راز کشتی طلای ماداگاسکار

نقاشی ماداگاسکار که توسط توماس گلدزوورث کشیده شده است . نگهداری شده در موزه ملی دریایی ، گرینویچ، لندن

نقاشی ماداگاسکار که توسط توماس گلدزوورث کشیده شده است . نگهداری شده در موزه ملی دریایی ، گرینویچ، لندن

کشتی ماداگاسکار در روز ۱۲ آگوست سال ۱۸۵۳ همراه با بیش از ۱۵۰ مسافر و خدمه ملبورن را به سمت لندن ترک کرد، آن کشتی همچنین  نزدیک به ۳ تن طلا در خود داشت .“که دیگر هرگز دیده نشد”

ماداگاسکار ، یک کشتی بزرگ تجاری بریتانیا بود که در سال ۱۸۳۷ ساخته شده بود که برای انتقال سربازان و همچنین مسافرانی که به دنبال تعطیلات عجیب و غریب در شبه قاره هند بودند ، استفاده می شد.

اما در دهه ی ۱۸۵۰ خانم ویکتوریا(ملکه انگلستان) سخت به دنبال طلا بود. به همین دلیل کشتی ماداگاسکار وظیفه ی جدیدی پیدا کرد . به جای رفتن به هندوستان ، به امید بدست آوردن طلا، کشتی به سمت ملبورن حرکت کرد.

پس از آن که در سال ۱۸۵۳ به ملبورن رسید ، ۱۴ نفر از اعضای خدمه برای این که در استرالیا اقامت داشته باشند ، از کار خود استعفا دادند.کاپیتان ویلیام هریس ، تنها سه جایگزین برای سفر بازگشت، توانست پیدا کند. خدمه  اسکله مشغله زیادی پیدا کرده بودند زیرا، ۱۱۰ نفر از مسافران خواستار سفر بازگشت به انگلستان بودند.

به هر حال کشتی ماداگاسکار ۱ جعبه سکه ، ۸ جعبه نقره ، ۹ جعبه سکه پادشاهی (معادل با ۶۰۰۰۰ سکه ی طلا ) ۸۶ جعبه طلا که در کل وزنی معادل ۶۸۳۹۰ اونس(معادل تقریبا ۳ تن) داشت را حمل می کرد . ارزش کلی این زیور آلات و سکه ها در حدود ۲۵۰ هزار دلار بود. به علاوه یک محموله ی بزرگ آرد ، برنج ، پشم و چوب در روی عرشه کشتی قرار داشت و حمل می شد.

در روز بعدی دو نفر دیگر از مسافران به دلیل اتهاماتی دستگیر شدند ، یک نظریه این است که پشم های موجود روی عرشه خود به خود دچار آتش سوزی می شود – که چنین فاجعه ای از قبل اتفاق افتاده بود- این احتمال نیز وجود دارد که کشتی توسط یک موج بلند و شدید غرق شده بود و یا همانند کشتی تایتانیک ، بعد از برخورد با یک کوه یخ ، غرق شده بود .

همچنین یک حدس دیگر وجود دارد:  شاید جنایت کاران در روی عرشه که توسط پلیس شناسایی نشده بودند در یک فرصت ملوانان را غافلگیر کرده باشند و تمام کشتی را گرفته باشند. اما یک توضیح قابل قبول تر این است که کشتی بدست دزدان دریایی  ربوده شده بود و آنها پس از بدست آوردن گنج های موجود در کشتی، آن را غرق کرده بودند .

تحقیقات علمی

محقق استرالیایی به نام جرالد کرولی در سال ۱۹۹۷ آثار باستانی و قدیمی همچون چاقو ، قاشق ناخن و… را در جزیره ای مرجانی  کشف کرد. او بر این باور بود که آن ها به جا مانده از کشتی ماداگاسکار می باشند.

نظریه ی او این بود که کشتی در اقیانوس ربوده شده بود و به سمت شمال تغییر مسیر داده بود و در جزیره ای مرجانی در ۱۵۰۰ کیلومتری تاهیتی غرق شده بود.

چند سال بعد او گفت: “یک کشتی غرق شده وجود دارد ، اما  ما در این زمینه دچار شک و تردید هستیم و نمی دانیم که آیا واقعاً این کشتی همان کشتی معروف است یا نه؟. “

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *