راز لبخند مونالیزا

این یک لبخندی است که نزدیک به ۶۰۰ سال است که علاقمندان به هنر را فریب داده است و احتمالا مونالیزا ، معروف ترین اثر هنری در کل جهان می باشد. اما بانوی موجود در نقاشی ، خجالتی و یا مرموز نبود، طبق نظریه ی دکتری که این سخن را منتشر کرده است که : او از بیماری فلج بل ( بیماری عدم توانایی حرکت دادن عضلات) رنج می برد.

کسانی که مبتلا به این بیماری موقت هستند ، متوجه ضعف در یک سمت از صورت خود می شونده که باعث می شود یک گوشه ی دهان ، خمیده و سست و افتاده شود و این باعث می شود که بستن چشم مربوط به همان سمت صورت سخت و یا تقریبا غیر ممکن گردد. که باعث می شود خنده از حالت طبیعی خود خارج شده و کج شود. این حالت به این دلیل اتفاق می افتد که عصب های کنترلی خاص صورت ، دچار تورم و یا کشیدگی می شوند.

دکتر کدار آدور در مجمع هفتگی پزشکان اعلام کرد ، این دقیقا همان چیزی است که در اثر شاهکار لئوناردو داوینچی اتفاق افتاده است . این وضعیت توضیح می دهد که چرا لبخند او در قسمت چپ صورت او کمی بالاتر است و این که چرا چشم چپ او باریکتر از چشم راستش می باشد.

راز لبخند مونالیزا

مونالیزا یا لا جیوکوندا ، اسم واقعی اش لیزا قراردینی بود ، و زن مرد ثروتمندی به نام فلورنتینو فرانچسکو دل جیوکوندو بود . سن او ۲۴ بود زمانی که داوینچی شروع به کشیدن نقاشی او در سال ۱۵۰۳ کرد . او بیشتر از شوهرش زندگی کرد و ۵ فرزند داشت . این نقاشی در موزه لوور پاریس نمایش و نگهداری  می شود.

در سال ۱۹۵۹ دکتر انگلیسی به نام کنیث کیلی گزارشی داد که زن موجود در نقاشی یک گردن پف کرده دارد که توسط یک غده تیروئید بزرگ ایجاد می شود یک علامت قطعی از این که او حامله بوده است و در سال ۲۰۱۱ دانشمندان کانادایی ، یک اسکن گسترده از نقاشی توسط لیزر سه بعدی و مادون قرمز گرفتند  و به این نتیجه رسیدند که اگر حامله نبوده است پس به تازگی فرزند خود را به دنیا آورده است .

البته هیچ کسی با اطمینان کامل نمی داند . اگر او امروزه زنده بود آیا راز را می گفت و یا به صورت ابهام آمیزی می خندید؟

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. بهمن ۴, ۱۳۹۵

    […] نقاش، مهندس، معماری و دانشمند داشت. نقاشی او با نام مونالیزا، یکی از معروف ترین آثار نقاشی در دنیا است. اما این اثر او […]

  2. اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶

    […] راز لبخند مونالیزا نوجوان شاد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *