روش های صحیح مطالعه کردن

با این همه شلوغی که در اطرافمون وجود داره، سخته هر چیزی رو که میخونیم بتونیم جذب مغزمون کنیم و یاد بگیریم. برای این که بخوای واقعا هر چیزی رو که میخونی جذب مغزت کنی، اولین چیزی که باید انجام بدی، فراهم آوردن یه محیط مناسب برای مطالعه هستش، سپس باید آروم و با دقت شروع به مطالعه ی کتاب مورد نظرت بکنی. 

*روش یک از دو روش

 *آماده کردن محیط مناسب برای مطالعه

روش های صحیح درس خواندن

۱-یک محیط آروم و ایزوله شده پیدا کن

یه جایی رو انتخاب کن که میدونی ساکته و حداقل مزاحمت رو خواهی داشت. در خونه این محل مناسب ممکنه اتاق خوابت باشه یا این که یه اتاق خالی در طبقه ی بالا و دور از مزاحمت باشه. در مکان های مشترک مثل آشپزخونه یا اتاق نشیمن سعی کن درس نخونی چون اکثر افراد خانواده از این مکان ها استفاده میکن. در مدرسه این مکان مناسب کتابخونه ی مدرسه هستش.

*مکانی رو انتخاب کن که دیوارهای ضخیمی داشته باشه و مزاحمت و سر و صدا حداقل باشه و راحت بتونی مطالعه کنی

۲-سر و صدا و مزاحمت ها رو بلاک کن

اگه میدونی جایی که داری مطالعه میکنی پر سر و صداست و چاره ی دیگه ای نداری، سعی کن از هدفون استفاده کنی. سعی کن همه ی درها رو ببندی تا سر و صدا به حداقل برسه، این کار باعث میشه بتونی رو مطالعه ت متمرکز بشی.

*همچنین لازمه که موبایل و اینترنتت رو خاموش کنی، این راه بهت کمک میکنه که مزاحمت های از جانب اینترنت و حرف زدن و چت کردن با دوستان رو کاهش بدی.

۳-به بقیه بگو تنهات بزارن

به بقیه اطلاع بده که میخوای مطالعه کنی و مزاحمت نشن. روی در اتاقی که داری مطالعه میکنی علامت (لطفا مزاحم نشوید) رو قرار بده، به بقیه بگو که اطراف اتاقت سر و صدا نکنن تا راحت بتونی چیزهایی که میخونی رو جذب کنی.

*به بقیه بگو که به مدت مثلا یک ساعت اصلا نزدیکت نشن  چون به آرامش احتیاج داری و میخوای متمرکز بشی. به این ترتیب مطالعه و جذب درس راحت تر میشه

 

*روش دو از دو روش

 *آرام و با دقت مطالعه کردن

برگه ی یا متن پرینت شده رو مطالعه کن

۱-برگه ی یا متن پرینت شده رو مطالعه کن

خوندن مطالب پرینت شده روی کاغذ خیلی بهتر از خوندن اون مطالب روی کامپیوتر هستش، این کار باعث میشه با چشماتون بهتر بتونین تمرکز کنین. اگه یه مطلب رو اینترنت پیدا کردی، پرینتش بگیر و سعی کن به اون صورت مطالعه کنی، با این کار حتی چشم ها هم با نور کامپیوتر اذیت نمیشن.

*اگه نگران هدر رفتن برگه هستی، سعی کن روی دو سمت از برگه پرینت بگیری. حتی میتونی دو برگه رو یه جا در یه سمت از برگه پرینت بگیری. همچنین میتونی از کاغذهای باطله هم برای این کار استفاده کنی.

*حالا اگه از کامپیوتر برای خوندن متنت استفاده میکنی، سعی کن متن رو حدالامکان بزرگ انتخاب کنی که چشمهات اذیت نشن.

  ۲-متن رو به کلیدواژه ها، ایده ها و اشکال تبدیل کن

به لغاتی دقت کن که بارها تکرار شدن. ایده هایی رو که برای متن مهم هستن رو شناسایی کن. به اشکالی که در هر صفحه تکرار میشن دقت کن. در خاطر نگه داشتن این جزئیات و خواندن بقیه ی متن با این راه و روش یادگیری را برای شما آسان تر خواهد کرد.

*این جزئیات رو در ذهنت نگه دار و از آن ها به عنوان راهنما برای خواندن بقیه ی متن استفاده کن، با این روش یادگیری بسیار آسان خواهد بود و مطالب خوانده شده سریعتر جذب ذهن خواهند شد.

۳-متن رو با صدای بلند بخون

وقتی متن رو با صدای بلند میخونی، کلمات در ذهنت نقش میبندن و به هر جمله ای که میخونی بیشتر دقت میکنی. سعی کن چیزی که داری میگی رو بشنوی  و بفهمی. به معنی لغات در جمله دقت کن و سعی کن ارتباط جملات به همدیگه رو پیدا کنی.

*برای این که بیشتر درگیر خوندن بشی و بهتر بفهمی میتونی از دوستت بخوای که با همدیگه مطالعه کنین، از دوستت بخواه که متن رو با صدای بلند بخونه، معمولا وقتی کسی این کارو انجام میده و تو داری گوش میدی یادگیری بالاتره.

۴-جاهایی رو که نفهمیدی دوباره بخون

اگه با مفهوم جمله ای مشکل داری و در کشمکش یاد گرفتن و ربط دادن اون جمله به باقی متن و یا جملات دیگه هستی سعی کن چندین و چند بار اون جمله رو بخونی. هر لغت رو خیلی آروم بخون و سعی کن مفهومش رو در جمله پیدا کنی. سعی کن اگه جمله یا متنی رو نفهمیدی بری و جاهای دیگه رو مطالعه کنی و بعد از یه زمان کوتاه برگردی و دوباره تلاش کنی که جمله ی مورد نظر رو یاد بگیری.

*همونطور که گفتم ربط همه ی جملات رو به هم پیدا کن. با خودت فکر کن که مثلا مفهوم این جمله در کل متن چیه و چجوری این جمله میخواد تو رو آماده کنه که جملات و در نهایت کل درس رو یاد بگیری. ایده ی متن یا درس چیه و این جمله ی کوتاه تو متن چجوری میتونه اون ایده رو به تصویر بکشه.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. اسفند ۶, ۱۳۹۶

    […] از مردم از مطالعه برای به دست آوردن آرامش استفاده میکنن و لذت میبرن. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *