روشهای یادگیری و مدیریت زمان برای دانش‌آموزان    

مدیریت زمان یعنی به کارهایی که باید بکنیم و زمانی که برای انجام آن‌ها داریم مسلط بشویم و نگذاریم که آن‌ها روی ما مسلط بشوند! (پرفسور لوتار زایورت)

چه کسی هست که این چرخه قدیمی رو نشناسه؟ امتحانات دارند نزدیک تر میشند و درس‌ها هم زیادتر.

روشهای یادگیری و مدیریت زمان برای دانش‌آموزان    

آماده شدن برای درس خوندن

خونه از تمیزی داره برق میزنه، لباس‌های کثیف شسته شدند، پیراهن‌ها اتو زده شدند… همه کارهایی رو که قبلا انجام نمیدادی رو انجام دادی و وقتش رسیده که بشینی و شروع کنی به درس خوندن. بعد با خودت میگی که اینطوری نمیشه، نمیشه که فکرت جای دیگه باشه و درس بخونی و دوباره میری دنبال کارهای بی فایده

شکستن چرخه اجتناب!


تشکیل یک چرخه:
آدم خودش رو در موقعیتی میبینه که باید درس بخونه. طبق تجربه، فکرهایی از قبیل اینکه “من علاقه ندارم”، “من نمیتونم”، “من این درس رو می‌افتم” به ذهن آدم خطور می‌کنه. این فکرها باعث میشه که ترس و استرس سراغ آدم بیاد و آدم برای دور کردن این افکار و رهایی از استرس از درس خوندن منحرف میشه. میره لباس میشوره، زمین رو طی میزنه، به دوستش زنگ میزنه. توی کوتاه مدت این کارها ممکنه استرس رو از آدم دور کنه ولی در بلند مدت باعث میشه که افکار منفی حتی بیشتر از قبل بشن. آدم دوباره کار مفیدی انجام نداده و کوه درس‌ها جلوشه. افکار، احساسات و اجتناب… یک چرخه بی‌پایان که شاید حتی به افسردگی منجر بشه.

راههای خارج شدن از این چرخه

با این‌حال آدم میتونه با یک سری روشها، قوانین و یک کم نظم و تحمل از این چرخه خارج بشه. مثلا میتونه وقتی که این افکار به ذهنش وارد شدند، سعی کنه به چیزهای دیگه فکر کنه، چیزهای مثبت به ذهنش بیاره، به خودش انگیزه بده. بعد باید بررسی کنه و ببینه این افکار منفی چقدر واقعی هستند. معمولا بعد از این بررسی آدم متوجه میشه که اغلب این فکرها بی‌خودی بودند. باید جلوی این افکار رو گرفت فهمید با وجود این افکار آدم چیزی به دست نمیاره. برای غلبه بر این احساسات آدم میتونه تنش زدایی کنه و قبل از هرچیز سعی کنه چرخه اجتناب رو از بین ببره، برای زمانش برنامه ریزی کنه و یادگرفتن رو ساختارمند کنه.

اینها کارهای راحتی نیست و هر کسی نمی تونه از پس بر بیاد . نتیجه این کارها اما یک زندگی ساده تره: نه تنها تحصیل بهتر پیش میره، بلکه زندگی خصوصی و حتی کاری هم راحت تر میشه. برنامه ریزی وقت هم باعث میشه که وقت خالی بیشتری برای آدم بمونه. بهترین چیز هم به نظر من اینه که اگر آدم بتونه این برنامه ریزی را رو اجرا کنه، تحصیلش موفقیت آمیزتر میشه و میتونه از هزینه های اضافی (مثلا شهریه) جلوگیری کنه J

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *