنین.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *