سرعت مطالعه شما چقدر است؟

اگه یه لیست بالا بلند از کتاب هایی داری که باید مطالعه شون کنی باید بگم متدها و روش های مطالعه ی سریع خیلی میتونن کمک کننده باشن. قبل از این که متد سریع مطالعه کردن رو بخوای در خودت تقویت کنی لازمه که میزان سرعتت رو در مطالعه براورد کنی

نحوه مشخص کردن سرعت فعلی مطالعه

 سرعت مطالعه ت رو براورد کن

۱-سرعت مطالعه ت رو براورد کن

یه دانشجوی کالج میتونه در هر دقیقه متوسط بین دویست تا سیصد کلمه لغت بخونه، این در صورتی هستش که متن ساده باشه و لغات تکنیکی آن چنانی در متن به کار نرفته باشه. یه خواننده ی قوی میتونه بین پونصد تا هفتصد کلمه در دقیقه بخونه و یه خواننده ی عالی میتونه هزار کلمه در دقیقه بخونه. اگه یه مطالعه کننده ی متوسط هستی میتونی چند تا متد رو برای بالا بردن و بهتر کردن سرعت مطالعه ت استفاده کنی. در حالت کلی سرعت مطالعه ت وابسته به نوع متنی که میخونی داره ولی در کل:

*یه مطالعه کننده ی ضعیف میتونه صد تا صد و ده لغت بخونه

*یه مطالعه کننده ی متوسط بین دویست تا دویست و چهل لغت میخونه

*یه مطالعه کننده ی خوب سیصد تا چهارصد لغت میخونه

*یه مطالعه کننده ی عالی بین هفتصد تا هزار لغت میخونه

*به خاطر داشته باش که حتی مطالعه کننده ی عالی هم زمانی که متنی که مطالعه میکنن زبان مادریشون نباشه، فقط میتونن بین دویست تا سیصد لغت در دقیقه بخونن،. حتی گفته میشه که مطالعه کننده های عالی بهتره یکم سرعت خوندنشون رو پایین بیارن تا درکشون از متن بالاتر بره.

مواظب سطح سرعت و میزان درک و فهمت از متن باش

۲-مواظب سطح سرعت و میزان درک و فهمت از متن باش

سریع خوندن به این معنی نیستش که تو توانایی این رو خواهی داشت که بتونی همه ی جزییات رو بفهمی. در واقع با سریع خوندن ممکنه تواناییت در فهم متن پایین بیاد. سریع خوندن ممکنه باعث بشه که از روی نکات مهم وکلیدی رد بشی و بهش توجه نکنی.

*زبان شناسان میگن این مهمه که در حینی که داری تلاش میکنی با سرعت بخونی، باید به تلفظ و معنا و مفهوم لغات هم اهمیت بدی

میزان سرعتت رو بسنج

۳-میزان سرعتت رو بسنج

برای براورد کردن سرعت مطالعه ت میتونی از یه متن امتحانی استفاده کنی.

*پنج سطر اول رو بخون و تعداد لغاتش رو مشخص کن سپس تعداد لغات رو تقسیم بر پنج کن که در اینجا پنج تعداد سطور هستش. مثلا اگه در پنج سطری که خوندی هفتاد تا لغت وجود داشته باشه، این هفتاد رو تقسیم بر پنج کنی عدد چهارده به دست میاد که میزان سرعتت میشه چهارده لغت در هر سطر، یعنی تو قادری چهارده لغت در هر سطر بخونی.

*حالا این کار رو برای پنج صفحه انجام بده. بشمار ببین در پنج صفحه چند خط وجود داره. حالا تعداد این سطرها رو تقسیم بر پنج که تعداد صفحات هستش بکن. این عدد میانگین سرعت رو در خواندن سطور در هر صفحه نشون میده، حالا این عددی که به دست اومد رو ضربدر عددی که از محاسبات قبلی به دست آوردی بکن (متوسط تعداد لغاتی که در هر سطر میتونی بخونی، که این عدد رو در مثال ما چهارده به دست آوردیم) عددی که به دست میاد متوسط تعداد لغاتی که در زمان تعیین شده در هر صفحه میتونی بخونی رو نشون میده.

*حالا که این اعداد رو به دست آوردی رو در جایی یادداشت کن و کنار بگذار. سعی کن مقداری رو که خونده بودی رو در یک دقیقه انجام بدی و ببینی که میزان سرعتت در یک دقیقه چقدر هستش، یادت باشه متن رو تا میتونی سریع بخونی چون تعداد لغاتی که میتونی بخونی خیلی اهمیت دارن، حالا که فهمیدی در یک دقیقه چقدر میتونی بخونی اعداد حاصل از یک دقیقه رو با اعداد قبل مقایسه کن و ببین سرعتت چقدر تغییر میکنه.

اگر تعداد لغاتی که خوندی مثلا ۳۰۰ به بالا بود این عدد نشون میده که تو جزو مطالعه کنندگان با سرعت خوب هستی، اما یادت نره با سرعت خوندن عاملی نشه که متن رو نفهمی.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. فروردین ۱۲, ۱۳۹۷

    […] سرعت مطالعه شما چقدر است؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *