اطلاعاتی راجع به خالکوبی

امروزه به نظر میرسد همه  خالکوبی روی بدنشان داشته باشند. قبلا ملوانان، افراد یاغی، قانون شکنان و باندهای موتورسواری خالکوبی می کردند ولی الان برای بسیاری از مردم به عنوان زیبایی و زینت بدن شناخته می‌شود. نمادهایی که برای خالکوبی به کار می‌رود دیگر اشکال لنگر، جمجمه و ناو جنگی نیست. از نمادهای مکاتب مختلف و  طراحی‌های «سلتی» گرفته تا نمادهای شخصی استفاده می‌کنند تا از طریق خالکوبی‌های شان خودشان را نشان بدهند.

خالکوبی

شاید شما خودتان به داشتن یک خالکوبی فکر کرده باشید اما قبل از اینکه به نزدیک‌ترین محل برای خالکوبی کردن بروید و آستین‌هایتان را بالا بزنید، مسایلی هست که باید بدانید:

خالکوبی چیست؟

خالکوبی دقیقا چیست؟

خالکوبی یک زخم است که با سوراخ کردن در لایه‌های عمیق پوست شما ایجاد می‌شود و با دوات یا مواد رنگی پر می‌شود. با یک سوزن در پوست شما نفوذ ایجاد می‌کنند و دوات را معمولا با خلق طراحی خاصی به سطوح ایجاد شده تزریق می‌کنند. هرچه خالکوبی عمیق‌تر باشد ماندگاریش هم بیشتر خواهد بود. محلول به سطح بیرونی پوست (خارجی ترین لایه پوست که در طول عمرتان شکل می‌گیرد و پوست می‌اندازد) تزریق نمی‌شود بلکه به غشاء میانی پوست وارد می‌شود که دومین لایه عمیق پوست است. سلول‌های غشاء میانی بسیار محکم هستند بنابریان خالکوبی عملا ثابت و دائمی  خواهد ماند.

قبلا خالکوبی به صورت دستی انجام می‌شد. با سوزن پوست را سوراخ می‌کردند و مواد رنگی رو با دست تزریق می‌‌شد. در حالی که این دستورالعمل در بعضی مناطق جهان هنوز استفاده می‌شود اما امروزه از ماشین‌های خالکوبی برای انجام این کار استفاده می‌کنند. یک طرف این ماشین‌ها سوزنی استریلیزه شده قرار دارد که به چند لوله حاوی دوات وصل است. پدالی هم برای روشن کردن ماشین در نظر گرفته شده که سوزن را به داخل و خارج هدایت می‌کند و همزمان دوات را تا حدود یک میلیمتر به داخل پوست وارد می‌کند.

اغلب  هنرمندان خالکوبی می‌دانند تا چه عمقی سوزن را در پوست فرو کنند ولی اگر کمتر از عمق موردنظر باشد، خالکوبی ناصافی ایجاد می‌شود و اگر تا عمق زیادی پیش بروند، باعث خونریزی و درد شدیدی خواهد شد. خالکوبی ممکن است از ۱۵ دقیقه تا چندین ساعت طول بکشد که به اندازه و طرحی که انتخاب می‌شود بستگی دارد.

خالکوبی از مدت‌ها پیش رایج بوده است

 

آیا میدانستید…؟

خالکوبی از مدت‌ها پیش رایج بوده است. در طول تاریخ از آن به عنوان نوعی زیبایی استفاده می‌کردند. روی بدن‌های مومیایی شده که مربوط به ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد است خالکوبی‌هایی مشاهده شده و البته در جوامع زیادی، چه در گذشته و چه در زمان حال، از خالکوبی به عنوان بخشی  از فرهنگشون یاد می‌کنند.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *