توصیه هایی برای نمره ی بهتر گرفتن (قسمت دوم)

در قسمت قبل با برخی از نکات مهم در خصوص بهبود نمره درسی آشنا شدیم. در ادامه چند نکته دیگر در خصوص روش مطالعه موثر آورده شده است:

بخش دوم: مطالعه موثر

بلافاصله شروع به مطالعه کردن

۱- بلافاصله شروع به مطالعه کردن

مطالعه نکردن تا انتهای سال تحصیلی و یا موکول کردن مطالعه به شب امتحان نتیجه ای جز کسب نمره ضعیف برایتان ندارد. دلیل این امر این است که مغز زمان کافی برای یادگیری را در اختیار نداشته و نمی تواند مطالب را در خود ذخیره کند. انباشته کردن مطالب و موکول کردن مطالعه به شب امتحان، باعث می شود نتوانید به درستی مطالب را به یاد بیاورید و یا اصلا چیزی به خاطرتان نیاید. اساسا شما باید هر شب زمانی را به مرور مطالبی که در طول هفته قبل یاد گرفته اید، اختصاص دهید تا مطمئن شوید همه چیز را فهمیده اید و به یاد می آورید.

  • نتیجتا زمانی که شما بخواهید برای آزمون، مطالعه کنید، صرفا نیاز به یک مرور سریع بر یادگیری های قبلیتان دارد.
  • تا می توانید مطالبی را که در گذشته یاد گرفته اید، مرور کنید. این کار باعث می شود مطالب هر چه بیشتر در ذهن شما نقش ببندد.

۲- مرور یادداشت های برداشته شده

مرور یادداشت های برداشته شده

یادداشت برداری خوب به شما کمک می کند تا خیلی سریع مطالب را مرور کرده و ذهن خود را آماده و فعال نمائید. اگر در ابتدا متوجه مطلب یا مفهومی نشدید، برداشتن یادداشت مانند یک نقشه راه، به شما کمک می کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید. یادداشت های خود را بر اساس موضوع یا سرفصل، دسته بندی کنید تا مرور هر سرفصل در یک زمان انجام شود.

  • -ممکن است برخی سرفصل ها که باهم مرتبط هستند، شامل موضوعات بسیار متفاوتی در طول سال تحصیلی باشند. ممکن است نیاز باشد مطالبی را که درفاصله زمانی چند ماه یاد گرفته اید، کنار هم بگذارید تا تصویر کاملی از آن مطلب در ذهنتان به وجود بیاید.

۳- داشتن راهنمای مطالعه

داشتن راهنمای مطالعه

ممکن است گاهی اوقات معلم شما، به شما در مورد نحوه مطالعه راهنمایی کند اما اگر این اتفاق نیفتاد، شما باید راهنما و هدایت کننده خود را داشته باشید. راهنمای مطالعه خوب، شامل انجام تفکیک بین مطالبی که احتمالا مورد سوال در امتحان باشند و سایر مطالب و نهایتا لیست کردن ایده های مهم مرتبط با آن می باشد. این کار معمولا جهت آمادگی برای امتحان انجام می شود، اما می توانید از آن برای انجام فعالیت های معمول هم استفاده کنید. زمانی که هر بخش از مطالب را مطالعه کردید، برای خود یک راهنمای مطالعاتی درست کنید، بدین ترتیب شما آمادگی مواجه با هر مساله طرح شده از جانب معلم خود را دارید.

  • -برای خود کارت های مطالعه درست کنید. کارت های مطالعه در واقع راهنماهای مطالعاتی کوچکی هستند که می توانند شامل یک یا چند مفهموم و موضوع در خود باشند. پس از درست کردن می توانید آن ها را مانند فلش کارت مطالعه کنید. سعی کنید هرروز بین دو تا سه مورد از آن ها را درست کنید، طوری که مطالبی را که در هفته های گذشته هم یاد گرفته اید پوشش دهد تا مطالب همیشه در ذهنتان تازه بماند.

۴- درست کردن دیوار مطالعه

درست کردن دیوار مطالعه

آیا می دانید نقشه ذهنی چیست؟ نقشه ذهنی زمانی شکل می گیرد که شخصی ایده ای را روی یک برگه یا کارت می نویسد و آن را روی دیوار قرار می دهد. سپس کارت های دیگری را که دارای ایده های مشابهی با آن هستند، در کنار آن قرار می دهد. شما هم می توانید برای مطالعه از این الگو استفاده کنید. تعدادی نمودار و گراف به همراه توضیحات مرتبط با آن ها را تهیه کرده و هرکدام را روی تکه کاغذ یا کارتی بنویسید، سپس آن ها را با قرار دادن روی دیوار دسته بندی کنید. با توجه به الگوی دیوارتان مطالعه کنید تا زمانی که موعد امتحان برسد. در آن هنگام شما می توانید اطلاعات مفید مورد نیاز خود را در مدت زمان کمتر و به سادگی پیدا کرده و به خاطر بسپارید.

۵- استفاده از تکنیک های به خاطر سپردن

 استفاده از تکنیک های به خاطر سپردن

در مورد اطلاعات و مطالبی که نمی توان آن ها را به سادگی به خاطر آورد، نیاز است از طریقی مطلب به خاطر سپرده شود. افراد مختلف بر حسب استفاده از تکنیک های مختلف به خاطر سپردن مطالب، ممکن است آن را بهتر یا بدتر در ذهن ثبت کنند، بنابراین شما هم احتمالا تجربیاتی در این زمینه دارید. مهم ترین نکته در زمینه به خاطر سپردن این است که این فرآیند را خیلی زود شروع کرده و متعاقبا زمان زیادی را صرف آن کنید، بدین ترتیب مغز شما زمان و تجربه کافی را در مواجه با آن به دست خواهد آورد. شما می توانید از تکنیک های به خاطر سپردن زیر استفاده کنید:

  • -در یک زمان مشخص روی قسمت کوچکی از کار تمرکز کرده و صرفا روی همان کار کنید. زمانی که سعی در به خاطر سپردن فهرستی از موضوعات مختلف مانند واژگان مختلف، اسامی مکان ها، افراد و گروه های مختلف دارید، هیچ وقت روی بیش از پنج مورد به طور همزمان کار نکنید. ابتدا کار روی پنج مورد اول را تمام کنید سپس به سراغ موارد بروید. اگر بخواهید همزمان روی تمامی موارد کار کنید، قطعا با مشکلی اساسی مواجه خواهید شد.
  • -می توانید برای راحت تر به خاطر سپردن مطالب از مخفف سازی استفاده کنید. بدین ترتیب که برای مجموعه کلمات به هم پیوسته و مهم، یک کلمه را به توجه به حروف ابتدای آن کلمات انتخاب کرده تا کار حفظ کردن ساده تر شود. البته لازم به ذکر است یک سری کلمات مخفف هم وجود دارد که  به طور عام و مرسوم مورد استفاده قرار می گیرد.
  • -گزینه بعدی استفاده از فلش کارت است. فلش کارت ها ابزاری مفید جهت مطالعه مجوعه واژگان، تاریخ ها و سایر چیزهای مهم هستند. نحوه استفاده از آن هم بدین صورت است که باید در یک سمت کارت، سوال یا کلمه و در سمت دیگر آن جواب یا توضیح آن را نوشته شود.

۶- استراحت کردن مفید

استراحت کردن مفید

مطالعه شما زمانی بیشترین بازده را دارد که شما آن را هماهنگ با بازه های استراحت ذهنتان متوقف کنید. محققان دانشگاه MIT توصیه می کنند که به ازای هر ۵۰ دقیقه مطالعه یا کار کردن، ۱۰ دقیقه استراحت کنید. آن ها همچنین توصیه می کنند که زمان استراحت را به انجام کارهایی مثل خوردن و یا ورزش کردن اختصاص دهید، چون انجام این قبیل کارها به شاداب شدن ذهنتان کمک می کند.

۷- آماده سازی محیط مطالعه

آماده سازی محیط مطالعهمحیط مطالعه شما باید محیطی مناسب برای این کار باشد. محیط مطالعه نباید حاوی عوامل به هم زننده تمرکز و حواس باشد، لذت در اولین قدم تلفن همراه خود را خاموش کنید. شما در حین مطالعه نیاز به تمرکز دارید، چراکه مطالعات نشان می دهد، هربار که تمرکز شما به هم می خورد و حواستان پرت می شود، حدود ۲۵ دقیقه طول می کشد که دوباره به وضعیت قبلی برگردید.

  • -گاهی ممکن است نیاز باشد در زمان هایی که خانه شما پررفت و آمد و شلوغ است از مکان هایی آرام مثل حمام یا زیرزمین استفاده کنید. اگر در مجموع منزل شما برای مطالعه مناسب نیست می توانید برای مطالعه به کتابخانه یا کافی شاپ بروید.
  • -اگر شما هم از آن جمله افرادی هستید که فکر می کنید جهت افزایش تمرکز، نیاز به چیزهایی مثل موزیک یا تلویزیون دارید، باید بدانید که اگر شما از آن جمله ۳۰ %افرادی هستید که یادگیریتان به کمک شنیدن بهتر است، یادگیری شما در شرایطی که مطالب را با صدای بلند برای خود تکرار کنید، بازده بسیار بیشتری نسبت به استفاده از موارد ذکر شده دارد.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *