جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه

 

یکی از مشکلاتی که بچه ها بعد از انتخاب رشته پیدا می کنند، اینه که در سال دهم حس می کنند، رشته ای که از طریق هدایت تحصیلی انتخاب کردن،  دلچسب اونها نیست.یعنی فکر می کنند که انتخابشون، خیلی با علاقه شون همخونی نداره. خب تغییر رشته اون چیزیه که اینجا بدردشون می خوره و به قول معروف جلوی ضرر را میگیره. نکته مهم اینه که باید توی سال دهم، اقدامات لازم را برای تغییر رشته انجام بدن. در این مقاله سعی می کنیم که شما را در خصوص مراحل انجام این کار راهنمایی کنیم.

انتخاب رشته سال نهم

تغییر رشته در پایه دهم

مراحل انجام تغییر شاخه / رشته :

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته نظری

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته نظری

 

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های فنی حرفه ای

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های فنی حرفه ای

 

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های کاردانش

مراحل تغییر رشته/ شاخه به رشته های کاردانش

 

الف ) نمون برگ تقاضای تغییر شاخه / رشته را پر کنید

نمون برگ تقاضای تغییر شاخه / رشته را پر کنید

۱- نمون برگ (تقاضای تغییر شاخه / رشته) باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریورماه تکمیل کنید و به تائید ( امضاء و اثر انگشت) ولی تون برسونید و سپس به مدیر واحد آموزشی(مدرسه) تحویل بدید.

۲- به منظور آمادگی شما برای  شرکت در امتحان تغییر شاخه / رشته لازمه که با مشاور مدرسه  در طول سال تحصیلی پایه دهم  مشورت کنید و راهنمایی لازم را از او بگیرید.

معرفی دانش آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه /رشته

ب)معرفی دانش آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه /رشته :

بعد از تائید اداره آموزش پرورش منطقه به منظور شرکت شما در امتحان تغییر شاخه /رشته باید محل برگزاری امتحان تون متناسب با رشته ای که تقاضا کردید، مشخص بشه. اگه رشته مورد تقاضا در واحد آموزشی محل تحصیل تون وجود داشته باشه، در همان واحد آموزشی در امتحان تغییر شاخه / رشته شرکت خواهید کرد.

در صورتیکه رشته مورد تقاضا تون در  واحد آموزشی فعلیتون موجود نباشه با هماهنگی اداره آموزش و پرورش ، دبیرستان یا هنرستان مورد نظر تعیین میشه و شما را جهت امتحان به اون و احد آموزشی تا یک هفته قبل از شروع امتحانات براساس نمون برگ ب معرفی می کنن .

ج) شرکت دانش اموزان در امتحان تغییر شاخه/رشته:

برای انجام تغییر شاخه / رشته  در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ، نظری و کاردانش ، شما باید در امتحان یک سری از درس های مربوط به اون رشته (در پایه دهم اون رشته) شرکت کنید و نمره قبولی اون درس ها را بگیرید. ، جدول دروس تغییر شاخه /رشته شامل موارد زیر هستش:

 

جدول درس های تغییر شاخه/رشته دانش اموزش از پایه دهم به یازدهم در دوره دوم متوسطه

رشته / شاخهرشته ریاضی فیزیکرشته علوم تجربیرشته علوم و معارف اسلامیرشته های شاخه فنی و حرفه ایرشته مهارت های شاخه کاردانش
نام دروس تغییر رشتهریاضی ۱

هندسه ۱

فیزیک ۱

شیمی ۱

ریاضی ۱

فیزیک ۱

شیمی ۱

زیست شناسی۱

تاریخ ۱(تخصصی رشته)

عربی (زبان تخصصی رشته )۱

اصول عقاید ۱

علوم و معارف قرآنی ۱

شرکت در آزمون تمامی دروس اختصاصی ( دروس شایستگی های فنی و غیر فنی ) رشته مورد نظر و کسب نمره قبولیشرکت در تمامی آزمون های دروس اختصاصی ( قبولی در دروس شایستگی های غیر فنی ) و گذراندن شایستگی فنی “استاندارد مهارت ” و قبولی برابر با نمرات دستگاه متولی تا پایان پایه یازدهم

 

توضیحات در خصوص تغییر رشته

 

تطبیق درس های رشته قبلی با رشته جدید:

 • نمره قبولی همه درس ها در رشته قبلی که با درس های رشته جدید دارای کد درسی یکسانی هستند به عنوان دروس گذرانده شده در رشته جدید از شما پذیرفته میشه.
 • بعضی از درس هایی که شما گذروندید و کد یا عنوان اون مشابه با درس های  رشته جدید نیست ولی از نظر محتوا شباهت دارند براساس جدول زیر قابل تطبیق می باشد و نمره درس گذرانده شده از شما پذیرفته میشه و جایگزین نمره آن درس ، در رشته جدید میشه.
 • چنانچه تعداد واحدهای گذرانده شده با تعداد واحدهای دروس تطبیقی موضوع جدول تطبیق زیر یکسان نباشد ، تعداد واحدهای درسی رشته جدید ملاک محاسبه خواهد بود . به عنوان مثال درس ریاضی ۱ ویژه رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی که درس ۴ واحدی است به جای درس ریاضی و آمار ۱ رشته های علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی به ارزش ۳ واحد تطبیق داده میشه.
ردیف

 

دروس گذرانده شده ( قبولی) در رشته قبلیدروس قابل تطبیق با رشته جدید
عنوان درسکد درسعنوان درسکد درس
۱ریاضی ۱۱۰۰۵۱ریاضی و آمار ۱۱۰۸۱
۲فیریک ۱۱۰۱۰۱فیزیک ۱۱۰۲۹۱
۳اصول عقاید ۱۱۰۲۴۱تعلیمات دینی ( دینی ، قرآن و اخلاق)۱۱۰۰۱۱
۴اصول عقاید ۲۱۰۲۴۱تعلیمات دینی ( دینی ، قرآن و اخلاق)۱۱۰۱۵۱
۵تعلیمات دینی (دینی ، اخلاق و قرآن )۱۱۰۱۵۱اصول عقاید ۱۱۰۲۴۱
۶عربی تخصصی ۱۱۰۱۶۱عربی ، زبان قرآن ۱۱۰۰۲۱
۷عربی تخصصی ۱۱۰۲۷۱عربی تخصصی ۱۱۰۱۶۱
۸عربی تخصصی ۱۱۰۲۷۱عربی ، زبان قرآن ۱۱۰۰۲۱
۹عربی تخصصی ۱۱۰۱۶۱عربی تخصصی ۱۱۰۲۷۱
۱۰تاریخ ۱۱۰۱۹۱تاریخ ۱ تخصصی۱۰۲۸۱
۱۱تاریخ ۱ تخصصی۱۰۲۸۱تاریخ ۱۱۰۱۹۱
۱۲ریاضی ۱۱۰۰۵۱ریاضی ۱۸۸۶۱۰
۱۳عربی،زبان قرآن۱۱۰۰۲۱عربی ، زبان قرآن ۱۱۰۰۲۳
۱۴فیزیک ۱۱۰۱۰۱فیزیک ۱۸۸۹۰۰
۱۵شیمی ۱۱۰۱۱۱شیمی ۱۸۸۸۰۰
۱۶عربی تخصصی ۱۱۰۱۶۱عربی ، زبان قرآن ۱۱۰۰۲۲
۱۷عربی تخصصی ۱۱۰۲۷۱عربی ، زبان قرآن ۱۱۰۰۲۲
۱۸زبان خارجی ۱۱۰۰۸۱زبان های خارجی ۱۱۰۰۸۲
۱۹زیست شناسی ۱۱۰۱۴۱زیست شناسی۸۸۷۰۰

 

 • پس از ثبت نام دانش آموز در رشته جدید ، تطبیق دروس از طریق سیستم رایانه ای انجام می شود و دروسی که شما برای فارغ التحصیلی باید اونها را بگذرونید ،با درج کلمه کمبود در کارنامه مشخص خواهد شد .
 • -پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه / رشته و براساس موارد زیر دروس (مربوط) از شما مورد قبول قرار میگیره و بقیه درس های پایه دهم رشته جدید را ، باید در دوره تابستانی پایه یازدهم یا دروه تابستانی پایه دوازدهم یا به صورت غیر حضوری در دی ماه پایه دوازدهم را انتخاب کنید و بگذرونید.

 

نمره های مربوط به درسهای تغییر رشته / شاخه در کارنامه شما ثبت میشه

چگونگی ثبت نمرات امتحان تغییر رشته

با توجه به اینکه امتحان تغییر رشته/شاخه همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور ماه پایه دهم انجام میشه بعد از تموم شدن امتحانات، نمره های مربوط به درسهای تغییر رشته / شاخه در کارنامه شما ثبت میشه و در صورتیکه شما بتونید در همه درسهای مربوط به اون تغییر رشته جدید موفق بشید در این صورت مرکز آموزشی که در اون امتحانات تغییر رشته تون را دادید، یک نمون برگ تهیه  میکنه که در اون گفته شده شما با موفقیت درسهای تغییر رشته را گذروندید. این نمون برگ به  پرونده هدایت تحصیلی شما اضافه میشه و در پرونده تحصیلی شما نگهداری میشه و با توجه به این نمون برگ و نمره هایی که در کارنامه تحصیلی درج شده . شما میتونید در پایه یازدهم رشته جدید ثبت نام کنی .

اعلام نظر نهایی در خصوص تغییر رشته

 نکته مهم: توجه کنید که حتی اگه نتنونی بعضی از درسها را در خرداد ماه بگذرونی اونها رو میتونی تو شهریور ماه دوباره امتحان بدی

 

فایل های پیوست:

نمون برگ الف

نمون برگ ب تغییر رشته/ شاخه

 

 

مطالب مرتبط

۴۰۰ دیدگاه‌

 1. mahdi گفت:

  سلام خسته نباشید که به خوبی به سوالات پاسخ میدین. من چن روز پیش درخواست تغییر رشته از تجربی به انسانیو دادم حالام که فصل امتحاناته دروس تخصصی تجربیو اصلا نمیخونم در عوض وقت میزارم رو اون ۴ تا درس تخصصی انسانی چون تا جایی که نظراتو خوندم پاس کردن دروس تخصصی تجربی ملزم نیست. پس شما هم همین اطمینانو میدید که شرایط اینجوریه ؟ چون اگر دروس تجربیو تجدید شدم واقعا وقت ندارم تابستان صرف پاس کردن این ها بکنم . از شمام یه قوت قلب میخوام که یه اطمینان خاطر بدید به من ممنون.

 2. یه نیازمند گفت:

  سلام ببخشید من دارم از رشته تجربی به ریاضی فیزیک تغییر رشته میدم
  اما با وجود عدم علاقه ای که به زیست دارم احساس میکنم تو امتحان خرداد زیست نمره تجدیدی به قولی میارم
  ایا با وجود این تجدید میتونم باز تغییر رشته بدم یا حتمن باید قبول میشدم
  یا باید حتمن باز امتحان بدم که پاسش کنم یا مهم نیست.
  اخه رشته ریاضی زیست نداره
  توروخدا کمک کنید

 3. هادی گفت:

  سلام چن تا سوال
  من امسال دهم هستم و رشته ریاضی ولی اصلا علاقه ای ندارم بهش و اقدام برای تغییر رشته به کامپیوتر در فنی حرفه ای کردم حالا احتمالا در خرداد درس ریاضی و فیزیکمو به ۱۰ نمیرسم با این وجود میتونم بجای امتحان دوباره در شهریور توی رشته ریاضی همین ریاضی و فیزیک دهم رو تو فنی حرفه ای امتحان بدم که راحت تره؟ لطفا جواب بدید
  و یک سوال مهم اینکه مگه این قانون برداشتن مردودی پایه دهم هنوز ادامه نداره توی اون اومده بود که با قبولی د ر۷ درس از ۱۴ درس میشه رفت پایه یازدهم در این صورت من توی موارد بالا که گفتم مشکلی ندارم ؟ و میتونم بدون امتحان شهریور هم حتی راحت به یازدهم کامپیوتر برم؟ اینایی که گفتم درست هست یا نه؟
  لطفا کامل جواب بدید خیلی برام مهمه ممنون از سایت خوبتون

  • F_ nekuei گفت:

   سلام شما باید شهریور در تمام دروس شایستگی های فنی و غیر فنی این رشته نمره قبولی بگیرین دروس الزامات محیط کار، نصب و راه اندازی سیستم های رایانه ای، تولید محتوای الکترونیک و برنامه سازی، دانش فنی پایه و نقشه کشی فنی رایانه ای. دروس ریاضی ۱ و فیزیک جز دروسی که باید برای تغییر رشته امتحان بدین نیست در واقع اگر شما درس ریاضی و درس فیزیک رشته ریاضی را پاس می کردین با دروس ریاضی و فیزیک هنرستان تطبیق داده میشد و اگر پاس نکردین و در دروس تغییر رشته قبول شدین باید بعدا پاس کنین.

 4. هادی گفت:

  ببخشید اون سوال هایی که الان تو دیدگاه قبلی دادم اومد براتون یا نه خیلی مهمن برام لطفا زود تر جواب بدید ممنون از سایت خوبتون

 5. sardar گفت:

  سلام من سال یازدهم تجربی هستم و میخوام سال بعد دوازدهم انسانی رو بخونم چون علاقمو ب اون رشته میبینم باید چیکار کنم خیلی استرس دارم ک اگ تغیر رشته نشه داد چی؟لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام با مشاور مدرسه درباره تغییر رشته خود صحبت کنین تغییر رشته در پایه یازدهم شرایط خاص خودش را داره شاید بتونین از مورد تکرار پایه استفاده کنین .

 6. Hossein گفت:

  سلام
  من الان دهم تجربی رو تموم کردم و از اونجا که علاقه ایی به این رشته نداشتم زیست رو مردود شدم.
  الان برای تغییر رشته به ریاضی باید حتما نمره قبولی در این درس یا نه

 7. مهدی گفت:

  با سلام من امسال به یازدهم معماری می روم به رشته انسانی علاقه مندم و می خواهم تغییر رشته بدم ولی ریاضی و شناخت مواد و مصالح را مردود شدم آیا امکان هست تغییر رشته بدم یا مردود ها رو امتحان بدم شهریور ؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام اگر در امتحان تغییر رشته قبول شوید که نیازی به نمره درس شناخت مواد و مصالح ندارین ولی ریاضی انسانی را بعدا باید پاس کنین. برای تغییر رشته به مدیر مدرسه مراجعه کنین و فرمهای تغییر رشته را پر کنین همچنین باید ۴ درس تغییر رشته یعنی علوم و فنون ادبی ۱، جامعه شناسی ۱، اقتصاد و منطق را شهریور امتحان دهید.

 8. kaveh گفت:

  سلام ، لطفا سریع پاسخ بدید، برای اینکه از رشته فنی حرفه ای در پایه دهم بخوام سال یازدهم وارد رشته تجربی بشم باید چیکار کنم و چه شرایطی داشته باشم ، ممنون میشم پاسخ بدید خیلی ضروریه

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام بعد از موافقت مشاور و مدیر مدرسه دروس تغییر رشته به تجربی دروس ریاضی۱، زیست شناسی۱، فیزیک۱ و شیمی۱ هست که باید در شهریور امتحان بدین.

 9. mortea گفت:

  سلام
  من میخوام از رشته کار دانش که نمرات قبولی دارم تغییر رشته به هنر یعنی فنی کنم {پیاییه یازدهم}به نظر رشته ها متابقت دارند و امکان پذیر است

 10. ای سا گفت:

  سلام من رشتم تجربیه و میخوام به رشته ریاضی برم ولی شهر ما نداره میخواستم بدونم حداقل چند نفر باید باشن که در مدرسه نمونه ریاضی تشکیل بشه…

 11. فریبا گفت:

  با سلام و احترام
  دخترم پایه دهم تجربی را گذرانده است ولی از دیروز که پرونده‌اش را برای جابجایی از مدرسه گرفتیم متوجه شدیم انتخاب تجربی آخرین انتخاب بوده و اصلا مشاور به ما اطلاعی نداده بود و چون در این رشته مخصوصا در درس فیزیک و ریاضی نمره کم گرفته از دیروز دچار عذاب وجدان شده ام چون من دوست داشتم رشته تجربی را انتخاب کند و البته فکر میکردم انتخاب درستی بوده است ممنون میشوم راهنمایی‌ام کنید
  با سپاس

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   در صورتیکه دخترتان به رشته تجربی علاقه ندارد میتواند در امتحانات تغییر رشته شرکت کند، البته قبل از همه این موارد باید ببینید که او واقعا چه رشته ای را دوست دارد

 12. سلام من علاقه به رشته تجربی دارم اما به دلیل پر شدن کلاس ها نتوانستم ثبت نام کنم و مجبور شدم معارف اسلامی ثبت نام کنم.تا بعد از تغییر رشته در سال بعد تجربی بخونم.برای تغییر رشته چه درس هایی رو باید امتحان بدم؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   بهتره همین امسال پیش مشاور مدرسه بری و درسهایی که حد نصاب را نیاوردی بهت بگه و توی امتحان شهریورماه شرکت کنی

 13. مروارید گفت:

  سلام من میخواهم در امتحان تغییر از ریاضی به تجربی شرکت کنم میخواستم بدونم سوالات زیست تستی هستند یا تشریحی؟

 14. محمد زنده دل گفت:

  سلام دختر من مجاز به انتخاب رشته های علوم تجربی و ریاضی نشده ولی خودش علاقه مند به رشته تجربی هست یک دبیرستان غیر انتفاعی در رشته تجربی ثبت نامش کرده ولی میگن اگر ادامه دهد در موقع امتحان نهایی و اخذ مدرک دیپلم بامشکل مواجه خواهد شد لطفا در این خصوص راهنمایی فرمایید

 15. Ariyan گفت:

  سلام خسته نباشید بنده دهم هستم از تجربی به فنی کامپیوتر تعقیر رشته دادم الان من چنتا سوال دارم

  اول اینکه من برای امتحانات شهریور اگر قبول نشدم کتابای کامپیوترو دوباره تجربیو میخونم؟

  دوم کتابای کامپیوتر که باید امتحان بدم چیا هستن؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام ، ۱-اگر قبول نشوید نمیتوانید تغییر رشته بدهید ۲- تمامی دروس اختصاصی ( دروس شایستگی های فنی و غیر فنی ) رشته کامپیوتر را باید امتحان بدهید

 16. مریمم گفت:

  سلام خسته نباشد, من رشته تجربی ثبت نام کردم ولی بعد هفته خانوادم اجازه نمی دن که من تجربی بخونم و می خوان که من ریاضی برم توی هدایت تحصیلی هم تجربی و ریاضی الف هست ولی من واقعا به تجربی علاقه دارم به خاطر زیست و… ولی خانوادم می گن که دانشگاه رفتنش سخته به خاطر متقاضی زیاد نسبت به ریاضی, الان هم می خوام برم ریاضی ولی تجربی هم بخونم که دو دیپلمه بشم ایا الان هم این امکان تو نظام جدید وجود داره ؟ وچی کار باید بکنم هم تجربی بخونم هم ریاضی؟ ممنونم که جواب منو بدید
  تشکر

  • nojavanshad گفت:

   سلام
   بهتره روی یک رشته متمرکز بشی، واقعا اگه به رشته تجربی علاقه مند هستی و مشاغل مربوط به پزشکی ، پرستاری ، دنداپزشکی و فیزیوتراپی را دوست داری خب تجربی بری بهتره ولی اگه از محیط بیمارستان و سرکله زدن با بیمارها بیزار هستی بهتره این رشته نری
   برای رفتن به ریاضی فیزیک باید از حل مسایل و سرو کله زدن با مسایل سخت ریاضی خوشت بیاد و به مسایل فنی هم علاقه مند باشی

 17. حنی گفت:

  من تجربی به انسانی هستم…امسال تابستون دارم امتحان میدم ولی تو اقتصاد مردود شدم
  دی باید دوباره امتحان بدن یا کلا نمیتونم تغییر رشته بدم؟

 18. تجربی به انسانی گفت:

  سلام.امروز ۲۴ مهر ماه.یعنی ۲۴ روز از شروع مدارس گذشت می خواستم بدونم الان می تونم تغییر رشته بدم.اگر سریع جوابمو بدید ممنون میشم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام موقع تغییر رشته قبل از امتحانات شهریور ماه یا امتحانات خردادماه است. الان نمیشه تغییر رشته داد

 19. مهشید گفت:

  سلام من شرایط ورود ب مدرسه تجربی رو نداشتم و اومدم انسانی ولی هنوزم عاشق تجربی و زیست و شیمی ام با این اوصاف برای امتحان تغییر رشته نیاز ب اون برگه هدایت تحصیلی سال نهم هست یانه

 20. helia گفت:

  سلام.من امسال نهمم و میخوام اولویتمو تو ازمون نمونه دولتی و تیزهوشان انسانی بزنم که قبول شم و بعد تغییر رشته بدم برم تجربی. بعد از تغییر رشته میتونم تو مدرسه تیزهوشان یا نمونه تجربی بخونم یا ن؟

 21. ali گفت:

  سلام من پایه دوازدهم رشته مکانیک خودرو هستم ۲ سوال داشتم. ۱-ایا امسال کنکور فنی داریم یا خیر ۲-ایا امکان اینکه کنکور رشته کامپیوتر رو بدیم هست؟ و برای اینکه در دانشگاه رشته کامپیوتر رو ادامه بدیم باید چیکار کنیم؟ ممنون از پاسخگوییتون

 1. مهر ۲۴, ۱۳۹۷

  […] جزییات تغییر رشته در پایه دهم متوسطه | نوجوان شاد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *