معرفی مکان‌های دیدنی استان‌ها-استان گیلان

استان گیلان یکی از سه استان شمالی کشورمان است که از شهرستان رودسر در شرق تا شهرستان آستارا در غرب و تا مرز کشور آذربایجان کشیده شده‌است. این استان بخاطر قرار گرفتن بین کوه‌های البرز از جنوب و دریای خزر از شمال طبیعتی بسیار زیبا دارد. مرکز گیلان شهر رشت است و شهرهای مهم آن بندرانزلی، لنگرود، آستارا، تالش و فومن است. بیشتر مردم این استان به گویش‌های گیلکی، تالشی و تاتی صحبت می‌کنند.
همانطور که گفته‌شد این استان همجوار دریای خزر است و سواحل بسیار آن زیباترین جاذبه گردشگری استان گیلان محسوب می‌شود.

استان گیلان

همچنین بازارهای محلی روزانه یا هفتگی که در آن محصولات محلی مختلفی مثل انواع سبزیجات، ترشیجات و ماهی‌های تازه به ‌فروش می‌رسد نیز تقریباً در همه‌ی شهرهای این استان وجود دارد و به‌نوعی جاذبه گردشگری محسوب می‌شود.

بازارهای محلی

اما استان گیلان مکان‌های دیدنی دیگری نیز دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین بناهای تاریخی استان گیلان «قلعه رودخان» یا «دژ هزار پلّه» در نزدیکی شهرستان فومن است. بعضی متخصصان قدمت آن‌را به اواخر دوره ساسانی و همزمان با حمله اعراب به ایران نسبت می‌دهند که در زمان سلجوقیان(قرن پنجم هجری قمری) مرمت و بازسازی شده و یکی از پایگاه‌های مبارزات اسماعیلیان* با حکومت بوده است. این قلعه برروی کوهی در کنار رودخانه قرار گرفته و اسم «رودخان» مخفف همان رودخانه است.

قلعه رودخان

یکی‌دیگر از مکان‌های دیدنی شهرستان فومن، «روستای ماسوله» است که بخاطر ساختن خانه‌‌ها و بقیه ساختمان‌ها به صورت پلّکانی (سقف هر ساختمان، حیاط یا خیابان طبقه بالایی است) و البته طبیعت زیبایش بسیار معروف شده. این روستا حدود ۸۰۰تا۱۰۰۰سال قدمت دارد. در نزدیکی این روستا آبشارهای کوشم، ماسوله رودخان، خرم‌بو، توریشوم و لارچشمه وجود دارد که گردشگران زیادی جذب می‌کند. مردم ماسوله به گویش «تالشی» حرف می‌زنند که به گیلکی، مازنی، کردی و اوستایی نزدیک است.

روستای ماسوله

«تالاب انزلی» یا «مُرداب انزلی» یکی‌دیگر از مکان‌های دیدنی استان گیلان است که در شهر بندرانزلی قرار گرفته و محل زندگی جانوران و مخصوصاً پرندگان مهاجر زیادی‌است. آبِ این تالاب شیرین است و یکی از مهم‌ترین مراکز تولید ماهی خاویاری است. تالاب انزلی بزرگترین تالاب‌ کشور و یکی از مهم‌ترین  و زیباترین تالاب‌های جهان است.

تالاب انزلی

توضیحات:

اسماعیلیان: گروهی از شیعیان بودند که معتقد بودند بعد از شهادت امام جعفر صادق(ع) امامت به پسر بزرگ ایشان اسماعیل که قبل از امام صادق فوت شده بود می‌رسد و اون آخرین امام است. اسماعیلیان بخاطر عقایدش با حکومت سلجوقی که سنّی‌ مذهب بودند درگیری‌هایی داشتند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *