درباره ستارگان بیشتر بدانیم

منظومه شمسی

این جهان و کهکشان ها چگونه بوجود آمده اند ؟ آیا کهکشان دیگری غیر از راه شیری در آسمانها وجود دارد ؟ چگونه آسمان را رصد کنیم و سوال های است که ا که ممکن است به آسمان و کلا به علوم نجوم علاقه داشته باشید از خود بپرسید . در این مقاله سعی شده است که اطلاع لازم که برای شروع به کار یک آماتور نیاز است معرفی میشود .

۱- کتاب مطالعه کنید .

کتابهای مختلفی وجود دارد که می تواند به ما کمک کند تا اطلاعاتی که لازم داریم را کسب کنیم . کتاب “دایره المعارف منظومه شمسی ما” برای شروع کار بسیار مناسب است .

کتاب دایره المعارف منظومه شمسی ما

کتاب “جهان موازی” میچیو کاکو هم از ابتدا ساده شروع میکند و در مورد شکل گیری جهان توضیح میدهد تا به اوائلش که به نظریه بیگ بنگ و نظریه M و ریسمانها و . . . می پردازد و کتاب بسیار جالبی است. کتاب “شگفتی های  کیهان” از برایان کاکس هم کتاب خوبی است و به نسبت جدیدتر از بقیه است. اگر دوست دارید تاریخچه کلی جهان رو با راهنمایی های اضافه مطالعه کنید.

۲-سایت های مرتبط با نجوم را بررسی کنید .

سایت نجوم ایران میتوان گفت تمامی اطلاعات مربوط به نجوم را میتوان در این سایت پیدا کنید اخبار ،مقالات ،کتابها و نرم افزار ها …

http://www.noojum.com

۳-چهره های مختلفی در ایران و جهان وجود دارد که میتوانید کتابها و برنامه های آنها را تعقیب کنید .

استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ

فیزیکدان و کیهان شناس و نویسنده انگلیسی است وی که به دلیل ابتلا بیماری ای ال اس امکان تحرک ندارد، از سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی تولید شده برای صحبت کردن استفاده می‌کند.وی بیش از چهل سال تحقیقات در زمینه کیهان شناسی انجام داده است .

بابک امین تفرشی

بابک امین تفرشی

یک ستاره‌شناس آماتور ایرانی است و همینطور ویراستاران مجری و اعضای هیئت تحریریۀ ماهنامه نجوم  بوده که از سال ۱۳۷۵ تا اواسط دهۀ هشتاد شمسی در تحریریۀ این ماهنامه مشغول به نگارش مقاله‌های علمی و آموزشی در زمینۀ اختر شناسی و علوم فضایی بود. او در کنار کار روزنامه‌نگاری علمی و همگانی‌کردن نجوم، به عکاسی از طبیعت و آسمان شب می‌پردازد. بابک امین تفرشی و اوشین ذاکریان  مجموعه عکسهای خود را  با عنوان  «آســمان شــب ایران»  تهیه کرده اند که پایگاه عکاسی زوم نیوز این مجموعه را به همراه متن در اختیار مخاطبان  قرار داده است.

 

۴-میتوانید به رصدخانه مراجعه کنید.

رصدخانه های مختلفی وجود دارد که میتوانید به آنها مراجعه کنید که هم با فضای آنجا آشنا شوید و هم در برنامه ها شرکت کنید .

گنبد مینا

گنبد مینا

در پارک آب و آتش  اتوبان حقانی وجود دارد و از سه بخش اصلی نمایشگاه و گالری علوم، سالن سینما و رینگ های تأسیساتی تشکیل شده است که در فضای نمایشگاه های علوم به عنوان یک کمربند عملکردی پیرامون گنبد نمایش به کار برده می شود. نمایشگاه علوم به صورت دوره ای در هر دوره از فعالیت به نمایش ادوات و وسایل عملکردی مرتبط با موضوعات علمی اعم از نجوم، ریاضیات و … می پردازد.

زمان بازدید

برنامه زمان بندی بازدید های گروهی از گنبد مینا

از شنبه تا پنج شنبه۹ الی ۱۰:۳۰۱۰:۳۰ تا ۱۲۱۴ الی ۱۵:۳۰۱۵:۳۰ الی ۱۷

 

برنامه زمان بندی بازدید های عمومی از گنبد مینا

از شنبه تا جمعهشروع سانس ۱۷:۳۰شروع سانس ۱۹شروع سانس ۲۰:۳۰

رصد خانه زعفرانیه

رصد خانه زغفرانیه ( راز)

رصدخانه زعفرانیه (راز) در سال ۱۳۶۸ در بوستان زعفرانیه تهران مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعالیت خود را آغاز کرد . این مکان اولین مرکز ستاره و نجوم شناسی مقدماتی و آماتور در ایران است که آموزش رده های سنی کودکان و نوجوانان را پوشش میدهد. از آغاز شروع به فعالیت تا به حال علاقمندان بسیاری در این مرکز در جهت نجوم شناسی پرورش یافته اند . از فعالیت های قابل توجه این مرکز میتوان نخستین آسمان نما و تلسکوپ ساخته شده در ایران، نشر نخستین تقویم نجومی، نخستین نمایشگاه عکس های نجومی برگزاری روز نجوم و روز فضا را نامبرد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. دی ۹, ۱۳۹۵

    […] و شما از این اتفاق تعجب می کنید. گاهی اوقات هم شما یک شهاب سنگ یا دب اصغر را می توانید ببینید. یا ممکن است ماه را در حال خسوف( […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *