داستان پرواز و بلند پروازی آدما

پرواز و علاقه نوجوان ها

 

خیلی از نوجوان ها علاقه دارن چیزی اختراع کنن. داستان پرواز یکی از شیرین ترین و پر ماجراترین داستان های اختراعات هستش. ولی چیزی که باید بدونیم اینه که این اختراع به تدریج تکمیل شده و در واقع طی زمان طولانی بشر تونسته به این آرزوی قدیمی خودش دست پیدا کنه . از گذشته دور آدمها با دیدن پرنده ها، دوست داشتند که می تونستن مثل اونها ، پرواز کنن. نقاشی های باقی مونده از گذشته این رویا را نشون می ده. برای مثال توی بعضی از نقاشی ها، کسی سوار سبدی شده که اون سبد توسط پرنده ها، به هوا برده میشه.

طرح اولیه پرواز

بال بال زدن را فراموش کن!

یکی از کارهایی که آدمها در گذشته برای پرواز می کردن این بود که سعی می کردند خودشون را تبدیل به پرنده  ‏کنن! یعنی بال هایی برای خودشون درست کنن که بال بال بزنه.گاهی حتی مقداری پر هم به بال هایشون می چسبوندن.

ماشین پرواز لئوناردو داوینچی

لئوناردو داوینچی، نقاش، و دانشمند ایتالیایی حدود ۵۰۰ سال پیش تونست با دقت به بال پرندها ، طرح‌هایی از یه ماشین پرنده در کتابش با عنوان” قوانین پرواز پرندگان” بکشه. او فکر می کرد که میشه با بال‌های متحرک مصنوعی مثل پرنده ها پرواز کرد و یا لااقل از ارتفاع و یا کوه به آسونی و بی‌خطر فرود آمد. جالبه که همه این فکر را  مسخره کردن ولی او پس از مدتی موفق شد دستگاه کوچیکی بسازه که از دو بال، یه بدنه و یه سکان تشکیل شده بود. داوینچی دستگاه خود را از یه جای بلند به پائین رها کرد و  اون پس از طی یه مسیر طولانی به آرومی روی زمین نشست. بعدها او طرحش را تکمیل تر کرد و موفق شد آن را مدت بیشتری در هوا نگه داره، ولی کسی با اون پرواز نکرد. یکی از مشکلات پرواز آدمها با اون وسیله این بود که وزن آدم زیادی سنگینه و بدنش هم برای بال بال زدن خیلی ضعیفه.

 

اختراع بالون

اختراع بالون

ایده دیگه ای  که برای پرواز به ذهن  آدمها رسید بالون بود. استفاده از بالون برای پرواز فکر بدی نبود.حدود ۲۵۰ سال پیش، اولین انسان با بالون هوای گرمی که برادران مون‌گلفیه در فرانسه آن را طراحی کرده بودند، به هوا رفت. بالون از یه کیسه بزرگ که داخلش هوای داغ دمیده میشد و یه سبد که با خودش به هوا می برد تشکلی شده بود. ایده بالون هوای گرم خیلی ساده است: وقتی هوا را حرارت می دهی، مولکول هایش تندتر جابه جا می شوند، با شدت بیشتری به هم برخورد می کنند و با فشار بیشتری همدیگر را کنار می زنند و از هم دور می شوند. بنابراین، هرچه  هوای داخل بالون را بیشتر حرارت بدهی، تعداد مولکول هایش کمترو درنتیجه سبک ترمی شود. برای همین است که بالون بلند می شه. تنها مشکلی که بالون داره اینکه که وقتی سوار بالون میشی معلوم نیست سر از کجا در میاری. چون به جهت باد و جریانات هوا خیلی وابسته هست.

 

استفاده از بال ثابت در پرواز

استفاده از بال ثابت در پرواز

استفاده از بال ثابت بجای بال بال زدن

بعدها مخترعین به فکر استفاده از بال ثابت افتادند، حدود ۲۲۰ سال پیش یه انگلیسی موفق شد بال پرنده بسازد. این بال پرنده که شبیه بال خفاش بزرگ بود می‌تونست یه سرنشین با خود حمل کنه و مدت زیادی در فضا باقی بمونه. اختراع او  با آنکه موفقیت آمیز بود ولی او سرانجام توی یه حادثه جونش را از دست داد.

 

کار بال هواپیما

کار بال هواپیما چیه؟

کار بال هواپیما اینه که  مقداری از فشار وارده بر روی بال را کاهش میده و باعث میشه هواپیما بلند بشه. برای فهمیدن این موضوع بهتره این آزمایش ساده را توی خونه انجام بدید. یه کاغذ بگیرید و به شکل زیر به صورت یه نوار در بیارید:

آزمایش کاغذی بال هواپیما

 

حالا اگه محکم فوت کنید کاغذ  صاف میشه:

آزمایش کاغذی نحوه کار بال هواپیما

 

 

 

بال هواپیما به شکل زیرهستش:

طرز کار بال هواپیما

حالا تصور کن که این بال تو هوا در حال حرکته چون طول میسر هوا روی بال طولانی تر از مسیر هوا پایین بال است  هوایی که از وری بال می گذره باید با سرعت بیشتری حرکت کنه .

نتیجه: فشار هوای زیر بال، بال و طبیعتآ کل هواپیما را رو به بالا هل می دهد و هرچه هواپیما سریع تر پرواز کند، با فشار بیشتری به سمت بالا هل داده میشه. علت این عمل اینه که:هرقدر سرعت هوا روی یک سطح بیشتر باشه فشار وارده به اون سطح کمتر میشه.

 

 

هواپیمای بی موتور

اختراع هواپیمای بی موتور

عاشق های پرواز و مخترعین،  آزمایش های زیادی کردند تا اینکه در ۱۲۰  سال پیش یه مخترع  فرانسوی موفق شد یه هواپیمای بی‌موتور کامل اختراع کنه. این هواپیمای بی‌موتور دارای دو بال، یه سکان متحرک بود که سرنشین آن می‌تونست در اون بنشینه و از جای بلندی رها شود و با کنترل و تغییر سکان مسیر هواپیما را عوض کنه. در واقع نمونه های همین هواپیما، گلایدر هست که امروزه برای تفریح از اون استفاده میشه.

 

هواپیمای موتور دار

هواپیمای موتور دار

حالا فقط یک چیز باقی مانده بود: اینکه وسیله ای اختراع کنند که انرژی موتور را به حرکت رو به جلو تبدیل کند؟ فکری که اول از همه به ذهن برادران رایت رسید ،  استفاده از یه ملخ (پروانه)،. اما آن روزها _ یعنی حدود ۱۱۵ سال پیش _ موتورهای بنزینی روی کار آمده بودند و روی ماشین ها و موتورسیکلت ها آزمایش می شدند. آنها موتور کوچکی برروی هواپیمای خود نصب کردند و به محور این موتور پروانه‌ای که عیناً شبیه یک فرفره بود وصل کردند و در نتیجه هواپیما را بر اثر گردش ملخ(پروانه) با استفاده از نیروی موتور به پرواز درآمد. با اینکه پیش از برادران رایت موتورهای نفت سوز اختراع شده بود ولی فکر استفاده از پروانه  برای عبور از میان هوا و پیش بردن هواپیما به فکر کسی نرسیده  بود. قبلاً کسانی  که می‌خواستند هواپیما را با سرعت در فضا به حرکت درآوردند همگی سعی داشتند با استفاده از حرکت دادن بال‌ها این کار را انجام دهند زیرا آن‌ها می‌خواستند کاملاً مانند پرنده ها عمل کنند ولی کوشش مخترعین در این راه نتیجه نداده بود و در واقع ایده اصلی برادران رایت یعنی استفاده از پروانه برای جلو بردن هواپیما در هوا باعث برتری اونها  نسبت به دیگران شد.

هواپیمای موتور دار اولیه

نوجوون های علاقه مند به طراحی و ساخت هواپیما

بچه ها اگه علاقه دارید که طراح هواپیما یا  سازنده موتور اون بشید، سعی کنید بیشتر در مورد طرز کار هواپیما مطالعه کنید فیلم هایی هم در این زمینه هستند که میتونه بتون کمک کنه. برای ادامه تحصیل هم باید اول رشته ریاضی فیزیک را انتخاب کنید، بعد از تموم شدن دوره متوسطه دوم یکی از رشته های مکانیک و یا هوا و فضا را انتخاب کنید. البته از طریق هنرستان هم میشه در رشته مکانیک تحصیل کرد.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. فروردین ۴, ۱۳۹۶

    […] داستان پرواز و بلندپروازی آدما […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *