بلوغ دختران

دوره نوجوانی یکی از دوره های هیجانی برای دخترا و پسرای نوجوانه. واسه اینکه یه جهش تغییراتی بزرگی رو تجربه میکنن! نه اینکه فک کنی یهو قدشون مثه تیر برق میشه یا یهو ممکنه شاخ در بیارن!! نه اینطوریام نیست ولی یه مرحله ای از زندگیه که با یه سری تغییرات جسمی و روحی همراه است. این تغییرات در پسرا و دخترا متفاوته. در این مطلب قراره برات از بلوغ دختران در نوجوانی بهت بگم. آره دختر خوب پس با ادامه مطلب همراهم باش تا متوجه بشی قراره چه چیزای جالبی رو تجربه کنی…

 

چرا به مرور زمان، قد و وزنم تغییر میکنه؟

یکی از دخترا نگران بود که چرا به مرور زمان یهو داره قد و وزنش تغییر میکنه؟ باید بگم که یه دختر نوجوان وقتی به سن بلوغ میرسه کم کم ظاهر بدنش دچار تغییراتی میشه. یکی از این تغییرات زیاد شدن وزنه. یعنی ممکنه چربی یه قسمت هایی از بدنش بیشتر از قبل بشه. مثلا کمرش باریکتر و پایین تنه و بالا تنه اش  بزرگتر بشه! خب لزوما قدش هم یه مقداری داره بلندتر از قبل میشه و تا سن ۱۸ سالگی این تغییر قد و وزن به اوج خودش میرسه. میشه گفت یه دختر داره به اوج زیبایی خودش نزدیک میشه.

 

 

چرا افزایش رشد مو در بلوغ دختران اتفاق میفته؟

همون طوری که وقتی یه آقا پسری به سن بلوغ میرسه و پشت لبش سبز میشه. برای یه دختر خانم هم رویش مو و افزایش رشد مو دیده میشه. البته نه اینکه فک کنی از قبل کچل بودنا! نه منظورم اینه که یه بخش هایی از بدن دخترا مثل  زیربغل و پاها و بازوها شروع به رشد مو میکنه. علت این تغییرات به خاطر اینه که هورمون های بدنت داره رشد میکنه.

 

 

از بوی عرق خسته شدم!!

دخترایی که به سن بلوغ میرسن یه تغییراتی رو در ظاهرشون میبینن. در این زمان غدد عرق هم در این دخترا از قبل فعالتر میشه و بیشتر عرق میکنن. خب ممکنه در این دوران برای دخترا سخت باشه که همش عرق کنن و بو بگیرن. اما خب نگرانی نداره. میتونن با یه اسپری و ضد عرق این مشکل رو رفع کنن و خوشحال باشن که علائم بلوغ و بزرگ شدن رو دارن میبینن.

 

دردهای قاعدگی امانم را بریده!!

یکی دیگه از دخترا تعریف میکرد که یه روزهایی از ماه یه دردای بدی رو تجربه میکنم و این دردها امانم رو بریده! چیکار کنم؟!  باید بگم که در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی برای دختر خانوما دوره قاعدگی اتفاق میفته. این دوره در دو سه روز اولش با درد شدید و خونریزی همراهه اما بعدش عادی و معمولی میشه. مدت زمان این دوره هم حدود یک هفته است و هر ماه اتفاق میفته. دختر خانوما باید بدونن که این دوره قاعدگی برای تمام دخترانی که به سن بلوغ میرسن اتفاق میفته و اصن نباید خجالت بکشن! در این مواقع بهترین کار مشورت با خواهر یا مادرتونه تا براتون یه پد بهداشتی تهیه کنن تا ازش استفاده کنین.

اما با درد قاعدگی چه کنی؟ در این دوران حتما یه مقداری درد جسمانی رو در قسمت کمر و شکم تجربه میکنی. شایدم حس حالت تهوع و اسهال داشته باشی. همه این دردا باعث میشه که از لحاظ روحی هم بهم بریزی و شایدم پرخاشگر بشی. اما همه اینا طبیعیه و از علائم بارز دوره قاعدگی است. برای اینکه بتونی این درد رو کمتر کنی میتونی از کمپرس گرم یا دستمال گرم روی شکم استفاده کنی. داروهایی مثل استامینوفن و ایبوپروفن هم میتونه کارساز باشه ولی تا جایی که میتونی استراحت کنی. چون با یه استراحت کوتاه هم روبراه میشی و نیاز به قرص و دوایی هم نداری! اما این درد ممکنه در بعضیا خیلی شدید و دور از تصور باشه… در این شرایط بهتره با یه پزشک مشورت کنی تا برات راه و چاره رو نشون بده.

 

چرا هر لحظه خلق و خوی من در نوسانه؟

برای یه دختری که به سن بلوغ رسیده حتما این سوال براش پیش میاد که چرا هر لحظه دارم یه سازی میزنم؟ واقعا چرا ثبات ندارم؟ باید بگم که دخترای عزیز…چون در دوره بلوغ داره هورمونهات بیشتر میشه. تاثیر مستقیمی روی خلق وخو میذاره. مثلا ممکنه دوران قبل از قاعدگیت احساس خستگی کنی یا یهو بری فاز غم!  ممکنه شبا خوابت نبره، ممکنه استرس بگیری، ممکنه میل به غذات رو از دست بدی یا هم ممکنه هر لحظه یه غذایی رو هوس کنی!! این دوگانگی خلق و خویی کاملا طبیعیه. اما با شروع دوران قاعدگیت این علائم هم به مرور ناپدید میشن. به هر حال این هم یه جزئی از زندگی دختران در حال بلوغ است.

چند تا پیشنهاد  دخترانه….

اگه میخوای یه دختر قوی با ظاهری عالی باشی بهتره که ورزش جزو اولویت های زندگیت باشه و همیشه زمانی رو براش در نظر بگیر….

در دوران بلوغت تا جایی که میتونی با خواهر و مادرت مشورت کن که اونا بهترین دوستات در این دوره هستن….

سعی کن همیشه خودتو در هر حالتی که هستی دوست داشته باشی که این رمز موفقیته. خودتو در دوران قبل و بعد از بلوغ با تمام تغییرات دوست داشته باش…

در نهایت هم از زندگیت و از دخترانگیت لذت ببر….لبخند هم فراموش نشه….

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *