فوت و فن های تمرکز حواس

 

 حتما تمرکز و توجه کافی داشته باش

یه وقتایی میشه که تصمیم سفت و سخت میگیری  که مثلا از این شنبه من حتما با برنامه ریزی درس خوندن رو شروع میکنم و اتفاقا این کار رو هم میکنی ولی یه چیزی این وسط میلنگه و اونم اینکه فکرت و حواست روی موضوعی که مطالعه میکنی نیس و بجاش توی عالم هپروت برای خودش داره رویا میبافه! این مشکل تقریبا برای هر کسی ممکنه پیش بیاد که تمرکز حواس نداشته باشه و درگیری ذهنی مانعی برای انجام دقیق کاراش باشه. اما اصلا نگران نباش چون هر دردی یه دوایی داره. در اینجا یه مواردی برای حل این مشکل ارائه میشه که در واقع یه سری فوت و فن های کوزه گری (یعنی تکنیکهای تمرکز حواس) هس.

با قاطعیت بگویید" لطفا بیا روی پروژه تمرکز کنیم"

به ذهنت بگو ایست

… وقتی فکرهای مزاحم بهت حمله ور میشن و تو دوس داری از شدت حواسپرتی سرت رو بکوبی به دیوار تا از شرش راحت بشی، بهت پیشنهاد میکنم که از جات بلند بشی و محکم به ذهنت بگی ایست! این کلمه ضمیر ناخودآگاهت رو شرطی میکنه که هر وقت فکر مزاحم اومد سراغش، بهش ایست بده.جالبه نه؟ امتحان کن.

تمرکز کنید

به مغزت استراحت بده

… مغز برای اینکه بتونه فرایند یادگیری رو به خوبی انجام بده نیاز به زمان کافی برای استراحت هم داره. یعنی تو نمیتونی بکوب و پشت سر هم درس بخونی و از جاتم تکون نخوری وانتظار داشته باشی که همه رو هم یاد بگیری. این روش خوب نیس و باعث حواسپرتی میشه. پس بهتره بین درس خوندن بلند بشی و راه بری یا از خودت پذیرایی کنی. البته اونقدری هم خودتو تحویل نگیر که از شدت خوردن بترکی.

 

افکارتون رو بنویسین.

افکارت را بنویس

… آره درست فهمیدی. بهتره چند دقیقه دست از درس خوندن برداری و روی کاغذ هر چی به ذهنت میاد رو بنویسی. یهو میبینی که ذهنت کاملا خالی شده و هیچ مزاحمی دیگه نداری و راحت میتونی به درس خوندنت ادامه بدی.

زمان و جای مناسب

… این نکته خیلی مهمه که تو در چه زمانی و چه مکانی مشغول مطالعه هستی. نباید انتظار داشته باشی که وسط شلوغی یه جای عمومی، همه بخاطر تو ساکت بشن. معمولا اتاق مطالعه یا کتابخانه بهترین جا برای داشتن تمرکز حواس هس و همینطور ساعت هایی که عادت به مطالعه داری بهترین زمانها هستن.

روش تمرکز و درس خواندن

مطالعه صحیح داشتن

هر کسی فک میکنه که روش مطالعه خودش بهترین روشه. اما باید بدونی که مطالعه مفید هم برای خودش تکنیک هایی داره. مثلا لازم نیس از اول مبحث تا آخر رو ریز به ریز حفظ کنی. میتونی یه نگاه کلی به مطالب داشته باشی و بعد روی نکته ها و تیترهای مهم با خودکار رنگی علامت بذاری و بعد از اون میتونی دقیقتر به مطالعه مشغول بشی.

نکات مهم را یادداشت کن

نکات مهم را یادداشت کن

یادداشت برداری… برای اینکه ذهنتو درگیر مطالعه کنی، میتونی یه برگه کنار دستت بذاری و هر چی که به نظرت مهمتره رو یادداشت کنی. اینطوری میتونی ذهنت رو متوجه یادداشت برداری کنی و حواست هم جمع تر میشه.

 

بعد از رسیدن به هدفت به خودت جایزه بده… آره درست حدس زدی. گاهی لازمه که خودت به خودت انگیزه بدی و برای تلاشی که میکنی یه پاداشی در نظر بگیری. مثلا با خودت عهد میبندی که اگه این درس رو با دقت و حواس جمع بتونم خوب یاد بگیرم برای خودم یه جایزه میگیرم..البته بعدش نزنی زیر قولت ها. باید برای خودت حتی یه هدیه کوچیک که شده بخری تا ذهنت برای بار بعدی هم با دقت بیشتری برای مطالعه مشغول باشه.

شیک و مرتب باش

نیازی نیست که لباس مهمونی به تن کنی، فقط کافیه شلخته هم نباشی و دفتر و کتابهات سر جاش مرتب باشه. سر و وضع خودتم خیلی ژولیده نباشه چون اینم یه جور بی علاقگی و حواسپرتی برای ذهنت هست.

چشم و دلت سیر باشه

قبل اینکه بری سراغ مطالعه حتما لازمه شکمت رو از عزا در آورده باشی تا مدام حین درس خوندن شکمت به قار و قور نیفته و حواست رو پرت نکنه ولی اونقدم زیاد نخوری که دل درد بگیری.

 

مثبت اندیش باشین!

مثبت اندیش باش

… اینکه گفته میشه مثبت باش یعنی انگیزه و علاقه ات به حدی باشه که درسی که مطالعه میکنی رو یاد بگیری و به این باور هم برسی که تو میتونی موفق باشی. چون اگه مدام آیه یاس بخونی که چرا این درس توی مخ من نمیره، مطمان باش توی مخ سنگ میره ولی برای تو نه.چون تو انرژی منفی میفرستی. پس مثبت باش.

نویسنده: محمد نعیمی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *