توصیه هایی برای نمره ی بهتر گرفتن (قسمت اول)

برای رسیدن به موفقیت در انجام هرکاری نیاز به طی کردن اصولی مراحل رسیدن به آن می باشد. درس خواندن و تحصیل به عنوان جزء جدایی ناپذیر زندگی قریب به اتفاق افراد جامعه بوده که  برای موفقیت در آن و به دست آوردن نمره های مطلوب و مناسب مانند سایر کارها، نیاز به انجام دادن یک سری اصول اثبات شده دارد، چراکه مطلوب هر کسی در حین تحصیل این است که از درس خواندن خود بهترین نتیجه ممکن را بگیرد. نمود واقعی و معیار سنجش فعلی در حین تحصیل، سطح نمرات کسب شده توسط فرد است که نشان می دهد شخص چقدر در دوره تحصیلی خود موفق بوده است. بنابراین دانستن راهکارها و شرایطی که بتوان به کمک آن ها سطح نمرات کسب شده را بهتر از قبل کرد، می تواند مورد نیاز و کمک کننده باشد. در مقاله پیش رو سعی شده است، مهم ترین نکات و تکنیک های مطالعه بیان شود، تا بتوانید به کمک آن، وضعیت تحصیلی خود را بهبود داده و نمرات بهتری کسب کنید. مقاله شامل چهار بخش اصلی مقدمه های موفقیت، مطالعه موثر، انجام کارها به بهترین شکل و کمک گرفتن می شود. هرکدام از این بخش ها خود شامل چندین زیرشاخه است که حاوی مطالبی پیرامون بخش مربوطه می باشد. امید است مطالعه این مطالب و استفاده از آن ها بتواند کمکی هرچند کوچک درراستای بهبود هرچه بیشتر وضعیت تحصیلی فعلی شما باشد.

در ابتدا باید توجه کنید که چیزی به نام پری جادویی، که بتواند نمره شما را از ضعیف به عالی برساند، وجود ندارد. در واقع این شما هستید که باید با تلاش خود، آن را به دست بیاورید. با کارکردن زیاد روی تمرین های منزل و انجام دادن نکات و تکنیک های مطالعه که در ادامه بیان می شود، می توانید سطح نمراتتان را بهبود بخشیده و به طور کل سال تحصیلی خود را دگرگون کنید.

بخش اول: مقدمه های موفقیت

توجه کردن در کلاس

۱- توجه کردن در کلاس

بهترین کاری که می توانید برای بهبود نمراتتان انجام دهید، داشتن تمرکز و توجه در زمانی است که اطلاعات درسی برای اولین بار برای شما بیان می شود. خیلی ساده است که زمانی که معلم شما در حال درس دادن مطلبی است که چندان جذاب نمی باشد، شما به آن توجه نکنید اما در واقع باید سعی کنید با آن همراه باشید. به خوبی به مطالبی که مطرح می شود، گوش کنید و سعی کنید خود را با پرسیدن سوال و یادداشت کردن نکات، در بحث درگیر نگه دارید.

برداشتن یادداشت

۲- برداشتن یادداشت

یکی دیگر از راه هایی که به بهبود نمره های شما کمک می کند، برداستن یادداشت است. در زمانی که شما بعد از یادداشت برداری به سراغ مطالعه می روید، یادداشت های خوب مثل نقشه راه هستند. این کار همچنین به معلم شما نشان می دهد که شما برای بهتر شدن در درس، مصمم هستید. دقت کنید که نیازی نیست که هرآنچه را معلمتان می گوید، یادداشت کنید، بلکه صرفا نکات مهم و پایه ای را ثبت کنید. به بیان دیگر نحوه یادداشت برداری مانند زمانی است که بخواهید اتفاقاتی را که در طول روز برایتان افتاده است، برای والدینتان تعریف کنید. بنابراین می بایست علاوه بر نگاه کلی به مسائل، مطالب مهم تر را با جزئیات بیشتری یادداشت کنید.

 • -اگر فکر می کنید موضوع یا مطلبی باری شما نامفهوم و یا پیچیده است، آن مطلب را هم یادداشت کنید. حتی اگر متوجه توضیحات معلمتان نشده اید، چون آن را یادداشت کرده اید، بعدا می توانید با مطالعه و پیگیری آن، اطلاعات بیشتری درباره آن کسب کنید.
 • -سعی کنید یادداشت برداری را با دست انجام دهید نه با لوازمی مثل کامپیوتر. این مساله به شما کمک می کند تا مطلب را سریع تر به ذهن بسپارید.
 • پرسیدن سوال زمانی که متوجه مطلبی نشده اید

۳- پرسیدن سوال زمانی که متوجه مطلبی نشده اید

اگر متوجه موضوعی که معلمتان درباره آن صحبت می کنید، نشدید و یا مطلبی که در کتاب شماست برایتان نامفهوم است، از سوال پرسیدن نترسید. ویژگی انسان های باهوش  این نیست که همه چیز را فورا یاد بگیرند، بلکه آن ها به قدر کافی کنجکاو هستند تا در مورد آن موضوع سوال بپرسند و پاسخ مساله ای را که نمی دانند، پیدا کنند.

 • -اگر از پرسیدن سوال، جلوی بقیه عصبی و دست پاچه می شوید، می توانید با معلمتان خارج از زمان کلاس صحبت کنید و از او بابت ارائه توضیحات بیشتر، کمک بخواهید.
 • -نکته بعدی این است که نباید این احساس را داشته باشید که معلم شما ازینکه موضوعی را متوجه نشده اید، عصبانی می شود. اتفاقا معلم ها زمانی که شما به قدر کافی علاقه نشان دهید و با پرسیدن سوال از آن ها کمک بخواهید خوشحال هم می شوند.
 • -اگر بعد از پرسیدن سوال، معلم شما نتوانست طوری مطلب را توضیح دهد که شما متوجه آن شوید و هنوز مطلب برای شما نامفهموم است، به کمک اینترنت به دنبال توضیحات جدید باشید. شما به طور معمول می توانید ویدیوهایی از سایت Youtube  و یا سایت آپارات پیدا کنید که مطالب معمول مدرسه را پوشش می دهد. همچنین ممکن است صفحات اینترنتی وجود داشته باشد که موضوع آن مرتبط با سوال شما بوده و بتواند توضیح بهتری به شما ارائه کند.
 • مرور سرفصلها

۴- مرور سرفصل دروس

معلم شما احتمالا سرفصل دروسی را که می خواهد تدریس کند، ابتدای سال تحصیلی یا ترم درسی به شما می دهد. سرفصل دروس شامل طرح کلی تمامی مطالبی است که شما  قرار است در طول سال تحصیلی مطالعه کنید. شما باید سرفصل هر درس را به دقت مطالعه کرده و درباره هر قسمتی که برایتان مفهوم نیست از معلمتان بپرسید. انجام دادن این کار به همراه برداشتن یادداشت می تواند یک نقشه راه مناسب دیگر برای یادگیری بهتر باشد.

خوردن میان وعده در طول روز

۵- خوردن میان وعده در طول روز

ممکن است خود شما متوجه این موضوع نشوید اما مشکل عدم تمرکز شما در هنگام درس خواندن می تواند مربوط به گرسنه بودن شما باشد، بنابراین سعی کنید یک میان وعده کوچک در بین کلاس هایتان بخورید تا به تمرکز بیشتر مغزتان کمک کند. همچنین  نوشیدن آب هم می تواند باعث افزایش جذب مواد غذایی شود.

 • -میان وعده شما باید شامل پروتئین بالایی باشد که بتواند بیشترین انرژی را به شما برساند. مقداری بادام و یا آجیل سویا می توانند انتخاب های مناسبی باشند.
 • پیدا کردن شرایط مناسب مطالعه

۶- پیدا کردن شرایط مناسب مطالعه

یادگیری در افراد مختلف به شیوه های مختلفی انجام می شود. برخی افراد زمانی یادگیری بهتری دارند که حرکت می کنند و یا از اعضای بدن خود استفاده می کنند. برخی دیگر به کمک تعداد زیادی از تصاویر می تواندد یادگیری بهتری داشته باشند. برخی دیگر هم زمانی یادگیری بهتری دارند که به چیزی مثل کلمات و یا موسیقی گوش کنند. بررسی کنید تا متوجه شوید چه چیزی به شما کمک می کند تا مطالب را بهتر به ذهن بسپارید، سپس به چگونگی انجام و تاثیرگذاری آن فکر کنید.

 • -به طور مثال اگر قدرت یادگیری شما از طریق شنیدن بیشتر است، از معلم خود بخواهید اگر امکان پذیر است صحبت هایش را هنگام تدریس ضبط کنید تا به آن ها دوباره گوش کنید.
 • -اگر نمی دانید سبک و شرایط مطالعه شما چگونه است، می توانید از تست های آنلاین موجود در اینترنت استفاده کنید. همچنین می توانید از تجربیاتتان در کلاس های درس، جهت ارزیابی و نتیجه گیری درباره سبک مطالعه تان نیز استفاده نمایید.
 • -اگر یادگیری شما از طریق دیدن بهتر است، به دنبال جداول و وبسایت هایی باشید که بتوانند اطلاعاتی را که برای یادگیری نیاز دارید، به صورت دیداری در اختیار شما قرار دهد.
 • ادامه مطلب

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. آذر ۲۷, ۱۳۹۵

  […] قسمت قبل یاد گرفتیم چطور مقدمات درس خوب خواندن را برای نمره […]

 2. آذر ۲۷, ۱۳۹۵

  […] قسمت قبل با برخی از نکات مهم در خصوص بهبود نمره درسی آشنا شدیم. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *