معماهای جالب تصویری

معمای۱

در زمان های قدیم در کشور چین سکه ها خیلی متنوع بودن و برای اینکه حمل و نقل اونها آسون باشه وسط سکه ها رو سوراخ می کردن و هر کسی از وسط اونها نخی عبور می داد و سکه ها رو به راحتی یک جا با خودش می برد. نوع سوراخ سکه ها ارزش اونها رو هم مشخص می کرد. در شکلی که میبینین یک شکارچی حرفه ای کالاهای خودش رو کنار جاده در معرض فروش گذاشته و خانمی مشغول خرید از اون هست. خریدار سکه هایی از انواع زیر داره: سکه هایی با سوراخ گرد که هر ۱۱ تا از اونها ۱۵ واحد پول ارزش دارن. سکه هایی با سوراخ مربعی به ارزش هر ۱۱ تا ۱۶ واحد پول و بالاخره سکه هایی با سوراخ مثلثی که هر ۱۱ تا از اونها به ارزش ۱۷ واحد پول هستن. جنسی که او میخره ۱۱ واحد پول ارزش داره با سکه های موجود چطور این مبلغ رو پرداخت کنه؟ در صورتی که ارزش هر کدام از این سه سری به تنهایی بیش از قیمت جنس هست و فروشنده هیچ سکه ای نداره که اگه لازم شد به خریدار بده. شما میتونین بهشون کمک فکری کنین؟

معماهای جالب تصویری


معمای ۲

مزرعه ای به شکل مربع کامل که دارای ۶۴ باغچه مربعی مساویه ( مثل خونه های شطرنج) درست در وسط هر کدوم از باغچه ها یک ذرت کاشته شده. هشت کلاغ سر میرسن و میخوان با خوردن این ذرت ها دلی از عزا دربیارن!! ولی یهو صاحب مزرعه رو می بینن که در گوشه ی مزرعه تفنگ به دست ایستاده تا از این مهمونهای ناخونده پذیرایی کنه. به همین دلیل این کلاغها فرار رو بر قرار ترجیح میدن و چن مزرعه اون طرف تر میمونن و با هم مشورت می کنن. چون ذرت های نو رسیده ای که در مزرعه هست چشمشون رو گرفته تصمیم می گیرن با تاکتیک نظامی وارد عمل بشن و بوته ها رو طوری انتخاب کنن که در صورت شلیک گلوله حداقل تلفات رو داشته باشن. بنابراین هر کدوم از هشت کلاغ روی یکی از ذرت ها می نشینن به نحوی که در هر کدوم از ردیف های افقی و عمودی و دو قطر اصلی مربع فقط یه کلاغ قرار بگیره. در این صورت صاحب مزرعه هرگز نمیتونه  که هر سه تای اونها رو باهم نشونه گیری کنه. محل کلاغ ها رو مشخص کنین (برای حل مساله یه مربع ۶۴ خونه ای روی کاغر رسم کرده و روی اون ۸ دگمه رو جابجا کنین).

معماهای جالب تصویری7


معمای ۳

یکی از این دو دانش آموز دبستان با گچ روی دیوار چوبی ۶ دایره ی کوچک رسم کرد. اون یکی وقتی به اونها نگاه کرد گفت حالا اینجا دو ردیف سه دایره ای دیده میشه. آیا میتونین یکی از دایره ها رو پاک کنین و در محل مناسبی رسم کنین تا چهار ردیف سه تایی از دایره ها تشکیل بشه؟ اگه تا یک دقیقه تونستین این مساله رو حل کنین هوش خوبی دارین.

معماهای جالب تصویری


معمای ۴

روزی یک دانش آموز در زنگ هنر تصویر سگی به صورت زیر کشید وقتی برادرش که خیلی به درس ریاضی علاقمند بود نقاشیش رو دید بهش گفت تو خیلی خوب نقاشی میکشی میخوام ببینم به همین اندازه که ذوق و هنر نقاشی داری ذوق ریاضی هم داری!؟! به همین دلیل ازش خواست که این تصویر رو جوری به دو قسمت مساوی تقسیم کنه که قطعات حاصل از اون بتونن به طور کامل روی هم منطبق بشن. آیا میدونین چطور میشه این کارو انجام داد؟

معماهای جالب تصویری


معمای ۵

در شکل زیر این سه نفر بعد از مدت ها جابجایی ۱۰ سکه روی یک جدول ۴ در ۴ خونه ای تونستن اونها رو طوری قرار بدن که در ۱۰ ردیف به تعداد زوج (۲ تا یا ۴ تا) به طور افقی یا عمودی یا اریب واقع بشن. آیا میتونین اونها رو طوری جابجا کنین که ۱۰ سکه ۱۶ ردیف زوج رو تشکیل بدن؟ برای حل این مساله از سکه ها و جدول ۴ در ۴ خونه ای استفاده کنین.

معماهای جالب تصویری


حل معماهای

جواب معمای ۱- با توجه به فرض مساله ، ارزش سکه هایی که سوراخ گرد دارن   واحد پول و سکه هایی با  سوراخ مربعی   واحد پول و سکه هایی با سوراخ مثلثی  واحد پول هست. بنابراین برای پرداخت ۱۱ واحد پول او باید یک سکه با سوراخ مربعی و ۷ سکه با سوراخ گرد به فروشنده بده.

جواب معمای ۲- پاسخ معما به صورت شکل زیر میشه.

معماهای جالب تصویری


جواب معمای ۳- پاسخ درست به شکل زیر میشه. همانطور که می بینین دایره ی طرف چپ پاک شده و در طرف راست دیوار به فاصله ی زیادی از اونها قرار گرفته.

معماهای جالب تصویری


جواب معمای ۴- پاسخ درست به شکل زیر میشه.

معماهای جالب تصویری


جواب معمای ۵-  پاسخ به صورت شکل زیر میشه.

معماهای جالب تصویری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *