روانشناسی معکوس چیه و چطور از اون استفاده کنیم؟

روانشناسی معکوس تکنیکی هست که با استفاده از اون میتونیم روی طرف مقابلمون تاثیر بذاریم و بهش انگیزه بدیم تا کاری رو که مورد نظر ما هست انجام بده. این روش می تونه در تبلیغات خیلی مفید و موثر باشه و در برخورد با انواع مردم مختلف قابل استفاده باشه. اما در استفاده از روانشناسی معکوس خیلی باید مراقب باشین. همیشه و همه جا از روانشناسی معکوس استفاده نکنین چون ممکنه طرف مقابل متوجه بشه و نتیجه عکس بده. همینطور اگه استفاده از روانشناسی معکوس به صورت عادت دربیاد میتونه به روابط دوستانه تون هم آسیب برسونه. پس یادتون باشه فقط از اون در فرصت های مناسب و در موقعیت های غیررسمی و دوستانه استفاده کنین. در ادامه با ما همراه باشین تا با مراحل روانشناسی معکوس آشنا بشیم و ببینیم چطور میتونیم فردی رو مجبور کنیم که کاری رو که ما دوس داریم انجام بده!!!

مرحله اول: تغییر ذهن فرد با روانشناسی معکوس

یه موضوعی رو مطرح کنین و در ذهن طرف مقابلتون قرار بدین

 • ۱- یه موضوعی رو مطرح کنین و در ذهن طرف مقابلتون قرار بدین

 •  ممکنه این موضوع چیزی باشه که فرد اول خوشش نیاد و باهاش مخالفت کنه. با این حال، شما موضوع رو میگین تا طرف مقابل در ذهنش اون موضوع رو داشته باشه.

مثلا بگین که دارین تصمیم می گیرین که بین دو تا مهمونی که قراره شب جمعه برگزار بشه کدومش رو برین. دوستتون عاشق فیلمه و گروهی از دوستاش اون شب قراره برن فیلم ببینن. وقتی در این موقعیت قرار میگیرین اول دوستتون رو  از کاری که میخواین انجام بدین آگاه کنین. مثلا بگین “من میخوام برم فلان مهمونی” بعد بگین “راستی شنیدی که مریم و ناهید قراره برن فلان فیلم رو ببینن! اوووف نمیدونی چقد اون فیلم مزخرفه!”

روش هایی استفاده کنین که موضوعتون رو جذاب و مناسب نشون بده

 • ۲- روش هایی استفاده کنین که موضوعتون رو جذاب و مناسب نشون بده

 • روشهایی که باعث بشه طرف مقابل انگیزه اش زیاد بشه و تمایل به انجام اون کار رو داشته باشه.
 • – مثلا اگه دوس دارین که با دوستتون بازی خاصی انجام بدین مثل کارت بازی میتونین کارت های بازیتون رو بیارین و جلوی دوستتون بازی کنین تا دوستتون ببینه که این بازی چقد سرگرم کننده و باحاله و مشتاق بشه که خودشم بازی کنه. یا اینکه میتونین دوستان دیگه تون رو هم بیارین تا باهاتون بازی کنن. از اخلاق خوب دوستان دیگه تون برای این دوست مورد نظرتون تعریف کنین و بگین که اونا چقد باحالن و چقد بازی کردن کنار اونها شما رو شاد میکنه تا این باعث بشه که اون دوست مورد نظرتون هم ترغیب بشه که باهاتون بازی کنه.
 • از نشانه های غیر کلامی هم استفاده کنین
 • ۳-از نشانه های غیر کلامی هم استفاده کنین

 • مثلا میتونین به جای اینکه از بازی مورد علاقه تون تعریف کنین نسخه ای از اون بازی رو روی گوشیتون نصب کنین و در مقابل شخص مورد نظرتون بازی کنین.
 • کاری رو که دوس دارین انجام بدین برعکس بگین که اون کار رو نمیخواین انجام بدین
 • ۴-کاری رو که دوس دارین انجام بدین برعکس بگین که اون کار رو نمیخواین انجام بدین

 • اگه که زیادی به شخصی گیر بدین که کار مورد نظر شما رو انجام بده و استدلال زیاد برای انجام اون کار بیارین این فشار اضافی باعث میشه که طرف مقابل فکر کنه که شما دارین مجبورش میکنین که کاری رو انجام بده که شما دوس دارین. بنابراین نتیجه خوبی نمیگیرین. پس اگه بدون فشار و طبیعی برخورد کنین بهتر میتونین اون رو به سمت هدفتون به پیش ببرین.
 • – مثالی که بالا گفتیم یادتونه که مریم وناهید میخواستن شب جمعه برن یه فیلم مزخرف ببینن؟! در این مرحله صبر کنین تا شب جمعه برسه. بعد به دوستتون بگین “ما می توانیم با مریم و ناهید بریم امشب اون فیلم رو ببینیم. نظرت چیه؟ من که فکر می کنم خیلی جالب نباشه”. در این مرحله، دوست شما ممکنه بازم تمایل داشته باشه که با اونها بره فیلم ببینه. با این حال، اگه هنوز تردید داره سعی کنین واضحتر بگین مثلا بگین “میشه یه وقت دیگه هم رفت اون فیلم رو دید!”
 • شخص رو مجبور کنین که تصمیم بگیره
 • ۵-شخص رو مجبور کنین که تصمیم بگیره

 • در نهایت میتونین فرد رو به تصمیم گیری مجبور کنین. جوری رفتار کنین که طرف مقابل فکر کنه که خودش تصمیم گیرنده هست. از اونها مودبانه بپرسین که چه کاری میخواهن انجام بدن و تصمیم نهاییشون چیه و منتظر پاسخشون بمونین.
 • – مثلا در مثال بالا در این مرحله میتونین بگین که “خب حالا ما میتونیم هم به مهمونی بریم و هم بریم فیلم ببینیم. هر چی تو گفتی نظر تو چیه؟” در اینصورت اون طرف فکر میکنه که خودش داره تصمیم میگیره اما شما قبلا مهمونی رو انتخاب کردین و کلی از خوبیهای رفتن به مهمونی تعریف کردین و همینطور از بدی فیلم هم گفتین. در اینصورت به احتمال زیاد دوستتون مهمونی رو انتخاب میکنه.

مرحله دوم: پیدا کردن موقعیت هایی که روانشناسی معکوس موثر است.

شخصیت هایی رو که به روانشناسی معکوس پاسخ میدن، مشخص کنین

 • ۱- شخصیت هایی رو که به روانشناسی معکوس پاسخ میدن، مشخص کنین

 • همه به روانشناسی معکوس پاسخ نمیدن. افرادی که تمایل به سازگاری بیشتر دارن ممکنه به درخواست های مستقیم پاسخ بدن. روانشناسی معکوس برای افرادی که معمولا در مقابل خواسته ها مقاومت نشون میدن موثر واقع میشه.
 • – در مورد تعاملاتی که تا حالا با فرد مورد نظر داشتین فکر کنین. آیا معمولا اونها تمایل دارن تا با شرایط و موضوعات مختلف کنار بیان یا اینکه بیشتر تمایل به مقاومت دارن؟ اگه فردی رو میشناسین که مستقل تر فکر میکنه و معمولا در مقابل وضعیت های به وجود اومده مقاومت میکنه، این فرد ممکنه بیشتر به روانشناسی معکوس پاسخ بده. اگه شما در مورد استفاده از روانشناسی معکوس در کودکان برنامه ریزی کردین، باید این رو نیز در نظر داشته باشین که فرزندی که تمایل داره خشونت آمیز باشه واکنش بهتری به روانشناسی معکوس نشون میده تا فرزند آرومی که همه چیز رو میپذیره!
 • شخصیت هایی رو که به روانشناسی معکوس پاسخ میدن، مشخص کنین
 • ۲- روانشناسی معکوس رو به صورت خفیف به کار ببرین به ویژه برای کودکان

 • روانشناسی معکوس باید خفیف و حتی طنز آمیز باشه. این امر به ویژه در هنگام استفاده از تکنیک در کودکان کم سن و سال ضروریه.
 • – به عنوان مثال، دارین تلاش میکنین که فرزندتون رو به موقع به تخت خودش ببرین تا بخوابه. در این حالت بهش توضیح بدین که سنش کمه و واقعا نیاز زیادی به کمکتون داره تا رختخوابش رو آماده کنین بعد ازش بخواین منتظر بمونه تا شما دندونهاتون رو مسواک بزنین و بعد به اتاقش رفته و رختخوابش رو آماده میکنین. معمولا در چنین حالتی وقتی که مسواک زدین و به اتاقش میرین میبینین که خودش رختخوابش رو مرتب کرده تا بهتون ثابت کنه که بزرگ شده و دیگه بچه نیس.
 • – با یک بزرگسال هم سعی کنین به همین روش از روانشناسی معکوس استفاده کنین. اجازه بدین که اونها به این باور برسن که این خودشون هستن که تصمیم میگیرن. مثلا فرض کنین یه زمانی پیش دوستتون هستین و باید بین دو فیلم یکی رو انتخاب کنین مثلا یه فیلم خارجی با زیرنویس فارسی در مقابل یه فیلم کمدی. فرض کنین در اون لحظه دوس دارین که فیلم خارجی با زیرنویس رو ببینین، بنابراین در این شرایط میتونین بگین “مطمئن نیستم که بتونم توجه لازم رو به زیرنویس ها داشته باشم تا به خوبی فیلم رو متوجه بشم” دوست شما ممکنه برای اینکه اثبات کنه که به زیرنویس ها میتونه توجه کنه وتمرکز کافی رو داره بگه که ترجیح میده فیلم خارجی رو ببینه و در اینصورت شما به هدفتون میرسین.
 • در نظر بگیرید که اون شخص مورد نظرتون چه چیزی میخواد. قبل از اینکه از روانشناسی معکوس استفاده کنین
 • ۳- در نظر بگیرید که اون شخص مورد نظرتون چه چیزی میخواد. قبل از اینکه از روانشناسی معکوس استفاده کنین

 • فکر کنین که اون فرد در اون وضعیت احتمالی چه چیزی میخواد. در برخی موارد ممکنه روانشناسی کلاسیک معکوس جواب نده و به نسخه ای پیچیده تر از روانشناسی معکوس مورد نیاز باشه. به عنوان مثال، دوست شما به تنهایی میخواد در یه کنسرت در یه قسمت بد شهر شرکت کنه و شما فکر میکنین که این ایده بدیه اما استفاده از روانشناسی ساده معکوس در این مورد معمولا موثر واقع نمیشه. اگه به دوستتون بگین ” آره درست میگی باید به کنسرت بری. آدم فقط یه بار زندگی میکنه” دوستتون قبول میکنه چون اون واقعا میخواد در این کنسرت شرکت کنه. در این جور موارد، سعی کنین با خودتون بحث کنین. مثلا میتونین به دوستتون بگین “من واقعا نمیتونم کاری انجام بدم که خودت نمیخوای انجام بدی. من کاملا مطمئنم که این بخش از شهر خطرناکه اما تنها خودت میتونی تصمیم بگیری که چی برات خوبه چی بد!”

در این حالت شما دارین دوستتون رو تشویق میکنین تا به خودش فکر کنه. اگه دوستتون به طور طبیعی مقاوم باشد، معمولا به جای فکر کردن به خود، به توصیه های شما گوش میکنه و تصمیم میگیره که به کنسرت نره.

در مورد هدف نهاییتون فکر کنین

 • ۴- در مورد هدف نهاییتون فکر کنین

 • اطمینان حاصل کنین که هدف نهایی و خواسته هاتون رو در ذهن دارین. به طور منظم در ذهنتون به یاد داشته باشین که دوس دارین فرد مقابل چه کاری انجام بده. سعی کنید که از مسیر اصلی خواسته هاتون دور نشین و همیشه نتیجه مورد نظرتون رو به یاد داشته باشین.

مرحله سوم: دوری کردن از استفاده های بیجا و زیاد از حد از روانشناسی معکوس

از روانشناسی معکوس زیاد استفاده نکنین

 • ۱- از روانشناسی معکوس زیاد استفاده نکنین

 • روانشناسی معکوس میتونه دربرخی شرایط بسیار عالی جواب بده. با این حال، در نظر داشته باشین که در موقعیت های به جا از این تکنیکها استفاده کنین چون استفاده زیاد از اونها میتونه به روابط آسیب بزنه.
 • – از روانشناسی معکوس همیشه استفاده نکنین. به عنوان مثال، میتونین از این تاکتیک وقتی که شما ودوستتون میخواین تصمیم بگیرین که کدوم فیلم رو ببینین استفاده کنین. اما این تاکتیک رو هر دفعه که میخواین فیلم ببینین استفاده نکنین. بذارین گاهی هم اونها تصمیم بگیرن. این نوع موارد کوچک میتونه منجر به ناراحتی در یک رابطه بشه. برای مثال، دوستتون ممکنه از اینکه همیشه کار دلخواه شما انجام میشه از دستتون عصبانی بشه.
 • زمانی که از روانشناسی معکوس استفاده میکنین آرام و خونسرد باشین

۲ -زمانی که از روانشناسی معکوس استفاده میکنین آرام و خونسرد باشین

روانشناسی معکوس می تونه در برخی موارد به ویژه اگه برای کودکان استفاده میکنین جواب نده. برخی افراد و کودکان به طور کلی ممکنه مدت زمانی طول بکشه تا به ایده شما برسن. پس باید آرام و خونسرد باشین.

 • – اگه فرزندتون در هنگام استفاده از روانشناسی معکوس پرخاشگری داشت آرامش خودتون رو حفظ کنین. به کودک اجازه بدین تا ادامه بده و صبر کنین تا فرزندتون آروم بشه.
 • در موقعیت های جدی از روانشناسی معکوس استفاده نکنین

۳-در موقعیت های جدی از روانشناسی معکوس استفاده نکنین

موقعیت هایی وجود داره که روانشناسی معکوس جواب نمیده و حتی پیامدهای اون می تونه جدی باشه. زمانی که سلامت فرد در معرض خطر باشه هیچوقت نباید از روانشناسی معکوس استفاده کرد.

 • – به عنوان مثال دوستتون یه مورد مشکوک بیماری داره و از دکتر رفتن میترسه و نمیره که سلامتی خودش رو چک کنه. در این جور موارد نگید که”حق داری، دکتر نرو” چون ممکنه با این حرفتون مطمئن بشه که کارش درسته و تشویق بشه و واقعا به دکتر نره.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *