معرفی مکان‌های دیدنی استان‌ها-استان گیلان

استان گیلان یکی از سه استان شمالی کشورمان است که از شهرستان رودسر در شرق تا شهرستان آستارا در غرب و تا مرز کشور آذربایجان کشیده شده‌است. این استان بخاطر قرار گرفتن بین کوه‌های البرز از جنوب و دریای خزر از شمال طبیعتی بسیار زیبا دارد. مرکز گیلان شهر رشت است و شهرهای مهم آن بندرانزلی، لنگرود، آستارا، تالش و فومن است. بیشتر مردم این استان به گویش‌های گیلکی، تالشی و تاتی صحبت می‌کنند.
همانطور که گفته‌شد این استان همجوار دریای خزر است و سواحل بسیار آن زیباترین جاذبه گردشگری استان گیلان محسوب می‌شود.

استان گیلان

همچنین بازارهای محلی روزانه یا هفتگی که در آن محصولات محلی مختلفی مثل انواع سبزیجات، ترشیجات و ماهی‌های تازه به ‌فروش می‌رسد نیز تقریباً در همه‌ی شهرهای این استان وجود دارد و به‌نوعی جاذبه گردشگری محسوب می‌شود.

بازارهای محلی

اما استان گیلان مکان‌های دیدنی دیگری نیز دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین بناهای تاریخی استان گیلان «قلعه رودخان» یا «دژ هزار پلّه» در نزدیکی شهرستان فومن است. بعضی متخصصان قدمت آن‌را به اواخر دوره ساسانی و همزمان با حمله اعراب به ایران نسبت می‌دهند که در زمان سلجوقیان(قرن پنجم هجری قمری) مرمت و بازسازی شده و یکی از پایگاه‌های مبارزات اسماعیلیان* با حکومت بوده است. این قلعه برروی کوهی در کنار رودخانه قرار گرفته و اسم «رودخان» مخفف همان رودخانه است.

قلعه رودخان

یکی‌دیگر از مکان‌های دیدنی شهرستان فومن، «روستای ماسوله» است که بخاطر ساختن خانه‌‌ها و بقیه ساختمان‌ها به صورت پلّکانی (سقف هر ساختمان، حیاط یا خیابان طبقه بالایی است) و البته طبیعت زیبایش بسیار معروف شده. این روستا حدود ۸۰۰تا۱۰۰۰سال قدمت دارد. در نزدیکی این روستا آبشارهای کوشم، ماسوله رودخان، خرم‌بو، توریشوم و لارچشمه وجود دارد که گردشگران زیادی جذب می‌کند. مردم ماسوله به گویش «تالشی» حرف می‌زنند که به گیلکی، مازنی، کردی و اوستایی نزدیک است.

روستای ماسوله

«تالاب انزلی» یا «مُرداب انزلی» یکی‌دیگر از مکان‌های دیدنی استان گیلان است که در شهر بندرانزلی قرار گرفته و محل زندگی جانوران و مخصوصاً پرندگان مهاجر زیادی‌است. آبِ این تالاب شیرین است و یکی از مهم‌ترین مراکز تولید ماهی خاویاری است. تالاب انزلی بزرگترین تالاب‌ کشور و یکی از مهم‌ترین  و زیباترین تالاب‌های جهان است.

تالاب انزلی

توضیحات:

اسماعیلیان: گروهی از شیعیان بودند که معتقد بودند بعد از شهادت امام جعفر صادق(ع) امامت به پسر بزرگ ایشان اسماعیل که قبل از امام صادق فوت شده بود می‌رسد و اون آخرین امام است. اسماعیلیان بخاطر عقایدش با حکومت سلجوقی که سنّی‌ مذهب بودند درگیری‌هایی داشتند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. شکوفه گفت:

    درود بزرگوار، استان گیلان از چابکسر شروع میشه نه رودسر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *