معرفی رشته کاشی سازی هفت رنگ

رشته کاشی سازی هفت رنگ هنریست که فرهنگ، آداب و رسوم و آیین های مردم و اقوام گذشته رو معرفی میکنه. افرادی که به رشته کاشی سازی هفت رنگ علاقه مند هستن میتونن با تحصیل در این رشته و با یادگیری مهارت های لازم برای تولید کاشی هفت رنگ، با خلاقیت خودشون کاشی هایی متنوع و جدید طراحی و تولید کنن و هنر کاشی کاری رو زنده نگه دارن.

کاشی های هفت رنگ در بین مردم خیلی مشهور و محبوب هست. انواع مختلف این نوع کاشی‌ها بیشتر در بناهای تاریخی و اماکن متبرکه و مساجد خیلی زیاد استفاده شده که امروزه هم میتونین اونها رو ببینین. هفت رنگ رایجی که در این کاشی ها استفاده میشه رنگ های سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی هستن. میدونین چطور این نوع کاشی ها رو تهیه میکنن!؟ ابتدا کاشی های خشت (چهارگوش) با اندازه ۱۵ در ۱۵ سانتی متر رو کنار هم قرار میدن. سپس نقش مورد نظرشون رو روی اون رنگ آمیزی میکنن و درون کوره میبرن و به آن حرارت میدن تا لعاب پخته بشه و در نهایت از کوره بیرون میارن و روی دیوار نصب می کنن.

شرایط ورود به رشته کاشی سازی هفت

شرایط ورود به رشته کاشی سازی هفت رنگ چیه؟

دانش آموزان بعد از قبولی در پایه اول متوسطه میتونن انتخاب رشته کنن .اگه شما هم جز افرادی هستین که به رشته کاشی سازی هفت رنگ علاقه دارین و در هدایت تحصیلی هم تونستین شرایط و امتیاز مربوط به شاخه کاردانش رو بدست بیارین اونوقت میتونین برای ورود به سال دهم به شاخه کاردانش و رشته های زمینه هنر وارد بشین و از بین این رشته ها رشته کاشی سازی هفت رنگ رو انتخاب کنین. البته حواستون باشه که به هنرستانی برین که این رشته تحصیلی رو داشته باشه!!

 

دروس رشته کاشی سازی هفت رنگ در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

رشته کاشی سازی هفت رنگ علاوه بر داشتن دروس عمومی و پایه که در همه ی گرایش‌ها مشترکه، دروس مهارتی مختلف در زمینه کاشی هفت رنگ رو هم داره که شامل دروس شیمی، طراحی نقوش ختایی و اسلیمی، طراحی نقوش هندسی، طراحی نقوش فرنگی، ساخت کاشی هفت رنگ و کارورزی هست. در مجموع ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۴۸ ساعت شایستگی های فنی، ۹ ساعت شایستگی های غیرفنی، ۲ ساعت شایستگی های پایه فنی، ۴ ساعت اختیاری/انتخابی، و مجموع کل ساعات آموزشی ۱۰۵ ساعت است که ما هر یک از دروس رو به صورت کامل و به تفکیک نام درس، تعداد ساعت در هر یک از پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در جدول زیر آوردیم.

ردیف دامنه محتوایی پایه دهم پایه یازدهم پایه دوازدهم
نام درس ساعت نام درس ساعت نام درس ساعت
۱ تربیت دینی و اخلاقی تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۱ ۲ تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۲ ۲ تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) ۳ ۲
عربی، زبان قرآن ۱ ۱ عربی، زبان قرآن ۲ ۱ عربی، زبان قرآن ۳ ۱
۲ زبان و ادبیات فارسی فارسی ۱ ۲ فارسی ۲ ۲ فارسی ۳ ۲
۳ زبان های خارجی زبان خارجی ۱ ۲ زبان خارجی ۲ ۲
۴ خوشه دروس: مطالعات اجتماعی جغرافیای عمومی و استان شناسی ۲ تاریخ معاصر ۲ علوم اجتماعی ۲
۵ خوشه دروس:

انسان و سلامت

تربیت بدنی ۱ ۲ تربین بدنی ۲ ۲ تربیت بدنی ۳ ۲
انسان و محیط زیست ۲ سلامت و بهداشت ۲
آمادگی دفاعی ۳
۶ خوشه دروس: انسان و مهارت های زندگی درس انتخابی (۱- هنر ۲- تفکر و سواد رسانه ای) ۲ مدیریت خانواده و سبک زندگی ۲
۷ خوشه دروس: شایستگی های غیرفنی الزامات محیط کار ۲ کارگاه نوآوری و کارآفرینی ۳ اخلاق حرفه ای ۲
درس انتخابی (۱- کاربرد فناوری های نوین ۲- مدیریت تولید) ۲
۸ خوشه دروس: شایستگی های پایه فنی (ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی) شیمی ۲
۹ خوشه دروس: شایستگی های فنی استانداردها: استانداردها: استانداردها:
طراحی نقوش خطایی و اسلیمی کد ۸۳-۱/۰۱– ف. هـ  ساعت ۱۲۰ ۴ ساخت کاشی هفت رنگ کد ۸۸-۲/۱۵-ف. هـ ساعت ۳۸۴ ۱۲ طراحی نقوش فرنگی کد ۸۳-۴/۰۱-ف.هـ ساعت۱۲۹ ۴
طراحی نقوش هندسی کد ۸۳-۲/۰۱- ف.هـ   ساعت ۱۳۸ ۴ استاندارد مهارت اختیاری ساعت ۱۲۸ ۴ ساخت کاشی هفت رنگ کد ۸۸-۲/۱۵ ف.هـ  ساعت ۳۸۴

 

۱۲
ساخت کاشی هفت رنگ کد ۸۸-۲/۱۵ ف.هـ   ساعت ۳۸۷ ۱۲
کارورزی تجمیعی*
جمع ۳۵ جمع ۳۶ جمع ۳۴
۱۰ برنامه ویژه مدرسه زمینه سازی برای اجرای بند ۵-۵ سند تحول بنیادین و بند ۲-۱۳ برنامه درسی ملی مشتمل بر عناوینی مانند: پژوهش و ارائه خلاقانه (سمینار)، یادگیری پروژه محور و آموزش مهارت تامین معاش حلال (سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ ساعت)

* کارورزی متناسب با رشته مهارتی ۲۴۰ ساعت اجرا می شود.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

کاشی هفت رنگ در حوزه هنرهای تجسمی و صنایع‌دستی با مراکز صنایع‌دستی و هنر و کاشی‌ساز و لعاب ساز ارتباط داره و افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنن به ۱۲ توانمندی‌ ارزشمند میرسن که عبارتند از:

 • ۱-بررسی و تحلیل تاریخ کاشی هفت رنگ: هنرآموزان این رشته میتونن به بررسی و تحلیل تاریخ کاشی هفت رنگ بپردازن. اونها برای حفظ و زنده نگه داشتن آثار ارزشمند کاشی هفت رنگ دوره اسلامی، ۱۰ ساعت آموزش عملی و ۱۵ ساعت آموزش نظری میبینن که به طور کامل در جدول زیر آوردیم.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۲- طراحی نقوش اسلیمی و ختایی:  هنرآموزان رشته کاشی سازی هفت رنگ برای اهداف معرفی طرح های اسلیمی و ختایی دوره اسلامی، ۳۵ ساعت نظری و ۵۵ ساعت عملی و در مجموع ۹۰ ساعت رو میگذرونن.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۳-طراحی نقوش هندسی: هنرآموزان برای توانایی در معرفی طرح های هندسی به عنوان نقوش سنتی تاریخی، ۲۰ ساعت آموزش نظری و ۵۵ ساعت آموزش مهارت های عملی و در مجموع ۷۵ ساعت آموزش رو طبق جدول زیر میگذرونن.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۴-انتخاب رنگ مناسب برای نقوش: هنرآموزان برای احیای رنگ های نقوش سنتی تاریخی کاشی هفت رنگ و نوآوری در رنگ نقوش سنتی با حفظ اصالت ایرانی اسلامی آنها، مجموع ۳۵ ساعت آموزش می بیننن که ۱۵ ساعت آموزش نظری و ۲۰ ساعت آموزش مهارت های عملی هست که در جدول زیر به تفکیک آوردیم.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 

 • ۵-آماده سازی کاشی: هنرآموزان این رشته برای حمایت از تولید کنندگان داخلی با استفاده از کاشی های ایرانی، مجموع ۲۰ ساعت آموزش می بینن که ۱۰ ساعت آموزش نظری و ۱۰ ساعت آموزش مهارت های عملی که شامل موارد زیر است.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۶-انتخاب و انتقال طرح بر سطح کاشی: هنرآموزان این رشته برای الهام از نقوش تاریخی کاشی هفت رنگ و انتخاب طرح های ایرانی، مجموع ۳۰ ساعت آموزش نظری و عملی رو میگذرونن که هر یک رو به تفکیک در جدول زیر آوردیم.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۷-قلم گیری نقش کاشی: هنرآموزان در این بخش هم برای الهام از آثار ارزشمند تاریخی مجموع ۴۰ ساعت آموزش میبینن که هر یک از آموزش های نظری و عملی رو به تفکیک در جدول زیر آوردیم.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۸-آماده سازی رنگ‌های لعابی و رنگ گذاری نقوش کاشی: هنرآموزان این رشته برای احیای رنگهای لعابی سنتی ایرانی و نوآوری در ساخت رنگهای جدید با حفظ اصالت ایرانی و متناسب با نقوش سنتی، مجموع ۱۱۰ ساعت آموزش های نظری و عملی زیر رو میگذرونن.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۹-چیدن کوره: هنرآموزان این رشته مجموع ۴۰ ساعت آموزش نظری و عملی که در زیر آمده رو برای استفاده از تولیدات نسوز و کوره ایرانی و حفظ کیفیت نقش و رنگ کاشی در پخت آن میگذرونن.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 

 • ۱۰-پخت کاشی هفت رنگ: هنرآموزان برای کیفیت استاندارد در پخت کاشی هفت رنگ مجموع ۳۰ ساعت آموزش میبینن که شامل واحدهای نظری و مهارت های عملی زیر است.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • ۱۱-به کار گیری رنگ طلایی و پخت آن: هنرآموزان در مجموع ۲۵ ساعت آموزش های نظری و مهارت های عملی زیر رو برای احیای طلا کاری نقوش کاشی هفت رنگ مطابق با آثار تاریخی و نوآوری در این روش میگذرونن.

یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 • نصب کاشی هفت رنگ: هنرآموزان مجموع ۳۰ ساعت آموزش شامل آموزش های نظری و عملی زیر رو برای بالا بردن کیفیت و استحکام نصب کاشی جهت طول عمر بیشتر آن میگذرونن.
 • یک کاشی ساز هفت رنگ به چه توانمندی هایی میرسه؟

 

آینده شغلی رشته کاشی سازی هفت رنگ

 

آینده شغلی رشته کاشی سازی هفت رنگ چطوره؟

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌تونن به صورت فردی یا گروهی کار کنن و یا با خود اشتغالی به بازار کار راه پیدا کنن و در اموری که در طرح زیر آوردیم مشغول به کار بشن.

شرایط ادامه تحصیل در رشته کاشی هفت رنگ

شرایط ادامه تحصیل در رشته کاشی سازی هفت رنگ چطوره؟

هدف از طراحی رشته‌های کاردانش تأمین نیاز بازار کار و نیروی کار ماهر هست و فارغ‌التحصیلان این رشته اگه تمایل داشته باشن مستقیماً می‌تونن وارد بازار کار بشن. اما اگه تمایل به ادامه تحصیل داشته باشن میتونن بعد از گرفتن دیپلم حرفه‌ای  برای ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی عالی و علمی و کاربردی در رشته‌های سرامیک صنعتی، صنایع‌دستی، سفال و کاشی سنتی، هنرهای تجسمی، گرافیک، نقاشی، نقاشی ایرانی و آبگینه ادامه تحصیل بدن.

 

لیست هنرستانهای کاشی هفت رنگ

ردیف نام هنرستان منطقه آدرس هنرستان شماره تلفن
۱ گل یاس ۲ میدان توحید – نبش خ پرچم ۶۶۹۲۷۵۰۵
۲ زینب  )س( ۳ خ شریعتی- روبه روی دولت- کوچه امامزاده- پ ۸ ۲۲۶۱۶۶۶۸
۳ وحدت ۴ رسالت- خ فرجام- خ سراج- گلستان ۷۷۸۸۹۸۳۵
۴ مهروطن ۷ خ شریعتی- چهارراه قصر- خ قدوسی

روبه روی پادگان حشمتیه- پلاک ۹۹

۸۸۴۰۹۱۲۷
۵ شهید مصطفی خمینی ۱۰ خ هاشمی – بین جیحون و میدان هاشمی – کوچه شهید بیابانی

پشت مدرسه فرهنگ دختران

۶۶۳۶۹۲۰۰

۶۶۳۵۶۰۷۰

۶ سمیه ۱۳ خ پیروزی- انتهای خ طبرسی- پ ۴ ۳۳۳۳۳۶۵۷
۷ نور ۱۴ بلوار ابوذر- بعد از پل سوم- بهشت سوم ۳۳۱۴۴۸۷۴
۸ سپیده کاشانی ۱۷ خ سجاد- خ شهید پیغمبری- پلاک ث ۳ – ۶۰ ۶۶۲۲۲۶۹۲
۹ لیلی موفقیان ۱۸ بلوار یافت آباد- میدان معلم- خ تختی ۶۶۶۹۰۷۵۴
۱۰ نرجس ۱۹ خانی آباد نو- انتهای خ میثاق – جنب پارک شقایق ۵۵۰۳۹۸۰۰

 

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. فاطمه گفت:

  سلام!شما فوق العاده این،فکر نمی کردم این جور سایتی وجود داشته باشه!

 2. حسناx) گفت:

  عاشق این رشته شدم♥♥ممنون از مطلب خوبتون:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *