با عجایب هفتگانه‌ی دنیای قدیم بیشتر آشنا شوید

حتماً تا حالا اسم «عجایت هفتگانه» به گوشتان خورده‌است و ممکن است فهرست‌های مختلفی دیده باشید اما اوّلین فهرست از این عجایب کدام است؟ چه کسی این فهرست را تنظیم کرد؟ و چرا عجایب هفتگانه؟

عدد ۷ در بین مردم بیشتر نقاط جهان مقدس است و در مسائل مختلفی آن را می‌بینیم. مثلاً هفت ‌روز هفته، هفت اقلیم و هفت آسمان. بر همین اساس، برای اولین بار نویسنده‌ای فینیقی به نام «انتیپاتر صیدایی» در سال ۱۴۰ پیش از میلاد در شعری از ۷ اثر برترِ معماری در دنیای باستان نام می‌برد و حداقل تا زمان زندگی او وجود داشته‌اند و مردم جهان را  تماشای آن‌ها دعوت می‌کند. البته معرفی این آثار را به افراد دیگری هم نسبت می‌دهند. در سالهای بعدی این فهرست در آثار نویسندگان دیگر کامل می‌شود اما فهرست نهایی آن در قرون وسطا تکمیل شد. نکته‌ی مهم برای تهیه فهرست این است که نویسندگان تنها آثار عظیم در جغرافیای بیشترشناخته‌شده در اطراف خود را می‌شناختند و آثار عجیب و زیبای معماری در جاهای دوردست مثل چین یا آمریکا را نمی‌شناختند. به همین دلیل در قرن‌های بعدی نویسندگان فهرست‌های کامل‌تری ارائه دادند. ما در ادامه همان فهرست قرون وسطایی اروپا را معرفی می‌کنیم:

 

باغ‌های معلّق بابل
اولین و یکی از هیجان‌انگیزترین بناهای عهد باستان، باغ‌های معلق بابل است که در ۶۰۰ پیش از میلاد و به دستور «بخت‌النصر دوم» برای همسرش «آمیتیس» ساخته‌شده‌بود. آمیتیس شاهدختی ایرانی بود که برای برقراری صلح با پادشاه بابل ازدواج کرده بود اما به دلیل دوری از سرزمینش مریض شده بود. به همین دلیل بخت‌النصر تصمیم گرفت با ساختن این باغ‌ها، فضایی شبیه به محل زندگی همسرش ایجاد کند. این باغ‌ها در اصل معلق نبودند بلکه به این‌صورت بود که ساختمانی با تراس‌های زیاد بودند که روی هر تراس تعداد زیادی گل و گیاه و درخت قرار داده شده بود و در اثر مرور زمان و رشد گیاهان، تقریباً نمای بیرونی ساختمان دیده نمی‌شد و به شکل باغ‌هایی معلّق در هوا به‌نظر می‌آمد. گفته‌شده این باغ‌ها در اثر طوفان‌های شن کم‌کم نابود شدند.

باغ‌های معلّق بابل

تندیس زئوس در المپیا

زئوس بزرگترین و قدرتمندترین خدای یونانیان در دوران باستان بود. در قرن پنجم پیش از میلاد، مجسمه‌ساز معروف یونان «فیدیاس» مجسمه‌‌ای از جنس عاج و با روکش طلا به ارتفاع ۱۲متر در معبد شهر المپیا ساخت. در این تندیس، زئوس نشسته بر تختی از چوب سدر است. در یک دست نماد پیروزی و در دست دیگر عصایی دارد که با فلزات و سنگ‌های قیمتی تزیین شده‌است. این مجسمه تا قرن ۵ پس از میلاد وجودداشت اما بخاطر آتش‌سوزی و زلزله از بین رفت.

تندیس زئوس در المپیا

 

معبد آرتمیس

می‌گویند این معبد زیباترین بنای جهان بوده که در قرن ۷ پیش از میلاد به دستور «قارون» شاه لیدی و توسط هنرمندان مختلفی ساخته‌شده‌بود. مورخان می‌گویند شخصی به‌ نام «هروستراتوس» برای جاودانه کردن نام خود در تاریخ، در شبی که اسکندر مقدونی متولد شد این معبد را به آتش کشید و آرتمیس چون سرگرم مراقبت از اسکندر بود نتوانست معبدش را نجات دهد. پس از آن واقعه اسکندر و ساکنان شهر اِفِسوس تلاش کردند معبد را بازسازی کنند اما دیگر هیچوقت نتوانست شکوه قبلی خود را داشته‌باشد. ویرانه‌های این معبد اکنون در ترکیه قرار دارد.

معبد آرتمیس

 

آرامگاه هالیکارناسوس

این بنا در سال ۳۵۰ پیش از میلاد برای «ماسول» پادشاه کاریا و ساتراپ هخامنشی و به دستور همسر و خواهر ماسول (آرتمیس دوم) در شهر «هالیکارناسوس» در ترکیه امروزی ساخته شد. زمان ساخت آن در دوره اردشیر سوم هخامنشی بوده. آرامگاه آرتمیس هم در همین بناست. ساختمان اصلی بنا در قرون میلادی بخاطر سیل و البته تخریب مسیحیان از بین رفت.

آرامگاه هالیکارناسوس

 

غول رودس

رودس نام شهری بندری در یونان است. در قرن چهارم پیش از میلاد، اهالی رودس با فروختن غنائمی که از جنگ با آنتیگونی‌ها به‌دست آورده بودند این تندیس بزرگ را در دروازه شهر ساختند تا نمادی از اتحاد آن‌ها باشد. ساختن غول رودس ۱۲ طول کشید اما تنها ۵۶سال پس از آن به‌دلیل زلزله‌ای شدید از زانو شکست و بر زمین افتاد. می‌گوبند باقی‌مانده‌ی این مجسمه تا ۸۰۰سال روی زمین بود و نهایتاً در دوره حکومت معاویه پسر ابوسفیان، اعراب به این شهر حمله کرده و تندیس را تکه تکه کرده و به تاجری از اهالی سوریه فروختند. گفته‌شده ۹۰۰ شتر این بار را حمل می‌کردند.

غول رودس

فانوس دریایی اسکندریه

این بنا برجی با ارتفاع ۲۷۲متر (براساس گفته مورخان) بود که در زمان پادشاهی «بطلمیوس» در جزیره کوچکی به نام فاروس در بندر اسکندریه مصر ساخته شد. این برج برای راهنمایی کشتی‌هایی بود که در شب به سمت بندر اسکندریه می‌آمدند. فانوس اسکندریه اولین برج روشنایی در دنیای باستان بوده. گفته‌شده آینه‌ی مقعر بسیار بزرگی در نور را می‌تاباند و آنقدر آن نور قوی بوده که انسان می‌توانسته تا انتهای جهان را ببیند! این برج تا قرن ۱۲ میلادی کاربرد داشته اما بخاطر زلزله‌ای در قرن۱۳ میلادی از بین می‌رود و حتی ویرانه‌های آن هم باقی نمی‌ماند.

فانوس دریایی اسکندریه

هرم جیزه

هرم «جیزه» یا «خوفو» یا «خئوپس» در واقع آرامگاه پادشاهی به همین نام است و در نزدیکی شهر قاهره در مصر قرار دارد. این هرم تنها مورد از عجایت هفتگانه جهان است که هنوز پابرجاست. این هرم در ۲۵۰۰ پیش از میلاد و به دستور فرمانروا خوفو توسط صدهزارنفر کارگر ساخته شده. راه ورود به این هرم بسیار پیچیده است و هنوز هم بعضی اتاق‌های آن کشف نشده باقی‌مانده است.

هرم جیزهنویسنده: انسیه یعقوبی

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. md hassan گفت:

    مطلب بسیار خوب و مفیدی بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *