حقایقی درباره مغز انسان

بدن دارای اندام ها و بافت های متفاوتی است که به طور منظم با هم کار می کنند تا بدن سالم و فعال باشد . دستگاه عصبی کنترل کننده و تنظیم کننده کار تمام این بخش هاست . این دستگاه مانند یک شبکه رایانه ای ، پیام های الکتریکی بسیار کوچی را به سراسر بدن ارسال می کند این پیام های الکتریکی که همان پیام های عصبی هستند در طول عصب هایی شبیه به سیم حرکت می کنند که به صورت شبکه ای وسیع در سراسر بدن گسترده اند . مغز مرکز کنترل این دستگاه عصبی پیچیده است که در اینجا برخی از شگفتی های آن را در این مقاله مرور کنیم .

حقایقی درباره مغز انسان

-هشتاد درصد مغز را آب تشکیل می دهد .

-بیست درصد انرژی بدن در مغز مصرف می شود .

-طول رگها و مویرگهای دروزن مغز به ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر می رسد.

-مغز درد تمام اندام ها را حس می کند ، اما خودش دردی حس نمی کند .

-مغز یک نوزاد در سال اول تولد سه برابر بزرگتر می شود .

-سرعت انتقال پیامهای الکتریکی در مغز از نیم متر تا صدو بیست متر بر ثانیه متغیر است .

-هنگام بیداری مغز حدود ۱۰ تا ۲۳ وات الکتریسته تولید می کند و با آن می توان یک لامپ کوچک را روشن کرد .

-هیچ کس نمی تواند خودش را قلقلک بدهد . چون مغز می تواند قلقلک دهنده غیر خودی را از خودی تشخیص می دهد .

حقایقی درباره مغز انسان

-مغز از حدود صد میلیارد سلول مغزی به نام نرون تشکیل شده و هز نرون با هزاران شاخک ارتباطی نرون های دیگر متصل می شود . به این شاخک ها سیناپس می گویند .

-موقع یادگیری مطالب جدید ، نرونهای جدیدی ایجاد می شوند نحوه ارتباط آن ها با یکدیگر تغییر می کند . یعنی مغز هر لحظه در حال دگرگونی و تغییر شکل است .

-کمبود خواب میتواند قدرت یادگیری را مختل کند .

-همه آدمها هنگام خواب ، یک تا دو ساعت خواب می بینند . اما اغلب آنها را فراموش می کنند . پنج دقیقه بعد از دیدن رویا نصف آن پاک می شود و ده دقیقه بعد نود درصد رویاها را فراموش می کنیم . از این رو بهترین کار این که به محض بیدار شدن ، رویای خود را یادداشت کنیم.

-هنگام رویا ، بدن ما با ترشح نوعی هورمون اندامهای حرکتی را از کار می انداز د و نمی گذارد به رویاهای خود واکنش نشان دهیم . به طور مثال ممکن است در عالم رویا با دوست خود فوتبال بازی کنیم . درحالی که بدن ما بی حرکت است . اختلال در ترشح این هورمون موجوب می شود بعضی ها در خواب راه بروند .

در مغز ما یک مرکز تشخیص جوک وجود دارد که باعث می شود خنده دار بودن جوک های را درک کنیم . افرادی که بخش جولیی مغز آنها ( بویژه در سمت راست ) دچار آسیب شود ، نسبت به جوکه ا بی تفاوت می شوند !

هنگام پلک زدن مغز ما وارد عمل می شود و صحنه ها را طوری به هم پیوند می دهد که کتوجه قطع شدن تصویر نمی شویم . این عمل هر روز حدود بیست هزار بار تکرار می شود .

سلول های عصبی

دستگاه عصبی از میلیاردها سلول بسیار ویژه به نامه نورون تشکیل شده است . هر سلول عصبی ( نورون) انشعاب هایی شبیه تار عنکبوت دارد که به آنها دندریت می گویند . دندریتها پیام ها را به کمک رشته های عصبی نازک تر از آن هستند که با چشم غیر مسلح دیده شوند ، اما بعضی سلولهای عصبی بیش از سی سانتی میتر طول دارند و جزو درازترین سلولهای بدن محسوب می شوند .

مغز ، نخاع و اعصاب محیطی سه بخش اصل دستگاه عصبی هستند . نخاع در درون مهره های ستون فقرات قرار دارد . اعصاب محیطی از نخاع و مغز منشعب شده و در سراسر بدن گسترده اند .

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *