معرفی کتاب : قند و نمک – داستان شیرهای ناصرالدین شاه

کتابی که این هفته می خواهیم معرفی کنیم به نام قند و نمک می باشد. نویسنده کتاب آقای احمد عربلو و تصویرگر آن خانم هاله پارسازادگان است .

کتاب قند و نمک مجموعۀ سرگرم کننده و آموزنده‌ای از شعر و نثر، داستان و واقعیت، تاریخ و طنز است که هنرمندانه گردآوری شده و شور و شیرین را به هم بافته است. چاشنی طنز و واقعیت در این حکایت‌ها هم شادی و سرگرمی می‌آفریند و هم خواننده را به اندیشه و تفکر می‌کشاند. در ادامه داستان شیرهای ناصرالدین شاه را از این مجموعه برای شما انتخاب کرده ایم .ghandonamak

مشهور است که ناصر الدین شاه ، همواره به فکر تقلید از اروپائیها بود . او بعد از سفری که به اروپا داشت ، دستور داد تا به شیوه اروپاییها یک باغ وحش در محوطه کاخ برایش درست کنند. از جمله حیوانات این باغ وحش ، دو شیر بودند که در دو قفس جداگانه نگهداری می شدند . وجود این شیرها برای خدمتمکاران کاخ بسیار سودمند بود ، چون هر بار مقدار زیادی از گوشتهایی را که سهم شیرها بود ، می دزدیدند . شیرهای بیچاره و زبان بسته که کاری از دستشان بر نمی آمد . روز به روز لاغرتر و ضعیف تر می شدند . تا اینکه یکی از شیرها مرد ! مسئول باغ وحش دستور داد پوست شیر را کامل کندند و آن برای روز مبادا خشک کرد .

یک روز خبر دادند که ناصرالدین شاه بعد از مدتها برای بازدید به باغ وحشمی آید . مسئول باغ وحش که حسابی ترسیده بود ، به سراغ رفت و با دادن مبلغی پول او راضی کرد تا برای مدتی در پوست شیر برود و ساعتی را در قفس بماند تا شاه بیاید و برود باغبان پوست شیر را به تن کرد و در قفس شیر نشست اما هر چه منتظر شد از شاه خبری نشد . تا اینکه حوصله اش سر رفت و تصمیم گرفت تا همه جا ساکت و آرام است و فرصتی هست ، چپقی بکشد .

بنابراین با احتیاط چپقش را چاق کرد و مشغول دود کردن شد اما هنوز چند پک به چپق نزده بود که ناگهان شیر دیگر وارد قفس او شد ! باغبان که از شدت ترس می لرزید و زبانش بند آمده بود ، چپق از دستش افتاد ، اما ناگهان آن شیر دیگر به حرف آمد و گفت :” داداش دستت درد نکند ! من هم چپقم را جا گذشته ام میدهی تا ماهم یک پک بزنیم ؟ مثل اینکه شاه احمق حالا حالاها قصد آمدن ندارد !”

باغبان تازه فهمید که یکی دیگر از خدمتکارها داخل پوست شیر دیگر رفته است ، زیرا او هم به درد همین شیر دچار شده بود.

فایل صوتی داستان مذکور:

.۱۶۰۷۱۳_۰۰۱

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *