حیوانات چند سال عمر می کنند ؟

انسان سالیان سال است که در این باره تحقیق می کند تا پاسخ دقیقی برای این پرسش پیدا کند. اما بیشترین اطلاعاتی که در این مورد به دست آمده مربوط به حیواناتی است که انسان از آن ها نگه داری می کند. این حیوانات از خطر خشک سالی، سیلاب، آتش سوزی و شکار در امان می مانند. سر وقت و منظم تغذیه می شوند و اگر زخمی یا بیمار شوند تحت مراقبت های پزشکی قرار می گیرند و همین امر موجب افزایش طول عمر آن ها می شود. اما حیوانات وحشی از این امتیاز ها محرومند.


حیوانات چند سال عمر می کنند

تعیین طول عمر حیوانات وحشی بسیار دشوار است. تحقیقات علمی زیست شناسان تا حدودی به حل این مسئله کمک کرده است. آن ها با تحقیق بر روی ماهی ها توانسته اند از طریق شمارش حلقه های رشد موجود بر روی فلس ها، باله ها و استخوان های گوش و ستون مهره های ماهی ها سن آن ها را تخمین بزنند.

در بعضی از گونه هللای لاک پشت ها، نظیر لاک پشت لاک گنبدی هر سللال یک خط رشد روی لاک آن ها ظاهر می شود که برای تعیین سن آن ها قابل اتکاست. اما از ده سالگی به بعد این خط ها فاقد ارزش علمی اند و قابل استناد نیستند.

زیست شناسان سن پستانداران را نیز از طریق مطالعه ی دندان های آن ها تخمین می زنند. تعداد و نوع دندان ها ملاک تعیین سن در گوسفندان و بزهاست. اما در مورد گوزن ها، میزان فرسایش دندان ها نشان دهنده ی سن آن هاست. دندان های گوزن ها تا هشت سالگی به طور کامل فرسوده می شود و از آن پس حیوان توان خوردن غذا را از دست می دهد. بنابراین، معدود گوزن هایی در طبیعت یافت می شوند که بیش از هشت سال عمر کنند. رویش حلقه هایی بر روی شاخ های بعضی از گونه های قوچ های وحشی نیز تعیین سن آن ها را ممکن می کند اما پس از دوازده الی چهارده سال این حلقه ها ثابت باقی می مانند و در نتیجه تعیین سن آن ها دشوار می شود.

ردیابی پرندگان وحشی و تعیین عمر آن ها نیز تا حدودی غیرممکن است. البته پرنده شناسان با حلقه گذاری پرندگان ، در پای یک عقاب دریایی مرده که در سال ۱۹۳۵ میلادی کشف شده بود حلقه ای وجود داشت که سال ۱۹۱۴ را نشان می داد و معلوم میکرد این پرنده ۲۱ سال عمر کرده است .

حیوانات چند سال عمر می کنند

بررسی ها نشان داده است حیوانات درشت جثه نظیر، شیرها بیشتر از حیوانات کوچک عمر می کنند. یکی از دلایل آن این است که حیوانات کوچک با خطرات متعددی روبه رو هستند طغیان آب رودخانه ها می تواند موجب غرق شدن یا تخریب لانه ی آن ها گردد و منابع غذایی شان را از بین ببرد؛ در حالی که یک حیوان بزرگ در چنین شرایطی فقط ممکن است خیس شود. هم چنین شکارچیان بزرگ از حیوانات کوچک مانند موش ها، خرگوش ها و پرندگان تغذیه می کنند. به علاوه از آن جایی که حیوانات کوچک بسیار پرتحرک هستند، سریع تر می دوند و تعداد دفعات تنفس و ضربان قلب آن ها به مراتب بیشتر از حیوانات بزرگ است، باید غذای کافی بخورند تا انرژی لازم برای این جنب وجوش را به دست آورند. بنابراین، فرسایش سلول های بدن در حیوانات کوچک تر سریع تر روی می دهد، درست مانند موتور یک ماشین که وقتی مدام با حداکثر سرعت کار کند زودتر فرسوده می شود. اکثر حشرات کمتر از یک سال عمر می کنند و بیشتر آن ها نمی توانند دوره ی سرما را تحمل کنند، از این رو چرخه ی حیات آن ها از بهار تا پاییز است. البته حشره ای به نام حشره ی یک روزه ی بهاری معروف به «می فلای» فقط چند سللاعت عمر می کند، که آن هم صرف تولد نوزادان می شود. هم چنین فعالیت یک حیوان بر طول عمر آن تأثیر می گذارد. زنبور ملکه که تمام عمرش را صرف تخم گذاری در کندو می کند ممکن است تا پنج سال عمر کند. اما زنبورهای کارگر که بی وقفه سرگرم جمع آوری گرده های گل و تولید عسل هستند مدت دو الی سه سال عمر می کنند. جالب این که مورچه های ملکه و کارگر در مقایسلله با سایر حشرات طول عمر بیشللتری دارند. مورچه های ملکه بین پانزده الی بیست سال و مورچه های کارگر نیز تا مدت ده سال عمر می کنند. البته برخی حیوانات به منظور استفاده از گوشت آن ها یا پوست قیمتی شان شکار می شوند. بنابراین، بین عمر طبیعی یک حیوان و زمانی که به عنوان استفاده ی تجارتی کشته می شود تفاوت زیادی وجود دارد.

هر چند قبلا اشاره کردیم حیوانات بزرگ تر در مقایسه در مقایسه با حیوانات کوچک تر عمر طولانی تر دارند اما در این مورد ، پرندگان بیشتر از پستانداران عمر می کنند .استثنائاتی هم وجود دارد.

بعضی از خزندگان نیز طول عمر زیادی دارند مثلا پشت لاک گنبدی بیش از پنجاه سال عمر دارند می کند یا بعضی لاک پشت های غول پیکر به صدوپنجاه سالگی هم می رسند.

منبع مجله رشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *