خرسهای بدون قطب

خرس قطبی که در سرزمینهای یخزده قطب زندگی میکند، بزرگترین جانور گوشتخوار خشکی است و حدود ۲۵ تا ۳۰ سال عمر میکند. آنها معمولا از فک‏ها تغذیه میکنند، اما ماهی، مرغان آنها معموال دریایی، البته حیوانات، تخم پرندگان و گاهی سبزیجات هم میخورند. بویایی خرس قطبی بسیار قوی است به طوری که مرده را از سی کیلومتری میتواند بوی بکشند یا احساس کنند. ِ خرس قطبی نر بالغ حدود ۲۶۰ سانتیمتر قد و ۴۵۰ کیلوگرم و ماده آن حدود دو متر قد و ۲۵۰ کیلوگرم وزن دارد. نکته جالب آنکه توله آن هنگام تولد چندان بزرگتر از یک موش صحرایی نیست و فقط حدود نیم کیلوگرم وزن دارد. توله های خرس قطبی دندان ندارند و پوستشان بدون مو است و به مراقبت مداوم مادرشان نیازمندند. وزن آنها پس از سه ماه که برای نخستین بار از النه بیرون میآیند به ۱۳ کیلوگرم میرسد. شیر خرس قطبی نُه برابر پرچربتر از شیر گاو است و سبب رشد سریع تولهها میشود. خرس قطبی شناگر ماهری است و می تواند با سرعت ده کیلومتر در ساعت شنا کند. موهای میان تهی خرس قطبی او را در شنا کردن و همین طور در برابر سرمای قطب کمک می‌کند. خرسهای قطبی پوستی چرب و ضخیم همراه با یک لایه چربی در زیر آن دارند. این پوشش آنها را در سرمای شدید که به ۳۰ درجه زیر صفر نیز میرسد، حفظ میکند. رنگ سفید پوست خرس قطبی به دلیل نبود رنگدانه در موهای آن است. از اینرو خرسها کاملا سفید دیده میشوند و میتوانند درمیان برفها به راحتی مخفی شوند. خرسهای قطبی شناگران ماهری هستند. آنها مجبورند از قطعه های یخ در حال حرکت عبور کنند. آنها در دریاها و کیلومترها دور از قطعه های یخ یا خشکی، در حال شنا دیده شدهاند. پاهای خزدار بزرگ خرسهای قطبی، پاروهای مناسبی برای شنا کردن هستند.

خرسهای قطبی

خرسهای قطبی بیشتر وقتها برای شکار فک‏ها در بالای آنها از سوراخی که برای نفس کشیدن استفاده میکنند، انتظار میکشند. هنگامی که فکی برای نفس کشیدن بالا می آید، خرس کاری می‌کند که نفس کشیدن یادش برود!. خرسها زندگی خود را بر روی یخهای دریایی میگذرانند و تمام سال را شکار میکنند. تنها خرسهای ماده برای ساخت یک لانه مناسب و به دنیا آوردن توله ها به ساحل می آیند. اما با افزایش دما و گرمای جهان هر روز از تعداد یخهای مقاوم کاسته میشود و خرسها مجبورند انرژی بسیاری برای شنا صرف کنند. وزن خرسهای قطبی سال به سال کاهش می‌یابد، زیستگاه یخی آنها روز به روز محدودتر میشود و اگر فکری برای جلوگیری از افزایش دمای زمین نشود، شاید در آیندهای نه چندان دور فقط عکسی هایی از آنها به یادگار بماند.

خواب خرسهای قطبی سنگین نیست

خرسهای قطبی معموال در مکانهایی به دور از باد مثل غارهای یخی به خواب زمستانی فرو میروند تا بتوانند دمای بدن خود را زمانی که دمای هوا به چندین درجه زیرصفر میرسد، حفظ کنند. قلب خرس قطبی در زمان خواب زمستانی به کندی می تپد، با اینحال درجه حرارت بدن او کاهش نیافته و بر خالف تصور عموم که خرسها خواب عمیق زمستانی دارند،آنها میتوانند به محض احساس خطر از خواب بیدار شوند.

خرس قطبی و تربیت فرزند

نگران تربیت فرزندان

مادر فرزندش را دعوا میکند و پس از تنبیه دوباره در آغوش میگیرد. دوستداران طبیعت و محیط زیست در سراسر دنیا نگران سرنوشت خرسهای قطبی هستند. تا جایی‌که ۲۷ فوریه(۹اسفند) از سوی انجمن بین المللی حمایت از خرسهای قطبی «روز جهانی خرس قطبی» اعلام شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *