به نوجوان خود مسئولیت واگذار کنید

برای اینکه نوجوانان آموزش ببینند و بزرگ شوند به مسئولیت پذیری نیاز دارند. این موضوع بخش مهمی از رشد و پیشرفت آنها است هر چند که ممکن است برای شما سخت باشد در این قسمت  ایده هایی  آورده شده است.

مسئولیت و نوجوانان

مسئولیت و نوجوانان: آنچه شما نیاز دارید که بدانید.

در طول سالهای نوجوانی نیاز است که نوجوانان مسئولیت پذیری و استقلالشان قوی تر شود و این بخش مهمی از مسیر آنها بسوی بزرگسالی است. برای تبدیل شدن نوجوان به بزرگسال توانمند نیاز به یادگیری و تصمیم گیریهای خوب دارد.

فرایند کمک به فرزندان برای مسئولیت پذیری و تصمیم گیری یک وظیفه کلیدی برای والدین است.

شما نقش مهمی در آموزش و حمایت از فرزند خود برای پذیرش مسئولیت بیشتر دارید. این بدین معناست که شما نیاز به یک برنامه دارید که بدانید کی و در چه زمینه ای به فرزند خود اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد. اینکه چطور سریعا به فرزند خود مسئولیت دهید به عوامل زیادی از جمله سطح راحتی شما، خانواده، سنت های فرهنگی و بلوغ فرزند شما بستگی دارد. در حالت ایده آل شما و فرندتان باید از تحویل مسئولیت و سرعت این تغییرات احساس رضایت داشته باشید. در خیلی از مواقع ممکن است این احساس نباشد در مواردی بعد از مدتی ممکن است احساس بی تابی وسرکشی فرزند شما پایان یابد.

مسیر مسئولیت پذیری: افزایش استقلال

رشد استقلال از زمانی شروع می شود که شما انتخاب کنید که از کنترل زندگی فرزند خود دست بکشید. شما به فرزند خود در برخی زمینه ها استقلال و مسئولیت دهید. ممکن است شما تمام انتخاب ها یا نتایج او را دوست نداشته باشید اما با این کار یاد می گیرد که مسئولیت پذیر و مستقل باشد در نتیجه به رشد مهارتهایش برای زندگی کمک می کند. هنگامی که شما تلاش می کنید تصمیم بگیرید که آیا مسئولیت بیشتر برای تصمیم گیری به فرزند خود بدهید، شما با سه پاسخ بله، خیر و شاید روبه رو هستید.

انتخاب “بله” این برای مسائلی است که شما احساس می کنید:

-اعتماد به نفس فرزند شما برای پذیرش آن کافی است.

-جزء انتخاب های شخصی است که باید بر عهده فرزند باشد.

وقتی شما”بله” را انتخاب می کنید باید تصمیم فرزند خود را بپذیرید حتی اگر آنچه شما ترجیح می دهید نباشد.  اگر فرزند شما تصمیمی گرفت که شما دوست دارید می توانید رضایت خود را نشان دهید. اگر تصمیم او را دوست نداشتید بایستید و تلاش نکنید که او را متوقف کنید این فرصتی است که فرزند شما تجربه کسب کند.

انتخاب “خیر”

شما ممکن است به تصمیماتی که به فعالیت های خطرناک مربوط می شود “خیر” بگویید. برای مثال چیزهایی که برای نوجوان قانونی نیست مثلا نوشیدن الکل یا چیزهایی که می تواند تاثیر منفی بر دیگر اعضای خانواده داشته باشد مانند هزینه پول زیاد.

انتخاب “شاید”

این منطقه خاکستری است که شما و فرزندتان می توانید با هم مذاکراتی داشته باشید تا به جواب “بله” یا “خیر” برسید. مذاکره همراه با رشد است و فرزند شما نشان می دهد که برای مسئولیت بیشتر آماده است.

تصمیم گیری در مورد زمانی که کودک شما برای پذیرش مسئولیت آماده است.

برای هر کسی متفاوت است شما ممکن است نیاز داشته باشید به آزمایش و کار کردن روی اینکه  در چه زمانی و چه زمینه هایی فرزند شما توانایی پذیرش مسئولیت دارد. یک راه خوب برای شروع ایجاد جلسات خانوادگی است. فرزند خود را در این جلسات شرکت دهید و اجازه دهید در تصمیم گیریهای مهم نظر خودش را بگوید. این کمک می کند که کودک شما احساس ارزشمند بودن بکند

مسولیت پذیری نوجوان

در اینجا برخی چیزهای دیگر را در نظر بگیرید.

سطح بلوغ عقلی

برخی نوجوانان بالغ تر از دیگر نوجوانان هستند و توانایی آنها برای کارهای مسئولانه از یک موقعیت به موقعیت دیگر متفاوت است. زمانی که تصمیم می گیرید که آیا فرزند شما برای مسئولیتی آماده است به توانایی های او فکر کنید. برای مثال وقتی که نوجوان شما از شما اجازه می خواهد که با دوستانش به یک شهر دیگر برود فکر کنید آیا در هنگام بیرون رفتن با دوستانش در زمان های دیگر مسئول بوده است.

نوجوان و ارتباط با همسالان

تجربه کسب کنید.

نوجوانان نیاز به فرصت دارند اگر خطر فوری نباشد زندگی می تواند یک معلم تاثیر گذار باشد. مزایای این رویکرد این است که به شما زمان بیشتری برای مدیریت و  لذت بردن از زندگی می دهد و همچنین این فرصت را به فرزند شما می دهد که به شما نشان دهد چگونه می تواند مسئولیت پذیر باشد.

قانونی بودن

پیرامون سیگار کشیدن، نوشیدن، آموزش و اشتغال مسائل حقوقی وجود دارد که شما باید به آن فکر کنید و سلامت و تندرستی فرزند خود را در نظر بگیرید.

چیزهایی وجود دارد که نیاز به “خیر” محکم دارد صرف نظر اینکه نوجوانان دیگر انجام میدهند و دیگر والدین اجازه می دهند.

سطح خطر

نوجوانان همیشه در مورد عواقب دراز مدت کارها فکر نمی کنند و گاهی اوقات می خواهند کارهایی انجام دهند که ایمنی و تندرستی آنها را در معرض خطر قرار می دهد.

تاثیر بر دیگران

اگر انتخاب های فرزند شما غیر منصفانه و مضر است برای دیگران بهتر است کمی تصمیمات او را کنترل کنید. برای مثال اگر او تصمیم گرفت که در آخر شب با صدای بلند موزیک بازی کند بهتر است شما برای آرامش دیگر اعضای خانواده به او این اجازه را ندهید.

ارزش های خانوادگی

آیا شما مایل هستید به فرزند خود اجازه دهید تصمیمی بگیرد یا رفتاری بکند که در جهت ارزش های خانوادگیتان باشد؟ برای مثال والدینی که معتقدند مهربانی و گذشت در زندگی مهم است به فرزندان خود اجازه نمی دهند که به دیگران بی احترامی کنند.

نوجوان و ارزش های خانوادگی

مراقبت از خود

پدر و مادر باید مرزهایی را برای حمایت از حقوق و نیازهای خود تعیین کنند. شما ممکن است به درخواست های غیر منطقی فرزند خود نه بگویید برای مثال اگر درخواست رانندگی قبل از سن قانونی یا خرید تجهیزات گران قیمت داشته باشد. هدف نهایی شما این است که به استقلال فرزند خود در زمینه های مهمتر مانند بیرون رفتن بدون نظارت و یا تصمیم گیری در مورد مطالعه آینده یا اشتغال بپردازید.

مشکلات ذاتی با تحویل مسئولیت

خیلی کم

اگر شما اجازه ندهید که فرزندتان مسئولیتی را بپذیرد، در واقع او هیچ فرصتی برای تصمیم گیری و یادگیری از طریق کسب تجربه ندارد.

خیلی زیاد

اگر نوجوان شما بیش از حد مسئولیت داشته باشد ممکن است تصمیمات ضعیفی بگیرد و اعتماد به نفس خود را برای کارهایی که کاملا برای آنها آماده است از دست بدهد. اگر شما و نوجوانتان در مورد یک مسئولیت جدید مطمئن نیستید می توانید با استفاده از مهارت حل مساله روی این موضوع که آیا فرزند شما برای پذیرش این مسئولیت آماده است کار کنید.

وقتی تصمیمات اشتباهی گرفته می شود.

تصمیم گیری یک تجربه یادگیری برای فرزند شما است. همه تصمیمات خوب نخواهد بود. مهارت حل مسئله می تواند کمک کند که با کودک خود کار کنید تا تصمیمات بهتری بگیرد و از اشتباهات خود درس بگیرد.

کمک به تصمیم گیری در نوجوان

وقتی قوانین شکسته می شود.

همراه بودن با فرزند بهترین راه است که مطمئن شوید قوانینی که با هم به توافق رسیدید رعایت می شود. برخی از نوجوانان قوانین را به چالش می کشند شاید نیاز باشد در مواقعی که قوانین رعایت نمی شود تصمیمی بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *