راهنمای حل مسائل فیزیک

شاید گیج شوید که از کجا برای حل مساله فیزیک شروع کنید؟ نگران نباشید! در اینجا یک فرایند خیلی ساده و منطقی برای هر مساله فیزیکی وجود دارد.

 

۱-آرام باشید.

این فقط یک مساله است، پایان جهان که نیست!!قرار نیست که دنیا به آخر برسه!!

 

۲-یکبار مساله را بخوانید.

اگر مساله شما، یک مساله طولانی است، اول آن را بخوانید و بخش های مختلفی که به شما گفته شده را بفهمید تا درک کمی از اینکه چه چیزی از شماخواسته شده را داشتهباشید. در واقع اصلموضوع را بگیرید!

 

یک نمودار رسم کنید

۳-یک نمودار رسم کنید.

شاید تعجب آور باشد که چطور یک مساله با یکبار رسم کردن آن در بیرون، خیلی راحت تر حل خواهد شد! پس به اهمیت رسم نمودار دقت کنید! در یک حالت ایده آل، اجزای یک نمودار آزاد، آن چیزی است که شما رسم خواهید کرد. اما حتی چگونگی رسم شما، می تواند که عبارت مساله را در سرتان به تصویر بکشد. (مثل یک نمودار شاید) و امکان اینکه مساله را راحت تر حل کنید به شما خواهد داد. اینجا اغلب علائمی که برای رسم نمودار صحیح تعلق می گیرد، وجود دارد. یکبار که شما در حال انجام آن هستید، سعی کنید که این تصویر را به حرکت مثل یک فیلم انجام دهید، یعنی در ذهنتان آنرا مثل یک فیلم تجسم کنید. البته اگر شما آن را بتوانید، انجام دهید.هرچند این کار ضروری نیست اما بهشما درک واضح تری می دهد از اینکه چه اتفاقی در مساله دارد می افتد؟!

 

۴-زیر علائمی که”شناخته شده” هستند، اسم گذاری کنید و آنها را لیست کنید.

به عنوان مثال به شما دو سرعت داده می شود. اولین علامت، عدد ۱ را زیر کمیت سرعت اولیقرار دهید که معادل با مقدار داده شده برای آن است. علامت دیگری عدد ۲ زیر کمیت سرعت دومی است که آن هم معادل با مقدار ارائه شده برای آن است.

 

۵-متغیرهای ناشناخته و مجهول را نگاه کنید.

از خودتان بپرسید که من چه چیزی برای حلکردن، لازم دارم؟ و چه متغیرهایی در مساله مجهول هستند؟ آنها را لیست کنید و به خوبی زیر علائم را با عنوان مجهولاسم گذاری کنید.

 

فرمول هایی را لیست کنید که فکر می کنید ممکن است برای این مساله کاربردی باشند.

 

۶-فرمول هایی را لیست کنید که فکر می کنید ممکن است برای این مساله کاربردی باشند.

اگر شما می توانید به معادلات بالایی نگاه کنید و کمک بگیرید و اگر همدقیقا آنها را به یاد ندارید و فکر می کنید در مساله کاربردی باشند. پس آنها را در زیر بنویسید.

 

 

فرمول مناسب را ا نتخاب کنید

۷-فرمول مناسب را ا نتخاب کنید.

ممکن است گاهی فرمول های مختلفی برای همان مجموعه از متغیرها وجود داشته باشد و شما ممکن است که گیج شوید که کدام یکی از آنها را استفاده کنید. از این رو، وقتی شما فرمولی را حفظ می کنید، بنابراین به یاد داشته باشید که شرایط آنها در کدام یکی به خوبی نگه داشته می شود ( شرایطی که تحت آن، کدام فرمول به کار بسته می شود). برای مثال:

فقط موقعی کاربرد دارد که شتاب یک مقدار ثابت باشد. پس اگر در یک معادله شتاب مقدار ثابتی ندارد. شما خواهید دانست که از این فرض در معادله نمی توانید استفاده کنید. این نیز ممکن است به افزایش درک کلی موضوع، کمک کند.

 

۸-معادلات را حل کنید.

فرمولتان را بگیرید و سعی کنید که آن را برای یک متغیر در یک زمان حل کنید.همچنین برای هر متغیری که تحت عنوان دسته” مجهولات” لیست کردید، حل کنید. سعی کنید که برای متغیرهایی که شما در بار اول می توانید آن را به راحتی تعیین کنید نیز حل کنید.

 

آخرین مرحله را برای هر کمیت مجهولی در مسیر، تکرار کنید

 

۹-آخرین مرحله را برای هر کمیت مجهولی در مسیر، تکرار کنید.

اگر شما نمی توانید که این یکی را انجام دهید، سعی کنید که به یاد آورید، اولین کسان دیگری هم مثل شما هستند که توانستند روی آن کار کنند موقعی که شما اطلاعاتی از جوابهای دیگری داشتید.یعنی وقتی دیدید این کار را نمی توانید انجام دهید، یادتان باشد که فقط شما تنها نیستید و خیلی های دیگر شبیه شما هم هستند که در بار اول نتوانستند انجام دهند! پس به تلاشتان ادامه دهید و این مسیر را دوباره تکرار کنید.

 

۱۰-جوابهایتان را در یک کادر، دایره یا زیر خط بگذارید تا کار شما را شسته و رفته بسازد.

وقتی به جواب نهایی و سرنخ قضیه رسیدید، جوابتان را با یک علامت طوری تعیین کنید که در جلوی چشمانتان باشد.

مقالات مرتبط :

چطور فرمول حفظ کنیم

ریاضی یاد نمی گیرم …

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *