دوست دارم خلبان شوم. اما چطور؟

خلبان

خلبان

 

خیلی از نوجوانها دوست دارند که خلبان شوند. خلبانی شغل مهمی است و درامد نسبتاً خوبی هم دارد. بسته به اینکه بخواهید خلبان نظامی شوید یا خلیان هواپیمای مسافربری مسیر شما فرق می کند:

خلبان نظامی

خلبان نظامی

 • خلبان نظامی:

دانشگاه هوایی  شهید ستاری  وابسته به ارتش ، هر ساله تعدادی از دانشجوهای متقاضی خلبانی را از طریق آزمون جذب می کند.

برای ثبت نام در این آزمون که در اردیبهشت انجام می­شود باید از اواخر بهمن تا اواسط اسفند در محل­هایی که از طرف هیئت گزینش ارتش مشخص می­شود حضور یافته  و اقدام به ثبت نام کرد.

بعد از شرکت و قبولی در آزمون، طبق لیست اعلام شده باید جهت پشت سر گذاشتن مراحل علمی گزینش در تاریخ مشخص شده به مرکز گزینش ارتش در میدان حر تهران مراجعه نمود.

خلبان هواپیمای مسافربری

خلبان هواپیمای مسافربری

 • خلبان هواپیمای مسافربری:

مدارس و دانشگاه های مختلفی در ایران وجود دارد که میتونید وارد انها شوید. شروع خلبانی در یشتر شرکت های هواپیمایی متعلق به دولت مانند «ایران ایر» ، با یک آگهی در روزنامه ها شروع می شود و داوطلب پس از انجام آزمایش های مختلف پزشکی و هوش انتخاب شده و پس از گذراندن دوره خلبانی شخصی و بازرگانی و سایر دوره ها را در مدارس خلبانی یا در همان شرکت هواپیمایی طی می کند.

7

شرایط لازم برای شروع تحصیل در مدرسه خلبانی

 1. حداقل سن جهت ورود به دوره خلبانی که معمولاً ۱۸ سال می باشد.
 2. حداقل تحصیلات دیپلم می باشد.
 3. گواهی پایان خدمت سربازی، معافیت دائم غیر پزشکی، گواهی کفالت و یا برگه اشتغال به تحصیل از دانشگاه
 4. گذراندن معاینات پزشکی مطابق استانداردهای هوانوردی
 5. آشنائی با زبان انگلیسی در حد مکالمه و توانائی خواندن  کتابهای هوانوردی
دوره های خلبانی

دوره های خلبانی

 

* برای اینکه خلبان شوید باید دوره های زیر را بگذرانید:

 

 • PPL

این مرحله دوره آغازین آموزش خلبانی می باشد که دانشجو پس از فارغ التحصیلی امکان پرواز با هواپیمای شخصی در روز و شرایط آب و هوایی مناسب را دارد. بطوریکه دانشجو برای یک پرواز تفریحی و با هواپیمای سبک قابلیت لازم را کسب نموده است .شما می توانید در ۳ تا ۵ ماه این مرحله را  بگذرانید.

 • CPL

دومین دوره آموزش خلبانی پرواز بازرگانی است فارغ التحصیلان این دوره جهت استخدام در شرکت‌هایی که خدمات هوائی ارائه می‌دهند مانند (شرکت های مسافربری، حمل و نقل، سم پاشی، ایر تاکسی) تربیت می‌شوند. یک ماه برای این مرحله وقت لازم است

 • IR

این مرحله دوره تکمیلی PPL,CPL می باشد. در این دوره دانشجو پرواز بدون دید را می‌آموزد. در این مرحله دانشجو با استفاده از تجهیزات ناوبری هواپیما بدون بهره گیری از دید بیرونی تمامی مراحل مسیریابی پرواز را فرا می گیرد. حداقل ساعت لازم ۴۰ ساعت ولی اغلب کار به ۷۰ الی ۷۵ ساعت می کشد،

5

 • دوره اجازه پرواز هواپیمای چند موتوره

اگرچه این مرحله حداقل ساعت ندارد ولی در عمل به ۱۵ الی ۲۰ ساعت پرواز احتیاج دارد و در حالت فشرده در یک هفته و حالت عادی کار، سه هفته است

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

  […] دوست دارم خلبان شوم. اما چطور؟ […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *