عجیب اما باورنکردنی : عجایب هفت گانه

در دنیا چیزهای عجیب و غریب زیادی وجود دارند . جاهای عجیب ، کارهای ، عجیب ، موجودات عجیب ، بناهای عجیب و … عجیب بودن چیزها برای انسان ، یکی از زمینه های ایجاد شدن پرسش ها و پیشرفت علم بوده است .

بعضی از ساختهای عجیب جهان به عجایب هفت گانه معروفند . فهرست عجایب هفت گانه حدود هزار سال پیش تهیه شده و این فهرست هنوز هم برای مردم جهان جالب است .

هرم جیزه

هرم جیزه

این هرم بزرگ که حدود پنج هزار سال پیش ساخته شده ، آرامگاه خوخو( فرعون مصر) بود . ساخت هرم جیزه بیست سال طول کشید .هرم جیزه بزرگترین هرم در بین اهرام مصر است . این بنا قدیمی ترین و بزرگ ترین هرم در بین اهرام مصر است . ضمنا تنها بنای این فهرست است که هنوز باقیمانده است .

این بنا ، با سنگهای عظیمی ساخت شده است که با تریلرهای بسیار بزرگ قابل حمل است .

نیایشگاه آرتمیس

نیایشگاه آرتمیس

معبد آرتمیس “افوسوس” در ترکیه قرار دارد . این بنا ۱۰۰ ستون مرمری زیبا داشت که ارتفاع هر کدام از آنها به ۱۵ متر می رسید . در این معبد ، حوادث زیادی اتفاق افتاده است . این بنا ۶۰۰ سال پیش از میلاد ساخت شد و سالها بعد ، با آتش سوزی از میان رفت ، بار دیگر ساخت شد و دوباره دچار آتش سوزی شد.

باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

این بنا حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در بابل ( عراق فعلی) ساخت شد .

باغ های معلق بابل از عجیب ترین بناهای جهان به شمار می رود که به دستور بخت النصر دوم پادشاه بابل ساخت شده است . می گویند این باغ ها زمانی ساخته شد که ملکه آمیتیس یعنی همسر ایرانی بخت النصر ، دلتنگ درختان و گیاهان کشورش بوده و شاه برای شادی او دستور ساخت این باغها را صادر کرده است . گفته اند این باغها حدود ۲۲ متر ارتفاع داشته و به ابزارهایی مجهز بودهاند که آب را تا این ارتفاع بالا می برده است .

فانوس اسکندریه

فانوس اسکندریه

ارتفاع این فانوس حداقل به اندازه ی یک ساختمان ۴۰ طبقه ی امروزی بوده و ۱۶ قرن پابرجا بوده است . برخلاف شش بنای عجیب دیگر ، فانوس اسکندریه استفاده های عملی بسیار داشته است . این بنا به کشتی های دریانوردی کمک می کرد که اسکله ها را به راحتی پیدا کنند و با ایمنی کامل وارد آن شوند . این فانوس تا زمان ساخت برج ایفل بلندترین برج دنیا بوده .

تندیس زئوس

تندیس زئوس

ارتفاع این مجسمه در حدود ۱۲ متر بود . مجسمه زئوس ۸۵۰ سال در معبدی قرار داشت تا هنگامی که یونانی ها آن را به استانبول منتقل کردند . بعد ار مدتی هم مجسمه به آتش کشیده شد و از بین رفت .

غول رودس

غول رودس

این مجسمه ، یک شاهکار برجسته ی معامری بود که در جزیره ی رودس ساخت شده بود . هیچ کس نمی داند این مجسمع شبیه چه کسی بوده یا دقیقا در کجا قرار داشته است . احتمالا این مجسمه در نزدیکی لنگر گاهی بنا شده بوده و پاهای مجسمه در دو طرف لنگر گاه قرار داشته است .

آرامگاه ماسلوس هالیکارناسوس

آرامگاه ماسلوس هالیکارناسوس

این آرامگاه ۳۵۱ سال قبل از میلاد مسیح در یوتان باستان بنا شد و سالها بعد ساختمان اصلی آن به علت سیل از بین رفت . محل این آرامگاه در ترکیه فعلی سات . ارتفاع این مقبره ی مرمری به اندازه ی یک ساختمان ۱۴ طبقه بود . این بنا در حدود ۱۷ قرن پابرجا بود و ۱۴۰۰ سال پس از میلاد در اثر زلزله فرو ریخت .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *