برچسب های نوجوانتان را عوض کنید

Counseling - Angry Teen

نوجوان شما تبدیل به کسی خواهد شد که شما پیش بینی می کنید. به او بگویید که باهوش، خوب و قابل اعتماد است و نوجوانتان با این باور که چنین است، رشد خواهد کرد. او مطابق با آنچه زندگی خواهد کرد که شما به او گفته اید درست است.

ساندرا، دختر سیزده ساله ای به نام راشل داشت که خودسر و لجوج بود و تقریبا هر روز مادرش را از شدت ناکامی تا آستانه اشک ریختن تحلیل می برد. روزی وقتی ساندرا از دختر خود نزد مادرش به تلخی شکایت می کرد، مادرش پاسخ داد: « ‏راشل مشکلی ندارد. او یک شخصیت هنرمندانه دارد که او را نسبت به محیط حساس می سازد.» ‏از آن لحظه به بعد ساندرا شروع به تغییر دیدگاه خود نسبت به دخترش کرد و به جای ستیز با او سعی کرد به میزان زیادی نسبت به نیازهای او پاسخگو باشد. اکنون راشل بیست ساله از رابطه ای فوق العاده صمیمانه و مهرآمیز با مادر خود لذت می برد.

چگونه نوجوان خود را بشناسیم ؟

با نوجوان خود همچون شخصی که دوست دارید آن گونه باشد رفتار کنید. حتی پس از رفتار بد ‏او نیز می توانید بگویید: « ‏آلیسون، این مرا متعجب می کند. تو معمولا خیلی مهربان و عاقل هستی.» برچسب ها را تغییردهید، مثلا « ‏خرده گیر » ‏را به « ‏دقیق » ‏یا « ‏تندخو » را به « ‏صریح» ‏بدل کنید با تغییر دادن دیدگاهتان درخواهید یافت که تغییر قابل ملاحظه ای در نوجوانتان صورت می گیرد. اگرمی خواهید رفتار نوجوانتان را تغییر دهید، طوری رفتار کنید که گویی او همان طوراست که شما می خواهید. این را با کلمات، زبان بدنی و لحن صدای خود نشان دهید. وقتی نگرانید که او تصمیم نادرستی بگیرد، به او بکویید: «‏می دانم که تو تصمیم درست را خواهی گرفت. تو همیشه ‏عاقلانه عمل می کنی.» وقتی دید خود را در مورد نوجوانتان ارتقا می بخشید، انتظارات او نیز از خودش تغییر می کند. با جستجوی نکات مثبت در نوجوان خود در هر روز شروع کنید. به زمان هایی که او مهربان، عاقل و مسئول است، توجه کنید. تا جایی که ممکن است جملات تاکیدی مثبتی به خود بگویید.‏ طولی نخواهد کشید که این کلمات در ذهنتان جای ‏خواهد گرفت و بر تعامل شما با نوجوانتان تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. در این جا چند مثال آمده است که می توانید با آن ها آغاز کنید:

‏ «من یک نوجوان فوق العاده دارم.» ‌

‏ «هر روزکه می گذرد ما به هم نزدیک تر می شویم.»

‏ «وقتی که او بحث و جدل می کند د‏ر حال آزمودن توانایی خود ‏برای ‏مباحثه است.»

‏ «از ا ینکه او را د‏ر زندگی خود دارم خیلی خوشحالم.» ‏

‏ «سال های نوجوانی از نظر من بهترین سال های عمر هستند.»

‏« من هر روز متوجه یک نکته استثنایی د‏ر نوجوان خود می شوم.»‌

«من نوجوان خود ‏را با تمام وجود ‏دوست دارم.»

‏حال این راهکارها را برای کمک به خود به منظور تغییر برچسب هایتان در مورد نوجوان خود، به کار ببندید:

فهرستی دقیق از تمام ویژگی های عالی نوجوانتان تهیه کنید و سپس هر روز به دنبال یکی از این خصوصیات در وی باشید.

این رفتارها را به روشی مثبت بیشتر مورد تشویق قرار دهید.

هر مشکل را به عنوان یک چالش مطرح کنید.

عنوانی مثبت به یک رویداد منفی بدهید.

از اینکه رفتار را شخصی تلقی کنید و به خود  ‏بگیرید خودداری کنید.

منبع:پنجاه نکته ترفند و تکنیک عالی برای ارتباط با نوجوانتان نویسنده: دبرا هپنی مترجم: هایده غلامی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *