رشته شبکه و نرم افزار رایانه هنرستان

شاید بشه قرن ۲۱ را قرن کامپیوتر و اینترنت نامید.  امروزه از رایانه ها در همه سازمانها و ادارات شهرهای بزرگ و کوچیک استفاده میشه. حجم های بزرگ اطلاعات که شاید قبلاً هزاران ، هزار کتاب می شدن، امروزه به راحتی توی فلش هایی که به اندازه یک بند انگشت هم نیست جا می شن و اطلاعات و تصاویر از طریق شبکه اینترنت، در چند ثانیه، به دورترین نقطه کره زمین می رسن.  نقشه های ترافیک شهری، وضعیت آب و هوا، خرید های کالا همه از طریق اینترنت در دسترس هستن. قبلاً برای  یک خرید ساده بایستی مدت زمان زیادی را صرف می کردید ولی الان با  چند کلیک ، و وارد کردن شماره کارت الکترونیکی، اون کالا به  دستتون میرسه. به نظر میرسه که با پیشرفت ربات ها و ترکیب سیستم های کامپیوتری و علم رباتیک، استفاده از این وسیله در آینده بیشتر و بیشتر بشه. به همین خاطر رشته شبکه و نرم افزار رایانه، یکی از رشته های خیلی خوب و پر طرفدار  بین بچه های هنرستانی هست. این رشته در سال های گذشته با عنوان کامپیوتر در هنرستان ها شناخته می شد ولی با تغییر نظام آموزشی، از سال ۹۵ با عنوان جدید شبکه و نرم افزار رایانه ، یکی از بهترین انتخاب ها برای دانش آموزهای دختر و پسری که قصد رفتن به هنرستان را دارن ، هستش. رشته شبکه و نرم افزار رایانه

چطور بفهمم واقعاً به این رشته علاقه مندم و این رشته برام مناسبه؟

اگه این ویژگی ها را داشته باشید، این رشته بدردتون میخوره:

-اول باید روحیه مطالعه داشته باشید، چون سرعت پیشرفت علم در این رشته نسبت به رشته‌های دیگه زیاده و شما باید همیشه در حال یادگرفتن چیزهای جدید باشید. باید بتونی بروز باشی باید کلا اطلاعات جدید  بریزی داخل مغزت و لازم شد حتی تجربه چند سالت پاک کنی یا عوض کنی چون ممکنه هر چیزی اتفاق بیفته!مثلا شاید زبان برنامه نویسی اندروید جاوا فردا بشه یک چیز دیگه یا یک سری کد جایگزین بشه . – باید بدونید که اگه می خواید توی بخش برنامه نویسی و نرم افزار این رشته فعالیت کنید، برنامه‌نویسان بخش زیادی از وقت‌شون  را برای رفع خطاها صرف می‌کنند و شاید هم  روزها و شب هایی  طول بکشه تا بفهمند مشکل کجاست. پس به عنوان یک برنامه‌‌نویس نیاز به این خواهید داشت که واقعا صبور و باپشتکار باشید.

آشنایی با مشاغل رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (رشته کامپیوتر)

کامپیوتر(رایانه)  از دو قسمت متفاوت به اسم های سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده. قسمت هایی  مانند کارتها و بردهای الکترونیکی ، مانیتور و صفحه کلید و غیره که قابل دیدن و لمس هستن سخت افزار می گن.   به قطعات قابل لمس کامپیوتر سخت افزار میگن   تعریف سخت افزار- رشته کامپیوتر نرم افزار: مجموعه ای هماهنگ از برنامه ها هست که کنترل و هماهنگی فعالیتهای سخت افزاری رایانه و هدایت و پردازش داد ه ها را انجام میده. کاربر از طریق نرم افزار با رایانه ارتباط برقرار می کند.  یادتون باشه که برای انجام هر کاری در رایانه، برنامه یا نرم افزار مخصوص وجود داره. در واقع به برنامه ها و اپلیکشن هایی که به رایانه دستور میدن که چه کاری را انجام بده  نرم افزار میگن.

 دسته بندی شغل هایی که مربوط به این رشته می شن :

مشاغل مربوط به رشته کامپیوتر( سخت افزار و نرم افزار) بخش نرم افزار بیشتر شامل برنامه نویسی هستش.   در این رشته شما باید مسلط به زبان های برنامه نویسی بشید. زبانهای برنامه نویسی را به سه دسته مهم  میشه تقسیم کرد: زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ ، زبانهای برنامه نویسی وب و  زبان های برنامه نویسی موبایل. مزایای زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ ، زبانهای برنامه نویسی وب و زبان های برنامه نویسی موبایل

زبان های برنامه نویسی دسکتاپ

زبانهای برنامه نویسی دسکتاپ برای تولید نرم افزارهای کاربردی مثل برنامه های آفیس، نرم افزارهای اتوماسیون اداری، نرم افزارهای چند رسانه ای و چیزهایی از این قبیل بکار میره! .  این بخش تمام برنامه های کاربردی که توی کامپیوترامون میتونه نصب و اجرا بشه رو شامل میشه. برای اطلاعات بیشتر در خصوص یادگیری زبان های برنامه نویسی دسکتاپ میتونید مقاله زیر را بخونید:

چطور برنامه نویس شویم؟ (قسمت سوم – برنامه نویس اپلیکشن دسکتاپ)

 

 

زبان های برنامه نویسی وب:

زبانهای برنامه نویسی وب  برای کاربرد های اینترنت و ساخت و مدیریت صفحات اینترنتی بکار میرن. زبان های برنامه نویسی موبایل هم برای نوشتن اپلیکشن های و برنامه های کاربردی موبایل و تبلت نوشته میشن و امروزه بازار کارشون داغ داغه!. برای کسب اطلاعات بیشتر از این زبان ها و نحوه یادگیری شون بهتره مقاله زیر را بخونید:

چطور میتونیم برنامه نویس شویم؟(قسمت دوم- برنامه نویسی وب)

 

برای موفقیت توی بخش برنامه نویسی چه چیزهایی لازمه؟

اما باید بدونین که  چیزی که خیلی  بیشتر از ریاضیات توی این رشته و خصوصاً بخش برنامه نویسی اون  اهمیت دارد، داشتن یه دید مخصوص هستش. این یعنی اینکه  یک برنامه نویسی موفق باید بتونه به تمام مسائل دید منطقی و الگوریتمی داشته باشد.

الگوریتم یعنی چی؟

نگاه الگوریتمی و فلوچارتی داشته باشید

نگاه الگوریتمی و فلوچارتی داشته باشید

الگوریتم یعنی ، تقسیم یه مسئله به چند مرحله و پیدا کردن یه راه حل برای هر مرحله  هست بطوریکه با ترتیب مشخص شده و انجام مراحل، جواب مسله بدست می آید.   ، الگوریتم به ما کمک میکند مراحل حل مسئله را به زبان رایانه نزدیک‌تر کرده و در نهایت آن را به کدهای قابل فهم کامپیوتر تبدیل کنیم. در هر الگورتیم:

 • ۱-یه سری اطلاعات یا ورودی داریم.
 • ۲-یک سری خواسته یا خروجی هم داریم
 • ۳-دستورات محاسباتی که برای هر مرحله نیاز است
یک مسئله را به چند بخش تقسیم کنید

یک مسئله را به چند بخش تقسیم کنید

برای مثال اگه به من بگن که الگوریتم برنامه صبحت را بنویس اینجوری مینویسم:

 • ۱-ساعت ۷ صبح بیدار میشم
 • ۲-دست و صورت خودم را میشورم
 • ۳-صبحانه می خورم
 • ۴-مسواک می زنم
 • ۵-اگه روز تعطیل نباشه میرم مدرسه
 • ۶-اگه روز تعطیل باشه میرم توی اتاق خودم و مطالعه می کنم

همونطور که می بینید ترتیب انجام کارها خیلی مهمه مثلا اگه مرحله دوم و سوم عوض بشه از لحاظ منطقی برنامه شما به مشکل می خوره!

چطور میشه وارد رشته شبکه و نرم افزار رایانه شد؟

رشته های هنرستان در چهار زمینه اصلی دسته بندی میشن. این تقسیم بندی ها عبارتند از : ۱- صنعت ۲- کشاورزی ۳- هنر ۴- خدمات. رشته شبکه و نرم افزار رایانه در دسته صنعت قرار میگیره.  مهمترین و تعیین کننده  درس برای این رشته در سه ساله اول متوسطه، درس کار و فناوری هستش که از همه ضریبش بیشتره بعد از اون  تربیت بدنی و سلامت. ضرایب دروس ریاضی و فرهنگ و هنر و علوم تجربی هم کمی تعیین کننده  است. ضرایب دروس رشته شبکه و نرم افزار رایانه(کامپیوتر قدیم) بعد از انجام هدایت تحصیلی که در خردادماه و پایان سال تحصیلی انجام میشه، در صورتیکه در لیست اولویت های مشخص شده، بخش صنعت رشته های فنی حرفه ای، شما حداقل نمره ورود را کسب کرده باشید، می تونید به هنرستان هایی که این رشته را دارن مراجعه کنید و ثبت نام کنید.

درس های این رشته در سه ساله دوم متوسطه چیه؟

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دهم

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دهم

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه یازدهم

لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه یازدهم

 • لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دوازدهم

  لیست دروس رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه (کامپیوتر) پایه دوازدهم

کتاب های این رشته را چطور میشه تهیه کرد؟

از طریق لینک زیر می تونید کتاب های این رشته را دانلود کنید و اونها را بررسی کنید: http://tve.medu.ir/portal/home.php?block=school_dpage&ocode=1000000828&pageid=4540

من میخوام به این رشته خیلی هم علاقه دارم کلا همه به من میگن مخ کامپیوتر ولی بدبختانه ریاضیم صفره صفره چیکار کنم؟

اگر واقعا به این رشته علاقه دارید، بخاطر همه خوبی هایی که داره ، سختی هاش را تحمل کنید. در این رشته شما توی سه سال تنها یه فیزیک و یه شیمی دارید و البته ۳ تا ریاضی. پس مهمه و ارزشش را داره که ریاضیتون را تقویت کنید. حتی اگه می تونید به کلاس های تقویتی ریاضی ، خارج از مدرسه برید. اگه هزینه کلاس رفتن براتون سنگینه میتونید، دی وی دی های آماده این دروس را که توسط معلم های خیلی خوب درست شدن، تهیه کنید و استفاده کنید. خلاصه اینکه ارزشش را داره که به جنگ ریاضی برید. نترسید، نامید نشید با کار اصولی و پشتکار حتی می تونید ریاضی را برای خودتون لذت بخش کنید و باید این نکته را بدونید که برای ادامه تحصیل ، ریاضی یه درس خیلی مهم هستش. توی آزمون کاردانی ،  از هر سه ریاضی سال دهم و یازدهم و  دوازدهم  سوال میاد و ضریب ۴ هم داره. پس ارزشش را داره که تقویتش کنید و حتی معلم خصوصی بگیرید:

چطور ریاضی بخونیم

ریاضی یاد نمی گیرم

زبان انگلیسی برای پیشرفت توی این رشته چقدر لازمه؟

یاد گرفتن زبان انگلیسی بطور مستقیم روی کار شما تاثیر میذاره چون که بسیاری از منابع در سطح حرفه‌ای اول به زبان انگلیسی مطرح میشن، در صورتی‌که زبان انگلیسی‌تان خوب باشه، می‌تونید خیلی زود پیشرفت کنید. برای مثال سایت هایی هستن که برنامه نویس های بزرگ دنیا و حرفه ای ها اونجا اطلاعات شون را به اشتراک میذارن و شما می تونین از این طریق کلی چیز یاد بگیرید. و به اصطلاح به روز باشید. . سایت‌هایی مثل «کد آکادمی» (Code Academy)، «کورسرا» (Coursera) و «خان آکادمی» (Khan Academy) منابع بسیار خوبی هستند.از طرفی برای سخت افزار هم خیلی از تجهیزات و بردهای الکترونیکی کاتالوگ های انگلیسی دارن که شما برای راه اندازی این تجهیزات و همین طور فهمیدن پیام ها و خطا هاشون،  باید بتونین کاتالوگ ها را بخونید. پس برای حرفه ای شدن بهتره که زبان تون را کامل کنید.

هنرستان هایی که این رشته را دارن در تهران کجا هستن؟

رشته کامپیوتر هنرستان(شبکه و نرم افزارهای رایانه)

ردیفنام مدرسهآدرسمنطقهشماره تماسنوعجنسیت
۱علم وصنعتآیت الله صدر/ ضلع شمالی بین میدان پیروزو بلوارکاوه ابتدای کاوه شمالی /ک کاوه شمالی۱۲۲۲۱۰۵۲۳غیردولتیپسرانه
۲کارواندیشه حرفه ایاقدسیه/بزرگراه ارتش/خیابان نخل/روبروی دانشگاه پیام نور/پ ۷۱۲۲۴۴۰۷۵۶غیردولتیپسرانه
۳شهیدرحمانیم نوبنیاد شهید لنگری شهرک شهید چمران فاز  ۲۱۲۶۱۰۲۲۲۳دولتیدخترانه
۴شهید مفتحالهیه بالاتر از پل صدر خ خزر بن بست جهاد۱۲۲۶۰۵۰۲۲دولتیپسرانه
۵آئین زندگیاشرفی اصفهانی نرسیده به پل همت شهرک هما۲۴۴۲۴۱۳۳۲غیردولتیدخترانه
۶انفورماتیک

 

شهرک غرب- بلوار خوردین-خیابان هرمزان- خیابان پیروزان جنوبی-خیابان دهم- گذر فروردین-پلاک۶۲۸۸۳۷۶۸۶۲غیردولتیپسرانه
۷فن آموزبزرگزاه محمدعلی جناح _خیابان بایندریها_پ ۸۲۶۶۰۰۵۵۷۷غیردولتیپسرانه
۸هاجربلوار فرحزادی- ۱۸ متری مطهری۲۲۲۳۵۳۲۶۲دولتیدخترانه
۹انقلاب اسلامیمرزداران اطاعتی شمالی۲۸۸۲۸۴۷۸۲دولتیپسرانه
۱۰جواهریخ شریعتی – خ یخچال – روبروی موزه آب۳۲۲۶۲۱۵۸۵

۲۲۶۲۱۵۸۵

دولتیدخترانه
۱۱عصر انقلابخ مادر – میدان مادر – خ بهروز –ک پنجم۳۲۶۴۱۰۷۵۸دولتیپسرانه
۱۲دارالفنونتهرانپارس خ ۲۰۲شرقی (خدابنده) – بین مظفری و خیری- پ ۵۰۴۷۷۷۰۹۲۳۳غیردولتیپسرانه
۱۳علی (ع )بین فلکه سوم وچهارم تهرانپارس- خیابان ۲۱۲شرقی پلاک ۲۱۴۷۷۳۷۱۲۲۲غیردولتیپسرانه
۱۴فن آورانفرجام میدان صدم کوچه ۳۲ شرقی پلاک ۳۵۴۷۷۸۰۰۱۰۴غیردولتیپسرانه
۱۵میلاد(غیرانتفاعی )میدان رسالت هنگام روبروی شهرداری منطقه ۴ پلاک ۱۶۴۷۷۸۰۳۹۸۷غیردولتیپسرانه
۱۶هنرستان علم وصنعت (غیرانتفاعی )خیابان پاسداران – خیابان عیوض توحیدی ( گلستان ۴ ) – تقاطع پایداری فرد – پلاک ۱۵۴۴۲۲۴۵۴۰۶غیردولتیپسرانه
۱۷ارشادخیابان پاسداران – میدان فرخی یزدی نگارستان هشتم۴۲۲۵۱۹۰۱۲دولتیدخترانه
۱۸نرگسفرجام- بین سراج و اتوبان باقری-کوچه هنرستان۴۷۷۸۶۷۰۸۵دولتیدخترانه
۱۹حافظحکیمیه-شهرک والفجر- بوستان هشتم۴۷۷۳۱۴۸۰۰دولتیدخترانه
۲۰شهیدان خدامردیحکیمیه-شهرک والفجر-جنب پست برق۴۷۷۳۰۲۴۷۴دولتیپسرانه
۲۱خواجه نصیرفلکه دوم تهران پارس- خیابان جشنواره- خیابان سجده ای جنوبی۴۷۷۷۳۱۵۰۰دولتیپسرانه
۲۲بهان تکنیک (فنی غیرانتفاعی )سردارجنگل کوچه غروی مجتمع بهان

 

۵۴۴۴۴۹۹۶۶

 

غیردولتیپسرانه
۲۳تهران تکنیکآیت اله کاشانی خ شاهین جنوبی کوچه عزتی پور پ۳۵۴۴۰۷۰۷۵۰غیردولتیپسرانه
۲۴نفیسه (هنرستان غیرانتفاعی )آیت اله کاشانی خیابان حسن آباد ک چهارم۵۴۴۰۸۴۵۵۲غیردولتیدخترانه
۲۵نرجسدهکده، انتهای امیرکبیر، اول هوانیروز۵۴۴۷۱۹۵۶۵دولتیدخترانه
۲۶پاپلی خلعتبریبلوارفردوس خ بهارشمالی، خ منوچهری، کوچه خلعتبری۵۴۴۱۳۸۸۴۴دولتیدخترانه
۲۷احرارفلکه دوم صادقیه ، ابتدای بلوار اشرفی گلستان ۸۵۴۴۰۸۹۲۰۲دولتیپسرانه
۲۸فرهنگ جوانبالاتر ازمیدان ولیعصر روبروی سینما استقلال کوچه شهید فخاری

 

۶۸۸۹۰۷۴۴۷ ۸۸۸۹۹۱۰۹غیر دولتیپسرانه
۲۹شهید صدوقیخیابان مطهری – خیابان میرزای شیرازی کوچه ۲۴ – پلاک ۲۶۸۸۹۰۵۴۹۳

۸۸۹۱۳۹۳

دولتیدخترانه
۳۰جابربن حیانخیابان ولی عصر- نرسیده به چهارراه طالقانی- کوچه رحیم زاده- پلاک۱۳۶۸۸۸۲۸۳۹۱دولتیپسرانه
۳۱علم وتکنیکخ مطهری خ سلیمان خاطر کوچه اصلی پور پ ۲۳۷۸۸۸۳۲۰۲۴غیردولتیپسرانه
۳۲باقرالعلومخ انقلاب،ابتدای خ نامجو۷٧٧۵١۴٠۴١دولتیپسرانه
۳۳خدیجه جهانخ شهید مدنی – خ داوری بن بست پرنیان۸۷۷۸۱۱۳۳۶غیردولتیدخترانه
۳۴آفرینششهر جدید پردیس- فاز ۲ نرسیده به میدان عدالت- جنب بانک صادرات۸۷۶۲۴۳۰۳۰دولتیدخترانه
۳۵کارآموزنارمک– خ گلستان– خ شهید امامی– روبه روی پارک فدک۸۷۷۸۱۹۴۹۴دولتیپسرانه
۳۶هادیجاجرود- روبروی پلیس راه۸۷۶۲۰۱۳۵۰دولتیپسرانه
۳۷ره پویان صنعتبیست متری شمشیری شهرک توحید۹۶۶۶۴۸۹۰۴غیردولتیپسرانه
۳۸فلقسه راه آذری ، ۲۰ متری شمشیری ، انتهای خیابان ملکی۹۶۶۶۹۴۶۶۵دولتیدخترانه
۳۹طاهریانتهرانسر ، بلوار یاس ، جنب شهرک آسمان۹۴۴۵۱۹۱۸۱دولتیدخترانه
۴۰حضرت معصومهشهرک وردآورد ، خیابان شهید مطهری ، خیابان شهید قرتی۹۴۴۹۸۶۳۰۰دولتیدخترانه
۴۱شهید قاسمیجاده قدیم کرج ، روبروی شرکت ویتانا شهرک آسمان۹۴۴۵۶۶۰۴۰دولتیپسرانه
۴۲کوثرالنبی

 

خ رودکی بین کمیل و مرتضوی ک درخشان راد پ ۲

 

۱۰۶۶۳۶۵۸۴۸غیردولتیدخترانه
۴۳شهید حسن قدمیخ بریانک ، روبروی بوستان نور۱۰۵۵۷۳۶۱۱۱

۵۵۷۳۳۴۳۴

۵۵۷۳۹۳۲۱

دولتیدخترانه
۴۴محمد فرح بخشانتهای خیابان امام خمینی۱۰۶۶۸۶۵۴۵۳دولتیپسرانه
۴۵فرزانگانخ هلال احمر – بعد از انبار نفت

کوچه شهید یکه تاز پلاک ۱۲

۱۱۵۵۶۷۳۱۲۷

۵۵۶۴۲۶۲۳

دولتیدخترانه
۴۶فیروزکوهیخ شیخ هادی شمالی نرسیده به

خیابان جمهوری اسلامی

۱۱۶۶۴۰۲۹۵۲

۶۶۹۶۵۰۵۰

دولتیدخترانه
۴۷شهید بنکدارخ حافظ – خ نوفل لواتو – مقابل سفارت فرانسه۱۱۶۶۷۰۵۴۱۷

۶۶۷۳۶۰۴۷

دولتیپسرانه
۴۸علم و صنعتخ حافظ – ابتدای خیابان فرهنگ

کوچه غفاری

۱۱۵۵۳۸۴۹۵۵دولتیپسرانه
۴۹فنی دخترانپیچ شمیران – خ شهیدنور محمدی کوچه اصانلو پ۱۲۷۷۶۵۲۸۲۷دولتیدخترانه
۵۰شهید مقدمخ جمهوری مابین خ حافظ و سی تیر۱۲۶۶۷۰۲۱۰۱دولتیپسرانه
۵۱فیروز بهرام (اقلیت)خ جمهوری – خ میرزا کوچک خان۶۶۷۰۲۱۰۱پسرانه
۵۲پایگاه انقلاب

(هیأت امنائی)

خ دماوند – ایستگاه وحیدیه – خ شهید حصیری –پلاک ۶۱۳۷۷۸۱۲۱۷۷دولتیپسرانه
۵۳شهیدصیاد شیرازیخیابان نبرد جنوبی – خ شهید ده حقی – جنب دانشگاه آزاد واحد جنوب۱۴۳۳۰۳۰۰۰۱دولتیپسرانه
۵۴هیئت امنایی حمزه سید الشهداءخیابان پیروزی – مقابل فروشگاه اتکا – خیابان شهید بیدهندی – کوچه شهید سناردک۱۴۳۳۳۴۳۹۶۷دولتیپسرانه
۵۵شهید احمدی روشن(شاهد)اتوبان شهید محلاتی – خیابان میثم – خیابان شهید کیانی – خ شهید میر محمدی۱۴۳۳۴۳۹۳۸۳دولتیپسرانه
۵۶بعثتخیابان پیروزی – چهارصددستگاه – خیابان فارابی – جنب آموزش و پرورش منطقه ۱۴۱۴۳۳۳۰۹۱۱۳دولتیدخترانه
۵۷توحیدخاوران . ۸ متری مولا .کوچه شهید مطهری۱۵۳۳۶۵۸۳۲۱دولتیپسرانه
۵۸کوثرمیدان خراسان .خ طیب. خ شهید عابدی۱۵۳۳۰۳۲۷۲۷

۳۳۰۲۴۹۴۹

دولتیدخترانه
۵۹گل یاس)معماری(جوادیه  خ شهیددارابی)نهرفیروزآباد(۱۶۵۵۶۵۲۳۵۳دولتیدخترانه
۶۰امیرکبیرنازی آباد  بازاردوم  جنب پارک هفده شهریور۱۶۵۵۵۰۱۸۰۰دولتیپسرانه
۶۱شهیدبهشتیجوادیه  ابتدای بیست متری  سکوی نظامی۱۶۵۵۶۴۰۸۲۱دولتیپسرانه
۶۲شهیددبیریان

)جدیدالتاسیس(

نازی آباد  خیابان شهید عراقی  خیابان شهید اوجانی۱۶دولتیپسرانه
۶۳پروین اعتصامی

)هیأت امنایی(

خیابان قزوین- خیابان تهمتن- نبش خیابان شهید مهدوی۱۷۵۵۱۴۰۰۲۴

۵۵۷۴۴۹۵۲

دولتیدخترانه
۶۴قدس ) هیأت امنایی (خ قزوین – پشت ساختمانهای انقلاب۱۷۵۵۷۰۸۲۵۵دولتیپسرانه
۶۵برهانجاده ساوه-روبروی سه راه فلاح-جنب اداره آموزش پرورش منطق۱۸۶۶۳۲۱۴۵۳دولتیپسرانه
۶۶پاسدارانسه راه شریعتی – خ ماهان – میدان ماهان۱۹۵۵۸۲۴۵۴۵دولتیدخترانه
۶۷نمونه دولتی شهید نصیرزادهشهرک شکوفه – عبدل آباد- خ مطهری – روبه روی پارک شریعتی۱۹۵۵۸۶۷۷۷۰دولتیپسرانه

 

چطور ادامه تحصیل بدیم؟

در پایه دوازدهم می تونید توی آزمون، کاردانی ثبت نام و شرکت کنید. این آزمون از طریق سازمان سنجش هرساله انجام میشه و از یه سری دروس سه ساله متوسطه امتحان گرفته میشه.

لیست دروس عمومی و اختصاصی برای آزمون کاردانی:

لیست دروس عمومی و ضرایب آنها در آزمون کاردانی فنی حرفه ای رشته کامپیوتر(رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه)

لیست دروس عمومی و ضرایب آنها در آزمون کاردانی فنی حرفه ای رشته کامپیوتر(رشته شبکه و نرم افزارهای رایانه)

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته شبکه و نرم افزار های کاربردی (کامپیوتر)

دروس اختصاصی آزمون کاردانی رشته شبکه و نرم افزار های کاربردی (کامپیوتر)

** توجه کنید که با توجه به اینکه مطابق با تغییرات نظام جدید، از سال ۹۵ عنوان درسها سال به سال عوض خواهد شد، لیست درس ها اندکی با لیست دروس نظام جدید فرق می کند. در وافع لیست دروس مربوط به رشته کامپیوتر (نظام قدیم) است که از سوی سازمان سنجش اعلام شده است.

در مقطع کاردانی، برای رشته شبکه و نرم افزار رایانه ، چه گرایش هایی  وجود داره؟

آموزشکده های زیادی  در کشور وجود دارند ،که پذیرش دانشجو می کنند.  در مقطع کاردانی می تونید توی بخش های زیر درس بخونید:

 • ۱-نرم افزار کامپیوتر

 • ۲-سخت افزار کامپیوتر

 • ۳-فناوری اطلاعات و ارتباطات

و از طریق لینک زیر می تونید ببینید که تعدادشون توی کشور کم هم نیست.

لیست آموزشکده های فنی حرفه ای در مقطع کاردانی

درامد برنامه نویسی چقدره؟

برنامه نویسی یکی از شغل های نون و آب دار توی تموم دنیاست. توی ایران هم اونهایی که توی کار خودشون حرفه ای هستن درآمد خوبی دران. یه نکته ای دیگه که باید بدونین اینه که این علم خیلی به روزه و در واقع هر روز با اومدن یه تکنولوژی جدید ، یه بازار جدید برای برنامه نویس ها ایجاد میشه. مثلاً با یه جستجوی ساده توی اینترنت می تونین ببینید که ظرف همین چند سال اخیر چقدر بازار ساخت و فروش اپلیکشن ها داغ شده.

در ادامه می تونید با رشته نقشه کشی معماری آشنا بیشید

معرفی رشته تحصیلی نقشه کشی معماری

 

 

مطالب مرتبط