من خیلی بی دقت هستم ، چکار کنم ؟

برایت پیش آمده که به علت بی دقتی ، امتحانت را خراب کرده باشی ؟ … پیش آمده که به علت بی دقتی دسته گلی به آب داده باشی و همه تو را سرزنش کرده باشند ؟

دقت به این معناست که بتوانی به جزئیات توجه کنی و چیزی را فراموش نکنی به این معنا که متوجه همه ی چیزهای مهم باشی .

من خیلی بی دقت هستم ، چکار کنم ؟

کلید اول : عجله نکن

دشمن اصلی دقت ، عجله است . هنگامی که کاری را شتاب زده انجام می دهی ، ممکن است دقت کافی نداشته باشی . خب … باید چه کار کنی ؟ …. وقتی که زمان کافی در اختیار نداری . آرامش ات را حفظ کن و به خودت یادآوری کن که درست انجام دادن کار مهمتر از زود انجام دادن آن است . ارام و عمیق نفس بکش . پیش از شروع کار . روی برگه ای بنویس ، من آرامش دارم .

خوب نگاه کن

کلید دوم : خوب نگاه کن

یکی از دلایل بی دقتی کارهای درسی این است . در نوشتن یا خواندن ، خوب نگاه نمی کنی ! برای مثال ، تمام اعداد و یا حروف یک عبارت را نمیخوای و زود رد می شوی .گاهی هم چشم تو روی چیزی می ماند و حرکت نمی کند . در چنین شرایطی لازم است انگشتت به کمک چشمانت بیایند . برای تمرین ، تلاش کنانگشتت همراه چشمت نوشته را نبال کند . در شروع این کار کمی وقت تو را می گیرد اما به زودی هماهنگی خوبی بین چشمها و دستت ایجاد می شود . مدتی بعد هم دقت بیشتری در خواندن پیدا میکنی .

کلید سوم : وارانه بخوان

می توانی گاهی به عنوان یک تمرین ، کتابت را وارانه بگیری و بخوانی این کار کمک بسیاری به بالا بردن دقت می کند . تمرین نوشتن وارونه ی جمله ها هم بسیار خوب است . برای این کار برخی از صفحات دفترچه ی خاطرات و یا نوشته های شخصی ات را وارونه بنویس . یعنی هر جمله را از آخر به اول بنویس !

مثال . !بنویس اول به آخر از را جمله هر یعنی

در خانه دقیق باش

کلید چهارم در خانه دقیق باش !

بیتشر دانش آموزان فکر می کنند دقت کردن فقط مربوط به مدرسه است . اما دقت در همه جا مفید و لازم است . برای تمرین بهتر است از خوردن شروع کنی . در هر وعده ی غذایی تلاش کن تا مزه ی تک تک چیزها را احساس کنی .

تمرین دقت در تماشای فیلم و یکی از شخصیت های آن توجه کن . بگو او چند یار دست راستش را بالا آورد یا چند یار این کار یا آن کار را انجام داد .

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *